Sebevražedný atentátník z Ansbachu tvrdil, že ho týrali ve vězení v Bulharsku

ČTK ČTK
26. 7. 2016 20:05
Útočník, který se v neděli večer odpálil v německém Ansbachu, v dopise tvrdil, že ho ve vězení v Bulharsku týrali, proto tam nechtěl být znovu deportován. Informace o tom sdělil poslanec Spolkového sněmu Harald Weinberg, jemuž se dostal do rukou materiál od humanitárních pracovníků pomáhajících uprchlíkům. V Syřanově dopise stojí, že jej policie bila, ve vězení jej drželi na samotce dva měsíce a nebylo mu umožněno lékařské ošetření.
Místo útoku v Ansbachu.
Místo útoku v Ansbachu. | Foto: Reuters

Berlín - Pachatel sebevražedného bombového útoku v německém Ansbachu tvrdil, že byl ve vězení v Bulharsku týrán. Proto nechtěl být poslán z Německa zpět do této balkánské země, kde mu byl v roce 2013 přiznán status chráněné osoby, napsala agentura DPA.

V Ansbachu v neděli večer odpálil odmítnutý žadatel o azyl nálož v batohu. Sedmadvacetiletý Syřan při tom zabil jen sám sebe, ale dalších 15 lidí zranil. K útoku se následně přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS).

Informace o trýznění v bulharském vězení vychází z psaného sdělení tohoto Syřana, které agentuře DPA poskytl poslanec Spolkového sněmu Harald Weinberg. Jemu se tento materiál dostal do rukou od humanitárních pracovníků pomáhajících uprchlíkům.

Syřan napsal, že ho bulharská policie zbila, protože nechtěl poskytnout otisky prstů. Kromě toho byl prý držen dva měsíce na samotce. Navíc mu nebylo umožněno lékařské ošetření. Muž v této souvislosti uvedl, že ho na rukou a nohou zranily střepiny z rakety, která dopadla na jeho dům v Aleppu. Žena a dítě při tomto útoku zahynuly.

Muž dále vylíčil, že se 16. července 2013 dostal přes turecké hranice do Bulharska, odkud pokračoval v cestě přes Srbsko. Tam ho policie zadržela a vrátila do Bulharska. Po pobytu ve vězení se díky organizaci pomáhající běžencům dostal k lékaři, ale protože v Bulharsku nebyla operace jeho zranění možná, odletěl do Rakouska.

V rakouské nemocnici ho operovali, avšak po skončení léčby měl být vrácen do Bulharska. "Proto jsem byl nucen Rakousko opustit. A nyní hledám ochranu v Německu," citovala DPA z uprchlíkova dopisu.

 

Právě se děje

Další zprávy