Tchajwanci obsadili parlament, odsuzují dohodu s Čínou

ČTK ČTK
19. 3. 2014 15:08
Kritici se obávají, že dohoda připraví tisíce obyvatel Tchaj-wanu o práci a pomůže Číně prosadit svůj dlouhodobý cíl dostat Tchaj-wan plně pod svou kontrolu.
Foto: Reuters

Tchaj-pej - Několik set tchajwanských demonstrantů obsadilo tamní parlament, a to na protest proti nové obchodní dohodě s pevninskou Čínou.

Vadí jim, že dává Pekingu příliš velký hospodářský vliv.

Stovky nespokojenců pronikly do budovy zákonodárného sboru v úterý pozdě večer. Pořádkové síly se je ve středu pokusily třikrát z objektu vyhnat, ale neúspěšně.

Další tisíce lidí se shromáždily před parlamentem. Žádní zranění ani zatčení nebyli podle agentury AP hlášeni.

Tchaj-wan pod kontrolou?

Zmíněná dohoda by měla umožnit čínským firmám, které působí v oblasti služeb, zřizovat pobočky či obchody na Tchaj-wanu a stejně tak tchajwanským společnostem otvírat pobočky v pevninské Číně.

Foto: Reuters

Kritici dohody se obávají, že toto opatření připraví tisíce obyvatel Tchaj-wanu o práci a pomůže Číně prosadit svůj dlouhodobý cíl dostat Tchaj-wan plně pod svou kontrolu.

Demonstranti, mezi nimiž jsou podle agentury AFP převážně studenti, poukazují na to, že představitelé vládnoucí nacionalistické strany Kuomintang porušili slib, že podrobně přezkoumají jeden po druhém všechny body dohody.

Žádají proto stažení dohody a omluvu od prezidenta Ma Jing-ťioua tchajwanskému lidu.

Spor zdržuje ratifikaci

Dohodu podepsaly obě strany loni v červnu, ale zdržovací taktika opoziční Demokratické pokrokové strany a pokračující spor mezi prezidentem Ma Jing-ťiouem a předsedou parlamentu, který je členem prezidentovy strany, ratifikaci zdržují.

Nacionalisté mají ve 113členném parlamentu 65 křesel, takže v případě hlasování se očekává schválení textu. Čína naléhá na Tchaj-wan, aby zákon co nejrychleji přijal.

 

Právě se děje

Další zprávy