Terorista mrtev, teror v Iráku ještě ne

Martin Novák Martin Novák
8. 6. 2006 12:40
Bagdád - Smrt nejhledanějšího teroristy v Iráku přichází ve vhodnou dobu. Pro Bushe, americké jednotky i iráckou vládu. Uvnitř: GALERIE TERORISTŮ
George Bush měl včera ráno důvod k úsměvu. Z Iráku dostal dobrou zprávu.
George Bush měl včera ráno důvod k úsměvu. Z Iráku dostal dobrou zprávu. | Foto: Reuters

Všichni se potřebovali po sérii nezdarů vykázat úspěchem. Dnes se dočkali.

Popularita George Bushe ve Spojených státech podle průzkumů nezadržitelně klesá a stále více Američanů považuje Irák za jeho nezdar.

Dnes po delší době mohl americký prezident oznámit dobrou zprávu a znovu tak oživit naději, že přes všechny problémy se vývoj v Iráku a válka proti terorismu přece jen ubírají správným směrem.

Americká armáda se v Iráku dostávala pod rostoucí palbu kritiky za smrt, kterou způsobila v posledních měsících mnoha civilistům. Zejména za masakr v Hadíse, při němž zahynulo 24 neozbrojených obyvatel tohoto města.

Tentokrát Američané zasáhli přesně a včas. A irácký premiér Núrí Malikí, který americké síly stále častěji a ostřeji kritizoval, jim dnes na tiskové konferenci poděkoval.

Spokojený premiér

Sám Malikí se nedávno ujal vedení vlády, která se v bolestech rodila několik měsíců. Sliboval dobudování armády i policie a zajištění bezpečnosti do 18 měsíců. Lepší začátek, než likvidaci nejznámějšího teroristy na území Iráku a  nejzarytějšího odpůrce nové vlády, si nemohl přát.

Pro nového premiéra Núrího Malikího (vpravo) je smrt Zarkávího dobrým startem.
Pro nového premiéra Núrího Malikího (vpravo) je smrt Zarkávího dobrým startem. | Foto: Reuters

"Budeme tvrdě čelit každému, kdo půjde v Zarkávího stopách. Mezi námi a nimi je válka," prohlásil Malikí odhodlaně na tiskové konferenci.

V předpovědích, zda likvidace Zarkávího oslabí teroristy a protivládní skupiny, převládá opatrnost a spíše mírný pesimismus. Po prosinci 2003, kdy vojáci dopadli v podzemním úkrytu Saddáma Husajna, se očekávaný konec násilí nedostavil. Naopak, mrtvých začalo přibývat.

Zarkáví byl vůdcem skupiny, která se nazývá Organizace Al-Káidy v Iráku. Je to však jen jedno z mnoha hnutí, které v zemi působí. Další skupiny mají na Al-Káidu vazby menší nebo vůbec žádné.

Výjimečnost Zarkávího? Brutalita a krutost

Zarkáví byl mediálně nejznámější postavou. Především kvůli brutalitě, s kterou postupoval. Právě jeho skupina stála za stínáním hlav rukojmích a sebevražednými atentáty ve městech.

Nebyl však zdaleka jediným, kdo organizoval atentáty a vraždy.

Zbytky domu, který Američané bombardovali. Se Zarkávím v něm nalezlo smrt jeho sedm spolupracovníků.
Zbytky domu, který Američané bombardovali. Se Zarkávím v něm nalezlo smrt jeho sedm spolupracovníků. | Foto: Reuters

"Zarkáví byl důležitou, vlivnou postavou. Ale organizace, kterou vytvořil, přežije i po jeho smrti. Nepřehánějme význam toho, co se dnes stalo. V Iráku jsou stovky ozbrojenců, kteří vědí, že jednoho dne budou zabiti nebo dopadeni. Za nimi jsou připraveni další, kteří nastoupí na jejich místa," řekl agentuře Reuters analytik Mustafa Alani z výzkumného centra v Dubaji. 

Expert na islamistický terorismus Rohan Gunaratna, autor uznávané knihy Uvnitř Al-Káidy, je optimističtější.

"Zarkáví byl důležitou postavou Al-Káidy nejen v Iráku, ale i v Jordánsku a dalších arabských zemích. Měl svoji síť i v Evropě. Po něm nepřijde nikdo s ním srovnatelný, žádný Zarkáví číslo dvě. Je to významný úder proti Al-Káidě," uvádí Gunaratna.

Šíitští muslimové si oddechnou

Irácká vláda si od Zarkávího smrti slibuje určité uklidnění sektářského konfliktu mezi sunnitskými a šíitskými muslimy.

Zarkáví byl sunnitským fanatikem a nenáviděl šíity, považoval je za odpadlíky od islámu. V jednom z prohlášení je nazval "hady" a vyzýval k jejich zabíjení. Netajil se cílem vyvolat v Iráku občanskou válku mezi sunnity a šíity.

Irák má druhé největší zásoby ropy na světě, ale sabotáže a výbuchy na ropovodech brání jejímu exportu.
Irák má druhé největší zásoby ropy na světě, ale sabotáže a výbuchy na ropovodech brání jejímu exportu. | Foto: Novosti

Otázkou je, jak se dnešní americký úder projeví na vývozu ropy. To je klíčový prvek pro iráckou ekonomiku. Produkce je stále nízká kvůli častým sabotážím a útokům na ropovody.

Irák tak vyváží denně pouze 1,5 milionu barelů denně, což komplikuje hospodářskou rekonstrukci země. Ropa totiž zajišťuje drtivou většinu příjmů do státní poklady, nepočítá-li se americká pomoc.

Premiér Malikí chce produkci ropy během příštích čtyř let zdvojnásobit, ale vše závisí na bezpečnosti a schopnosti čelit sabotážím na ropných zařízeních. Zastaralé ropovody a terminály také potřebují nákladnou opravu, ale tu zatím není možné provést.

Hledané osoby v Iráku či struktuře Al-Káidy

Usáma bin Ládin

Foto: Reuters
Saúd, zakladatel Al-Káidy.
Podle USA se skrývá v horách na pákistánsko-afghánském pomezí. Na konci roku 2001 americkým vojákům těsně unikl z jeskynního komplexu Tora Bora na východě Afghánistánu.
Odměna za informace vedoucí k jeho dopadení je 25 miliónů dolarů, stejně jako v případě Zarkávího.

Ajmán Zaváhrí

Egypťan, dlouholetý a nejbližší spolupracovník Usámy bin Ládina.
Původní profesí dětský lékař.
Zřejmě se skrývá také v Pákistánu ale na jiném místě než bin Ládin. Často zveřejňuje jménem Al-Káidy prohlášení na videokazetách.

Muhammad Umar

Foto: Reuters
Afghánec, vůdce Talibanu a v letech 1996 až 2001 nejvyšší představitel Afghánistánu.
Podle afghánských zdrojů se skrývá na jihu země a v prvních měsících po pádu Talibanu se přemisťoval na motocyklu.
Pátrání po něm komplikuje fakt, že je známa pouze jedna jeho nekvalitní fotografie

Saíf Ádil 

Foto: Reuters
Egypťan, který se stal "velitelem operací" Al-Káidy po útěku členů organizace z Afghánistánu na konci roku 2001.
CIA má podezření, že se nedávno pohyboval v Íránu.
Býval plukovníkem v egyptské armádě, svoji rodnou zemi ale opustil už v roce 1988.

Izzát Ibrahím Dúrí

Foto: Reuters
Iráčan, jediný z nejvyšších přestavitelů Saddámova režimu, kterého Američané ještě nedopadli.
Býval  jedním z nejbližších spolupracovníků Saddáma. Skrývá se na severozápadě Iráku. V nedávném prohlášení vyzval arabské země, aby diplomaticky neuznaly novou vládu.
Údajně trpí leukemií, ale nejde o ověřenou informaci.

 

Právě se děje

Další zprávy