Tea Party může republikány poškodit, tvrdí demokraté

Radim Klekner Radim Klekner
26. 8. 2010 21:35
Strana Sarah Palinové zaznamenává v primárkách nečekané úspěchy
Sarah Palinová o křeslo v Kongresu neusiluje, její Tea Party se ale etablovala jako významná politická síla
Sarah Palinová o křeslo v Kongresu neusiluje, její Tea Party se ale etablovala jako významná politická síla | Foto: Reuters

Washington - Křivka popularity prezidenta Baracka Obamy klesá a demokraté před listopadovými volbami do Kongresu vraští čelo. Průzkumy předpovídají, že republikáni by mohli získat většinu nejenom ve Sněmovně reprezentatnů, nýbrž také v Senátu.

Politická štěstěna je zrádná a volič nevděčný. V roce 2008 byl Obama zvolen do úřadu jasnou většinou Američanů jako symbol naděje slibující hluboké společenské změny. Jelikož se mu ale ani po devatenácti měsících ve funkci nepodařilo srazit hrozivě narůstající nezaměstnanost, občané se k němu obracejí zády.

Z Obamových neúspěchů těží hnutí radikálních konzervativců Tea Party, jehož nejhlasitější příslušnicí je bývalá aljašská guvernérka a kandidátka republikánů na úřad viceprezidenta Sarah Palinová. Postavilo svou politiku na ostré kritice všeho, co se snaží prosadit Obama, zdravotnickou reformou počínaje a omezením hlubokomořské těžby ropy konče.

Tea Party ale na druhé straně ohrožuje i volební výsledek Republikánské strany, za niž její kandidáti jdou do boje o křesla v Kongresu. Pro mnohé voliče může být jejich politika příliš radikální a ve státech, kde se tradičně vyhrává rozdílem několika tisíc či stovek hlasů, se nakonec mohou rozhodnout pro kandidáta demokratů.

A s tím předvolební stratégové Demokratické strany počítají.

Občanská válka v GOP

V americké předvolební kampani se kandidáti nejenom obou velkých stran nijak nešetří. Rány pod pás padají ale i v rámci každého z obou znepřátelených táborů. Stačí jenom vzpomenout, jak ostře útočila přede dvěma lety nynější ministryně zahraničí Hillary Clintonová, usilující o prezidentskou nominaci demokratů, na Obamu.

To, co se ovšem nyní děje v táboře konzervativců, nazvala agentura AP na rovinu "občanskou válkou v GOP", tedy ve "velké staré straně", jak se republikánům tradičně říká.

S McCainem šla v roce 2008 Palinová společně do boje o Bílý dům, letos kandidát její strany McCainovi těžce zatápěl v republikánských primárkách do Kongresu.
S McCainem šla v roce 2008 Palinová společně do boje o Bílý dům, letos kandidát její strany McCainovi těžce zatápěl v republikánských primárkách do Kongresu. | Foto: Reuters

V New Hampshire museli straničtí vůdci dokonce oba rivaly, Billa Binnieho a Kellyho Ayottea, oficiálně upozornit, ať vzájemné útoky, při nichž jeden druhého obviňovali z napojení na lobbisty, zmírní.

Stejně nemilosrdně se ale pustil do republikánské senátorky za Aljašku Lisy Murkowské kandidát Tea Party Joe Miller, který má velkou šanci nominaci nakonec získat.

Stejně jako se to podařilo v Utahu Michaelovi Leemu, jenž porazil dalšího kanditáta Tea Party Tima Bridgewatera, když předtím oba společnými silami dostali ze hry republikánského senátora Boba Bennetta.

"Tohle je Republikánská Tea Party, která nabízí ještě něco více ze své minulosti," hřímal před svými spolustraníky minulý týden viceprezident Joe Biden. "Je to ale vyhnané steroidy a zcela mimo realitu, ve které se nachází americký lid."

Sázka na zklamané voliče

Republikáni zůstávaji v klidu. Americkou ekonomiku do listopadu žádný raketový vzestup nečeká a nezaměstnanost zůstane někde těsně pod hranicí deseti procent.

A to je to nejlepší, co si může strana sázející na to, že se zklamaní voliči po pouhých dvou letech odkloní od demokratů, přát.

"Tohle jsou volby, jež přinesou velkou změnu," řekl AP volební stratég republikánů John Feehery. "Big change" ovšem slibovali v roce 2008 také demokraté, kteří pak ovládli nejenom Bílý dům, ale také Kongres.

Marně doufali v to, že si Američané budou dobře a hlavně dlouho pamatovat, kdo zatáhl USA do války proti terorismu, jež stála daňové poplatníky jeden bilion dolarů. A nedostatečnou regulací hypotečního trhu zapříčinil celosvětovou finanční krizi, která vedla k hospodářským ztrátám, jež se dají srovnat jen se třicátými léty minulého století.

Tea Party má dokonce v osobě politického nováčka Ricka Scotta šanci získat křeslo guvernéra dokonce i v tak důležitém státě, jakým je Florida.

 

Právě se děje

Další zprávy