Čína poprvé jedná s Tchaj-wanem, 65 let od konce války

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 11. 2. 2014 15:59
Na nejvyšší úrovni jde o první rozhovory od roku 1949. Bez vlajek
Delegáti Číny a Tchaj-wanu na jednání.
Delegáti Číny a Tchaj-wanu na jednání. | Foto: Reuters

Nanking (Čína) - V čínském Nankingu začala přelomová schůzka.

Po čtyři dny tam budou jednat zástupci Čínské lidové republiky a jejího demokratického souseda Tchaj-wanu.

Jde o vůbec první rozhovory na nejvyšší úrovni od konce občanské války v roce 1949, kdy se Tchaj-wan odtrhl. Čína jeho samostatnost dodnes neuznává, považuje ho za část svého území a odpadlickou provincii.

Proto se politici podle všeho vyhnou nejpalčivějšími bodu, jímž je nezávislost menšího z obou států. V jednací místnosti se navíc nenacházejí žádné oficiální symboly. Chybí vlajky, a dokonce ani cedulky se jmény delegátů neobsahují žádné tituly či příslušnost, napsala agentura AFP.

První den se obě delegace dohodly na brzkém zřízení vzájemných trvalých velvyslanectví a užší ekonomické spolupráci. Řešení by se podle nich měla brzy dočkat i otázka lékařského ošetření pro zahraniční studenty. Naopak citlivé téma případné oficiální mírové smlouvy podle informací agentury Reuters na řadu nepřišlo.

Program schůzek ani jedna ze stran nezveřejnila.

Z očí do očí

Až dosud společné rozhovory zprostředkovávaly polooficiální organizace, obchodní skupiny a různá "přátelská sdružení", připomíná BBC.

Nanking není náhoda

Hlavní město provincie Ťiang-su, kde rozhovory probíhají, nebylo vybráno náhodně. V metropoli Nanking sídlila Čankajškova nacionalistická vláda, než na sklonku 40. let minulého století prchla před komunisty Mao Ce-tunga na ostrov Tchaj-wan.

V Nankingu se navíc nachází hrob zakladatele republikánské Číny prezidenta Sunjatsena, kterého uznává jak Peking, tak Tchaj-pej, připomněla ČTK.

Peking se nijak netají tím, že by chtěl ostrov znovu začlenit a hrozí, že by toho mohl dosáhnout i silou. Nicméně Tchaj-wan, který se oficiálně označuje za Čínskou republiku, si nárokuje stejné území jako jeho mocný soused. Jeho nezávislost oficiálně uznávají zhruba dvě desítky zemí.

Zdroj: Aktuálně.cz

To se nyní změnilo a k jednacímu stolu během prvního oficiálního mezivládního rozhovoru po více než 60 letech zasedli čínský vicepremiér Čang Č'-ťün a tchajwanský ministr pro čínskou otázku Wang Jü-čch'.

Podle Wanga nebylo jednoduché návštěvu domluvit a jejím cílem není podpis nějaké dohody. Před odjezdem z ostrova uvedl, že chce "během návštěvy pevniny podpořit vzájemné porozumění mezi oběma stranami".

"Když uvážíme, že obě strany spolu jednou byly takřka ve válce, je možnost si sednout a promluvit cennou příležitostí," cituje ho Reuters s odkazem na agenturu Nová Čína.

"Setkáváme se za velké pozornosti a očekávání a neseme velkou zodpovědnost," uvedl za komunistickou pevninu Čang.

"Musíme mít nějakou představivost, pokud chceme vyřešit některé problémy, nejen co se týká jednání, jako je toto," doplnil.

Mezinárodní organizace a svoboda tisku

Wang bude v příštích dnech patrně orodovat i za početnější zastoupení Tchaj-peje v mezinárodních organizacích, kterému Čína dlouhodobě brání.

Rozhovory by se mohly dotknout i problematické svobody tisku, jež je pro obyvatele Tchaj-wanu citlivou otázkou. Tchaj-pej totiž média sám výrazně omezoval, a to až do 80. let minulého století.

"Opakovaně říkáme, že nejdůležitější věcí ohledně výměny novinek mezi oběma stranami je svobodný a rovnocenný proud informací," uvedla v prohlášení tchajwanská rada pro otázky pevniny. Svobodu tisku označila za "univerzální hodnotu".

Vzájemné vztahy se i přes trvající palčivou otázku statutu Tchaj-wanu pomalu zlepšují, alespoň v ekonomice.

Čínský vicepremiér Čang Č'-ťün a tchajwanský ministr pro čínskou otázku Wang Jü-čch'.
Čínský vicepremiér Čang Č'-ťün a tchajwanský ministr pro čínskou otázku Wang Jü-čch'. | Foto: Reuters

Svou zásluhu na tom má z velké části i pročínsky orientovaný prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou, který do úřadu nastoupil v roce 2008.

Do země začala létat letadla z Číny a s nimi přicházejí i turisté. Prezident je nicméně nepopulární a je celkem pravděpodobné, že jeho strana Kuomintang prohraje letošní místní volby.

Ma Jing-ťiou zároveň odmítá uspíšit politické rozhovory týkající se vzájemné patové situace mezi státy a raději se chce soustředit na obchod.

Jeho čínský protějšek Si Ťin-pching oproti tomu loni v říjnu uvedl, že politické řešení nelze oddalovat donekonečna. Vicepremiér Čang Č'-ťün nicméně signalizoval, že Čína tchajwanskou nezávislost nehodlá formálně uznat.

 

Právě se děje

Další zprávy