reklama
 
 

Živě: K útoku v německém Ansbachu se přihlásil Islámský stát

Aktualizováno 25. 7. 2016 18:45
reklama
Německo zažilo během necelého týdne čtvrtý útok. Odmítnutý žadatel o azyl odpálil v neděli večer v bavorském Ansbachu bombu a zranil 15 lidí. Sám při explozi přišel o život. Podle policie šlo o 27letého Syřana, který měl psychické problémy a v minulosti se dvakrát pokusil o sebevraždu. Dění sledujeme v online reportáži.

Německo po útocích:

reklama
20:00

Syrská národní rada (SNC) v tiskovém prohlášení zaslaném agentuře DPA oznámila, že se cítí smutně a zahanbeně poté, co se syrští žadatelé o azyl v Německu dopustili v neděli dvou útoků. SNC vyjádřila přesvědčení, že násilnosti, k nimž v neděli došlo, neobrátí Němce proti žadatelům o azyl. Organizace také poděkovala Berlínu za jeho vstřícnou politiku vůči Syřanům, kteří prchají před občanskou válkou.

Obyvatelé ubytoven pro běžence ale podle DPA mají obavy, že se postoj většinové německé společnosti k nim zhorší. Jednadvacetiletý Ramí S. žijící v Aschaffenburgu uvedl, že už teď má s Němci málo kontaktů a že nynější útoky situaci nezlepší. Pětadvacetiletý Sarí, který utekl před občanskou válkou z Alleppa, se obává, že se německá společnost bude od uprchlíků čím dál více distancovat kvůli obavám, že mezi nimi mohou být další teroristé. "Mnozí se už nyní drží dál od muslimů," řekl.

18:42
 

Policie propustila Afghánce, který se přátelil s mnichovským útočníkem a mohl znát jeho úmysl vraždit. Osmnáctiletý střelec v Mnichově zabil v pátek devět lidí a dalších 35 zranil, nakonec spáchal sebevraždu. Podle policie se jeho šestnáctiletý známý krátce před útokem se střelcem na místě budoucího činu sešel. Afghánského mladíka policie v neděli zadržela kvůli rozporům ve výpovědi.
Policejní žádost o uvalení vazby ale dnes mnichovská prokuratura odmítla. Zároveň však proti mladíkovi zahájila vyšetřování pro podezření, že neoznámil připravovaný trestný čin, o kterém věděl.

16.55

"(Útočník) provedl operaci v reakci na výzvy k útokům na země, které jsou součástí koalice, jež bojuje proti Islámskému státu," uvedla agentura Amak.

Německo se přímých bojů proti IS neúčastní. Z Turecka ale létají jeho letadla Tornado, která zajišťují letecký průzkum pozic islamistů pro mezinárodní koalici vedenou Spojenými státy, a Berlín také poskytl spojencům speciální letoun pro tankování ve vzduchu.

16:46
Twitter

Útočník z Ansbachu měl údajně následovat instrukce radikálních islamistů. Tyto zprávy se objevují na informačních kanálech Islámského státu.

 

16:31

Podle informací agentury Amaq, která je napojena na džihádisty, se k útoku přihlásil Islámský stát.

16:22

V ubytovně, kde útočník žil, se našel kanystr s naftou, kyselina solná, ředidlo, pájka, dráty, baterie a křesadlo, což podle policie mohlo posloužit jako materiál pro sestrojení další výbušniny. Policie ubytovnu evakuovala.

15:43

Podle německé policie vyvstává otázka, jestli byl útočník, který odpálil výbušninu ve svém batohu, skutečně sebevražedným atentátníkem.

Vyšetřovatelé zjistili, že měl v době výbuchu u sebe bankovku v hodnotě 50 eur. Také vlastnil dostatek materiálu na to, aby mohl sestrojit ještě jednu bombu.

15:33

Podle Joachima Herrmanna je jasné, že útok byl teroristickým činem. Útočník ve videu slíbil věrnost vůdci Islámského státu.

15:32

V mobilním telefonu útočníka z Ansbachu bylo nalezeno video, ve kterém v arabštině hrozí útokem.

Infromuje o tom agentura Reuters s odkazem na bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna.

15:29

"Labilní lidé jsou náchylní k radikalizaci," nechal se slyšet Thomas de Maizière.

15:26

Policie zveřejnila informace, které se jí o útočníkovi z Ansbachu podařilo zatím zjistit.

Muž pocházel z Aleppa, kde utrpěl válečná zranění. Policie kontroluje jeho telefonní komunikaci a vyšetřuje, zda do útoku nebyli zapojeni ještě další pachatelé.

Zatím se jí podařilo zjistit, že útočník měl na sociální síti Facebook šest účtů. Mezi nimi i jeden s falešnou identitou.

15:22

Ministr de Maizière nařídil v souvislosti s útoky zvýšit počet policistů, kteří v Německu hlídají letiště, nádraží a hranice.

15:20

Vyšetřování je podle ministra teprve na samotném začátku. Napojení útočníka na Islámský stát nelze vyloučit, nicméně roli mohlo stejně tak hrát jeho duševní zdraví.

15:18

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière právě zahájil tiskovou konferenci.

Syrský útočník, který se odpálil v centru bavorského města Ansbach, získal azyl v Bulharsku. Jeho deportace ale byla odložena kvůli stavu jeho psychického zdraví, uvedl ministr.

15:04
Twitter

Michael S. Smith je americký odborník na terorismus. Potvrzuje, že se organizace Islámský stát k nedělnímu útoku v Ansbachu nepřihlásila.

14:54

Připomeňme, že od pátku zemřelo v Německu následkem tří útoků 10 lidí a dalších 50 jich bylo zraněno.

14:46
Aktuálně.cz

Útoky ze strany žadatelů o azyl v Německu během posledních pár dní představují těžkou zkoušku pro politiku kancléřky Angely Merkelové.

14:21

Starostka Ansbachu Carda Seidelová na tiskové konferenci uvedla, že nedělní útok zranil 15 návštěvníků festivalu.

Čtyři z nich jsou ve vážném stavu, avšak nikdo v přímém ohrožení života.

14:17
Twitter

Policie v Ansbachu žádá očité svědky, aby poskytli fotografie nebo videa z místa činu.

13:55
Aktuálně.cz

Podívejte se na mapu, která zobrazuje, kde všude v Německu došlo v posledních několika dnech k útokům:

 

autoři: Michal Žák, Zahraničí, Reuters, ČTK, Aktuálně.cz, Simona Fendrychová | 25. 7. 2016 5:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama