Tea Party zuří. Prohrála bitvu o klasickou žárovku

Václav Viták
13. 7. 2011 18:40
Republikánka Bachmannová slibuje: Jako prezidentka dovolím žárovky vlastence Edisona
V Evropské unii už se klasická žárovka nevyrábí. Přestat prodávat se má brzy i v USA.
V Evropské unii už se klasická žárovka nevyrábí. Přestat prodávat se má brzy i v USA. | Foto: Ludvík Hradilek

Washington - Snaha republikánů z hnutí Tea Party ochránit Američany před "tyranským" omezováním jejich svobod a zachovat jim právo nakupovat tradiční neúsporné stowattové žárovky utrpěla v noci z úterý na středu těžkou ránu.

Tea Party nezískala ve Sněmovně reprezentantů potřebné dvě třetiny hlasů, aby zvrátila platnost zákona z roku 2007, který zakazuje od 1. ledna roku 2012 prodej neúsporných žárovek a nařizuje nahradit je ekologicky šetrnějšími svítidly.

Republikáni z Tea Party, vedení prezidentskou kandidátkou Michele Bachmannovou, učinili ze zrušení zákona jeden ze svých ústředních cílů.

Nařízení přejít od příštího roku na úsporné žárovky současně prezentují jako zásadní příklad centralizačních snah Obamovy administrativy a jejího "levičáckého" důrazu na ekologii, který podkopává americký průmysl.

Žárovkový slib Bachmannové

V kampani za žárovku se nejvíce angažuje právě kongresmanka Bachmannová.

Ironií přitom je, že zákon z roku 2007 podepsal tehdejší republikánský prezident George Bush mladší, a tím ho uvedl v platnost. V té době ho také podporovala většina republikánů v Kongresu.

Nyní je ale všechno jinak. Z většiny republikánských kongresmanů se stali zavilí odpůrci úsporného svícení a zákon z roku 2007 označují za urážku Američana Thomase Edisona, vynálezce žárovky.

"Myslím, že Thomas Edison udělal pro tuto zem pěkně vlasteneckou věc, když vynalezl žárovku," prohlásila Bachmannová například v New Hampshiru. "A já si zatraceně myslím, že pokud si vy chcete kupovat tento úžasný vynález, měli byste mít tu možnost."

Minulý měsíc po oznámení své kandidatury zase v New Orleans slíbila voličům: "Prezidentka Bachmannová vám dovolí kupovat každou žárovku, jakou budete chtít."

Republikáni však úterní hlasování nepovažují za definitivní porážku. Návrh "zákona na svobodnou volbu žárovky", jak se mu posměšně říká, nebyl sice schválen potřebnou dvoutřetinovou většinou, ale většinu hlasů získal.

Vyslovilo se pro něj 233 členů Sněmovny, proti bylo 193. Republikáni se nyní zapřísahají, že boj nekončí a že zákon protlačí za každou cenu.

Výrobci na straně ekologů

Jejich zapálený boj za tradiční žárovku se však nestřetává jen se zuřivým nesouhlasem ochránců životního prostředí. Jsou proti němu i velcí výrobci, jako například Philips a General Electric, kteří se připojili k prezidentu Obamovi, jeho demokratům i ekologům a republikánskou kampaň odsoudili.

Michele Bachmannová, kandidátka republikánské Tea Party na prezidentku.
Michele Bachmannová, kandidátka republikánské Tea Party na prezidentku. | Foto: Reuters

Zákon z roku 2007 navíc fakticky tradiční žárovky nezakazuje. Konstatuje pouze, že od roku 2012 bude v USA povoleno prodávat jen takové žárovky, které budou minimálně o třicet procent úspornější než tradiční stowattové.

Ty tedy nemusí být povinně nahrazeny úspornými led žárovkami nebo fluorescenčními zářivkami. Firma Philips už například uvedla na trh sedmdesátiwattovou tradiční žárovku, která má ale výkon staré stowattové.

Odborníci navíc uvádějí, že zavedení úsporných, byť dražších žárovek ušetří v konečné bilanci americkým domácnostem 12,5 miliardy ročně. Bude proto moci být uzavřeno 33 elektráren, čímž se významně sníží emise oxidu uhličitého.

 

Právě se děje

Další zprávy