Pyramidy ohroženy. Zní výzva:Ničte sochy

Martin Novák Martin Novák
16. 4. 2006 0:00
Káhira - Jedna z nejvyšších islámských autorit Egypta, vlivný duchovní z univerzity al-Azhar, vyzval k boji proti sochám. Uvnitř: ANKETA
Pyramida v Gíze.
Pyramida v Gíze. | Foto: Aktuálně.cz

Jeho odpůrci to považují za hrozbu pro staroegyptské památky.

Imám Alí Gomá patří ke špičkám al-Azharu, který je prestižní a uznávanou institucí v islámském světě. Je také jednou z nejstarších muslimských univerzit.

Fatva (náboženský výnos) radikálního duchovního šokovala liberální Egypťany. Výslovně věřící vyzval, že vystavovat doma sochy je proti islámu a je třeba skulptury naopak zničit. Kritizoval také sochaře za to, že zobrazují živé bytosti, což Korán nepovoluje.

Výzvu lze vykládat všelijak

Egyptští historici, část novinářů a někteří intelektuálové se začali bouřit. Podle nich totiž klerik vystavil nebezpečí i veškeré sochy a památky pocházející ze starého Egypta. Fanatici a islámští extremisté si fatvu mohou vyložit tak, že i taková díla je nutné zlikvidovat.

Extremistické skupiny ostatně už dávno brojí proti opravám a udržování památek, stejně tak jako proti turistice. Jeden z nejkravějších teroristických útoků v Egyptě se odehrál v roce 1997 v Luxoru před chrámem bohyně Hatšepsut. Fanatici z organizace Gamá Islamíja tam povraždili 58 zahraničních turistů, především Švýcarů.

Když teď vysoce postavený duchovní posvětil boj proti sochám a sochařům, hrozí památkám z dob faraonů nebezpečí. I přesto, že Alí Gomá se ve fatvě výslovně o pyramidách nebo muzeích nezmiňoval.

"Nemůžeme teď vyloučit, že nějaký fanatik přijde do chrámů v Karnaku nebo Luxoru a vyhodí je do vzduchu s odvoláním na tuto fatvu," napsal Gamál Ghitání, šéfeditor kulturního časopisu Achbár al-Adáb.

Univerzitu ovládli radikálové

Univerzita al-Azhar je v Egyptě bojištěm mezi umírněnými muslimy a fundamentalisty. Do čela slavné instituce se v posledních letech dostali radikální klerikové, kteří pronásledují sekulární spisovatele, umělce nebo lidi odsuzující militantní islamismus.

Několik intelektuálů bylo v posledních deseti letech souzeno za odpadnutí od islámu na popud al-Azharu. Známý kritik fundamentalismu Farag Foda byl islamisty zavražděn za své názory.

Řada staroegyptských památek se může po výnosu duchovního ocitnout v ohrožení.
Řada staroegyptských památek se může po výnosu duchovního ocitnout v ohrožení. | Foto: Aktuálně.cz

Sekulární Egypťané obviňují z nastalé situace prezidenta Husního Mubaraka. Tvrdí následující: Aby zajistil klid pro svůj režim, povolil fundamentalistům ovládnutí univerzity výměnou za to, že ho nebudou kritizovat a usilovat o jeho svržení.

Volby varováním pro Mubaraka

Přesto je islamismus v egyptské politice na vzestupu. V nedávných parlamentních volbách zaznamenalo fundamentalistické Muslimské bratrstvo velký úspěch, přestože režim zatýkal jeho aktivisty a nepovolil mu kandidovat ve všech obvodech. 

Muslimské bratrstvo odmítá terorismus i násilí a tvrdí, že chce islámský stát vytvořit jen přesvědčováním a agitací mezi egyptským obyvatelstvem. Zároveň chce omezit turistický ruch, zrušit mírovou dohodu s Izraelem a oslabit vazby Egypta na USA.

To by mělo vážné ekonomické dopady. Egypt dostává od Spojených států ročně pomoc ve výši zhruba dvou miliard dolarů a jeho příjmy z turistiky - založené hlavně na návštěvách staroegyptských památek - se ročně pohybují kolem pěti až šesti miliard dolarů.

Parlamentní volby skončily nečekaným úspěchem islamistického Muslimského bratrstva.
Parlamentní volby skončily nečekaným úspěchem islamistického Muslimského bratrstva. | Foto: Reuters

Většina Egypťanů má k památkám z předislámské doby chladný vztah, řadu pyramid a staveb místní lidé v minulosti částečně rozebrali na stavby svých domů. Kvůli příjmům z turistiky se je však v posledních desetiletích snaží udržovat v dobrém stavu.

Extremisté s tím nesouhlasí a pokračující existenci hrobek a pyramid považují za toleranci pohanských kultů, neslučitelnou s islámem.

Dosud nejznámějším případem zničení památek extremisty je likvidace dvou obřích, téměř dva tisíce let starých soch Buddhů v afghánském Bamjánu. Před pěti lety je odstřelilo tehdy vládnoucí hnutí Taliban.

 

Právě se děje

Další zprávy