Živě: K útoku v německém Ansbachu se přihlásil Islámský stát

Živě
Německo zažilo během necelého týdne čtvrtý útok. Odmítnutý žadatel o azyl odpálil v neděli večer v bavorském Ansbachu bombu a zranil 15 lidí. Sám při explozi přišel o život. Podle policie šlo o 27letého Syřana, který měl psychické problémy a v minulosti se dvakrát pokusil o sebevraždu. Dění sledujeme v online reportáži.
Policisté místo výbuch ihned zabezpečili.
Policisté místo výbuch ihned zabezpečili. | Foto: Reuters

Německo po útocích:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:00

Syrská národní rada (SNC) v tiskovém prohlášení zaslaném agentuře DPA oznámila, že se cítí smutně a zahanbeně poté, co se syrští žadatelé o azyl v Německu dopustili v neděli dvou útoků. SNC vyjádřila přesvědčení, že násilnosti, k nimž v neděli došlo, neobrátí Němce proti žadatelům o azyl. Organizace také poděkovala Berlínu za jeho vstřícnou politiku vůči Syřanům, kteří prchají před občanskou válkou.

Obyvatelé ubytoven pro běžence ale podle DPA mají obavy, že se postoj většinové německé společnosti k nim zhorší. Jednadvacetiletý Ramí S. žijící v Aschaffenburgu uvedl, že už teď má s Němci málo kontaktů a že nynější útoky situaci nezlepší. Pětadvacetiletý Sarí, který utekl před občanskou válkou z Alleppa, se obává, že se německá společnost bude od uprchlíků čím dál více distancovat kvůli obavám, že mezi nimi mohou být další teroristé. "Mnozí se už nyní drží dál od muslimů," řekl.

18:42

Policie propustila Afghánce, který se přátelil s mnichovským útočníkem a mohl znát jeho úmysl vraždit. Osmnáctiletý střelec v Mnichově zabil v pátek devět lidí a dalších 35 zranil, nakonec spáchal sebevraždu. Podle policie se jeho šestnáctiletý známý krátce před útokem se střelcem na místě budoucího činu sešel. Afghánského mladíka policie v neděli zadržela kvůli rozporům ve výpovědi.
Policejní žádost o uvalení vazby ale dnes mnichovská prokuratura odmítla. Zároveň však proti mladíkovi zahájila vyšetřování pro podezření, že neoznámil připravovaný trestný čin, o kterém věděl.

16.55

"(Útočník) provedl operaci v reakci na výzvy k útokům na země, které jsou součástí koalice, jež bojuje proti Islámskému státu," uvedla agentura Amak.

Německo se přímých bojů proti IS neúčastní. Z Turecka ale létají jeho letadla Tornado, která zajišťují letecký průzkum pozic islamistů pro mezinárodní koalici vedenou Spojenými státy, a Berlín také poskytl spojencům speciální letoun pro tankování ve vzduchu.

16:46

Útočník z Ansbachu měl údajně následovat instrukce radikálních islamistů. Tyto zprávy se objevují na informačních kanálech Islámského státu.

 

16:31

Podle informací agentury Amaq, která je napojena na džihádisty, se k útoku přihlásil Islámský stát.

16:22

V ubytovně, kde útočník žil, se našel kanystr s naftou, kyselina solná, ředidlo, pájka, dráty, baterie a křesadlo, což podle policie mohlo posloužit jako materiál pro sestrojení další výbušniny. Policie ubytovnu evakuovala.

15:43

Podle německé policie vyvstává otázka, jestli byl útočník, který odpálil výbušninu ve svém batohu, skutečně sebevražedným atentátníkem.

Vyšetřovatelé zjistili, že měl v době výbuchu u sebe bankovku v hodnotě 50 eur. Také vlastnil dostatek materiálu na to, aby mohl sestrojit ještě jednu bombu.

15:33

Podle Joachima Herrmanna je jasné, že útok byl teroristickým činem. Útočník ve videu slíbil věrnost vůdci Islámského státu.

15:32

V mobilním telefonu útočníka z Ansbachu bylo nalezeno video, ve kterém v arabštině hrozí útokem.

Infromuje o tom agentura Reuters s odkazem na bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna.

15:29

"Labilní lidé jsou náchylní k radikalizaci," nechal se slyšet Thomas de Maizière.

Thomas de Maiziére (55) - ministr vnitra
Thomas de Maiziére (55) - ministr vnitra | Foto: Reuters
15:26

Policie zveřejnila informace, které se jí o útočníkovi z Ansbachu podařilo zatím zjistit.

Muž pocházel z Aleppa, kde utrpěl válečná zranění. Policie kontroluje jeho telefonní komunikaci a vyšetřuje, zda do útoku nebyli zapojeni ještě další pachatelé.

Zatím se jí podařilo zjistit, že útočník měl na sociální síti Facebook šest účtů. Mezi nimi i jeden s falešnou identitou.

15:22

Ministr de Maizière nařídil v souvislosti s útoky zvýšit počet policistů, kteří v Německu hlídají letiště, nádraží a hranice.

15:20

Vyšetřování je podle ministra teprve na samotném začátku. Napojení útočníka na Islámský stát nelze vyloučit, nicméně roli mohlo stejně tak hrát jeho duševní zdraví.

15:18

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière právě zahájil tiskovou konferenci.

Syrský útočník, který se odpálil v centru bavorského města Ansbach, získal azyl v Bulharsku. Jeho deportace ale byla odložena kvůli stavu jeho psychického zdraví, uvedl ministr.

15:04

Michael S. Smith je americký odborník na terorismus. Potvrzuje, že se organizace Islámský stát k nedělnímu útoku v Ansbachu nepřihlásila.

14:54

Připomeňme, že od pátku zemřelo v Německu následkem tří útoků 10 lidí a dalších 50 jich bylo zraněno.

14:46 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Útoky ze strany žadatelů o azyl v Německu během posledních pár dní představují těžkou zkoušku pro politiku kancléřky Angely Merkelové.

14:21

Starostka Ansbachu Carda Seidelová na tiskové konferenci uvedla, že nedělní útok zranil 15 návštěvníků festivalu.

Čtyři z nich jsou ve vážném stavu, avšak nikdo v přímém ohrožení života.

14:17

Policie v Ansbachu žádá očité svědky, aby poskytli fotografie nebo videa z místa činu.

13:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na mapu, která zobrazuje, kde všude v Německu došlo v posledních několika dnech k útokům:

 

13:51

Proč nedošlo k deportaci 27letého Syřana ani po druhé výzvě, nedokáže mluvčí ministerstva vnitra vysvětlit. První příkaz mu přišel již v prosinci roku 2014.

Podle mluvčího měl být muž deportován do Bulharska, protože právě v této balkánské zemi poprvé požádal o azyl.

13:33

Německá vláda však dnes podle agentury DPA v souvislosti s posledními útoky v zemi, za kterými stáli žadatelé o azyl či přistěhovalci, varovala před kolektivním obviňováním běženců z terorismu.

13:32

Podle informací Osnabrücker Neue Zeitung Německý Spolkový kriminální úřad (BKA) v současné době eviduje 410 udání na žadatele o azyl kvůli podezření z terorismu.

13:28

Útočník z Ansbachu obdržel už dvě výzvy k opuštění Německa. Tu poslední 13. července, píše agentura AP.

13:11

Americká armáda zpřísnila po nedělním útoku bezpečnostní opatření na své letecké základně v Ansbachu. Na základně pracuje na 8000 lidí.

13:05

"Riziko útoku je vysoké už dlouho a vysoké zůstává," řekl agentuře Reuters mluvčí německého ministerstva vnitra Tobias Plate.

12:52

Podle německého regionálního deníku Osnabrücker Neue Zeitung (ONZ) federální policie přiznává, že vzhledem k počtu uprchlíků přicházejících do Německa je pravděpodobné, že se mezi nimi mohou nacházet členové nebo sympatizanti radikálních islamistů.

V současné době ale policie nemá informace o žádném plánovaném útoku.

12:17

"Bude trvat dlouho, než se rány zahojí," vyjádřil na svém Twitteru soustrast belgický předseda vlády Charles Michel. Němce v jejich rodném jazyce vyzývá, aby se společně postavili těmto projevům nenávisti.

12:03

K útoku se vyjádřilo také německé ministerstvo zdravotnictví. Podle něj neexistují přesná čísla o traumatizovaných uprchlících, kteří podstupují psychologickou nebo psychiatrickou léčbu.

27letý útočník z Ansbachu, kterému úřady odmítly žádost o azyl, se několikrát pokusil o sebevraždu.

11:50

Ministerstvo vnitra zároveň upozorňuje, že neúspěšní žadatelé o azyl nemohou být v současné době deportování zpět do Sýrie.

11:45

Atentátníkovi z Ansbachu hrozila deportace do Bulharska. S odkazem na prohlášení německého ministerstva vnitra o tom informuje agentura Reuters.

11:38

Objevuje se stále více informací o útoku, při kterém 21letý Syřan v Reutlingenu v neděli mačetou zavraždil těhotnou ženu.

Oběti bylo 45 let, pocházela z Polska a údajně měla s útočníkem vztah. Ten byl podle jednoho jeho známého z ubytovny pro žadatele o azyl agresivní a měl problémy s drogami a alkoholem. Uvádí to list Stuttgarter Zeitung

11:25

O tom, zda byl útočník z Ansbachu islamista, neexistuje podle mluvčí bavorské policie žádný důkaz. Informuje o tom agentura Reuters.

11:19

Podle statistiky Europolu postihlo Evropu v roce 2015 celkem 211 teroristických útoků.

11:14

Německá i světová veřejnost si všimla, jak skvěle zvládla mnichovská policie komunikaci během páteční šílené střelby u nákupního centra.

Její mluvčí Marcus da Gloria Martins uprostřed vyhrocené situace pohotově poskytoval informace v několika jazycích, vyvracel fámy, projevoval empatii a občas s lehkou ironií glosoval absurdní otázky, píše Filip Rožánek.

10:52

Německá agentura DPA přišla s novou informací týkající se nedělního útoku. Muž, který v neděli zabil ženu mačetou, se svou obětí pracoval v jedné restauraci.

 

10:48

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére svolal kvůli dvěma víkendovým útokům na 15 hodin tiskovou konferenci.

10:43

Policie dnes zasahovala také v Londýně, kde uzavřela stanici metra Golders Green. Prohledávala opuštěný automobil zaparkovaný venku před vchodem.

Policejní mluvčí řekl, že byla policie na opuštěné auto upozorněna dnes ráno. Policisté se snaží zjistit, komu auto patří. Žádnou výbušninu v něm nenašla.

10:18 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Česká policie nechystá po událostech v Německu zpřísnit současná bezpečnostní opatření.

Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán informoval, že v Česku stále platí první stupeň ohrožení před terorismem, tedy bdělost. To znamená, že policie bude dál hlídat místa, kde se schází víc lidí.

10:09

Do Ansbachu měl tento týden odcestovat hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) s delegací a jednat o dohodě o spolupráci s regionem Střední Franky ve spolkové zemi Bavorsko.

Nyní možná cestu odloží. "Zjišťujeme aktuální bezpečnostní situaci," uvedl Hašek.

9:48

Takto vypadá místo činu dnes ráno:

Foto: Reuters
9:39 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Lze odhalit teroristu na první pohled? Podle odborníků z FBI profil typického teroristy neexistuje.

9:23

Zemský ministr vnitra rovněž žádá i úpravy dalších spolkových zákonů, které řeší trestněprávní či přistěhovalecké otázky. "Musíme ostatním vyjasnit, že zákony této země se musí respektovat," řekl s tím, že kdo tak činit nebude, bude muset zemi opět opustit.

9:22

Bavorský ministr Joachim Herrmann chce při podobných atentátech využít armádu. Žádá proto vládu kancléřky Angely Merkelové, aby změnila legislativu.

Poválečná německá ústava to totiž neumožňuje, povolání vojska je omezeno jen na stavy ohrožení země.

8:54 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňme, že v neděli zasáhla Německo další tragická událost. Syrský žadatel o azyl napadl a zabil mačetou těhotnou ženu.

 

8:07

Ministr Herrmann rovněž řekl, že útočníkovi - navzdory zamítnuté žádosti o azyl - bylo umožněno zůstat v Německu kvůli občanské válce v Sýrii.

Vláda podle něj ale musí zpřísnit pravidla pro deportaci žadatelů o azyl, kteří poruší zákon. Tvrdí, že téma už leží na stole dlouho.

8:04

"Můj osobní odhad, který bohužel považuji za velmi pravděpodobný, je, že toto byl skutečný islamistický sebevražedný útok," řekl v rozhovoru s agenturou DPA bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

Zatím ale podle něj nebyly nalezeny důkazy, které by ukazovaly na útočníkovo napojení na teroristické hnutí Islámský stát (IS).

Událost podle něj není možné považovat za obyčejný pokus o sebevraždu, neboť Syřan přidal do batohu s výbušninou také mnoho ostrých kovových částí, jejich cílem je v okolí exploze napáchat co největší škody. "Proto musíme vycházet z toho, že toto nebyla jen obyčejná sebevražda, neboť chtěl zřejmě zabít co nejvíce lidí," řekl.

7:55

V myšlenkách jsme s našimi kolegy v Bavorsku, tweetují policisté z jiných částí Německa.

7:44

Syřana policie znala kvůli jeho kriminální minulosti, mimo jiné kvůli drogovým deliktům.

Podle všeho byl považován za problematického. Ministr Herrmann řekl, že "policie se chováním tohoto člověka zabývala opakovaně". Další podrobnosti ale neuvedl.

7:33 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V otázce uprchlické krize a vnímání muslimů nebo jiných kultur je Evropa stále rozdělená na východ a západ. Vyplývá to z velkého průzkumu renomovaného amerického think tanku Pew Research Center, který zkoumal nálady ve společnosti v deseti státech Evropské unie. Podívejte se do grafiky.

7:28

"Tento nový strašný útok bohužel jistě zvýší úzkost lidí," prohlásil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Obává se, že události uplynulého týdne "mohou ohrožovat právo na azyl".

Připomeňme, že do Německa jen během roku 2015 přišlo více než milion žadatelů o azyl, většinou ze Sýrie a Afghánistánu. Vláda kancléřky Angely Merkelové je kvůli tomu dlouhodobě pod tlakem.

7:02

Německá kancléřka Angela Merkelová zřejmě bude muset podruhé během pár dnů přerušit svoji dovolenou v Alpách, všímá si britský Guardian. Už v sobotu musela do Berlína na jednání bezpečnostní rady, a to kvůli útoku v Mnichově.

Německá kancléřka Angela Merkelová. Příjezd na summit EU.
Německá kancléřka Angela Merkelová. Příjezd na summit EU. | Foto: Reuters
6:57

Němečtí vyšetřovatelé by se měli zaměřit na to, "co útočník dělal před tím, než odešel ze Sýrie", citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj z amerických tajných služeb.

Důležité podle něj mohou být i důvody zamítnutí žádosti o azyl, stejně jako zjištění, zda šlo o osobní či politický útok.

6:49

V Ansbachu, který leží několik desítek kilometrů od Norimberku, žije asi 40 000 lidí. Bezprostředně po činu se začaly šířit zvěsti, že šlo o výbuch plynu. "Lidé panikařili," vypověděl serveru Sky News Thomas Debinski.

Posléze ale zjistili, že se někdo odpálil s bombou v batohu. "Po tom, co se stalo v Mnichově, je velmi znepokojující myslet na to, co se stalo tak blízko vás v tak malém městě," dodal Debinski.

6:28

Bavorská policie stále vyšetřuje i páteční útok u nákupního střediska Olympia v Mnichově.

Vyšetřovatelé oznámili, že zatkli přítele útočníka. Chtějí prověřit podezření, že nejmenovaný 16letý mladík o plánovaném činu pachatele věděl a neoznámil ho, informovala agentura DPA.

Mladík se policii přihlásil bezprostředně po střelbě u restaurace McDonald's. Udělal to prý proto, že střelce znal, ale v jeho výpovědi byly rozpory, proto ho v jeho bydlišti v mnichovské čtvrti Laim zadržela zásahová jednotka.

6:15

"Je otřesné, že někdo takovým způsobem zneužije příležitost najít tu ochranu. Jsem tím zděšen," prohlásil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

"Musíme udělat vše, co můžeme, aby se násilí, jehož se dopouštějí žadatelé o azyl, v naší zemi nešířilo dál."

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. | Foto: Reuters
6:12

Motiv činu útočníka z Ansbachu zatím není znám. Ministr vnitra prohlásil, že nelze vyloučit terorismus, ale místní prokuratura informovala, že doposud nenašla žádné důkazy o napojení Syřana na islamisty.

6:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V Bavorsku jde o třetí útok během necelého týdne. Nejprve zaútočil 17letý Afghánec se sekyrou ve vlaku, v pátek odpoledne pak Němec íránského původu zastřelil v Mnichově deset lidí.

5:54

Podle policejního prezidenta Romana Fertingera bude nyní policie několik dní prohledávat místo činu, aby našla případné úlomky, které mohl pachatel do výbušného zařízení přidat. To by pak jasně ukazovalo na úmysl zabít co nejvíce lidí. Police také našla u pachatele mobilní telefon, který bude nyní součástí vyšetřování, uvedl Fertinger na tiskové konferenci.

5:43

Rovněž zatím není jasné, zda muž chtěl spáchat jen sebevraždu, nebo zabít ostatní lidi. V minulosti byl prý léčen na psychiatrické klinice, dvakrát se již o sebevraždu pokusil.

5:37

Sedmadvacetiletý muž přišel podle Herrmanna do Německa ze Sýrie před dvěma lety a požádal o azyl. Žádost mu ale byla před rokem zamítnuta. Důvod zamítnutí spolkový ministr zatím neví, ale v následujících dnech ho úřad pro migraci objasní.

5:34

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann na tiskové konferenci informoval, že domnělý útočník byl odmítnutý žadatel o azyl ze Sýrie.

5:32

Muž se podle policie snažil dostat na tamní hudební festival. Dovnitř se mu ale nepodařilo dostat, a tak kolem 22:00 SELČ nedaleko vchodu v historickém centru města odpálil výbušninu, kterou měl podle místních médií v batohu.

5:30

Mrtvý útočník a dvanáct zraněných. Taková je bilance exploze v bavorském Ansbachu.

Michal Žák Zahraničí Reuters ČTK Aktuálně.cz Simona Fendrychová Michal Žák, Zahraničí, Reuters, ČTK, Aktuálně.cz, Simona Fendrychová
Aktualizováno 25. 7. 2016 18:45
 

Právě se děje

před 7 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy