Tchaj-pej - Tchajwanský parlament výslovně zakázal prodej a konzumaci kočičího a psího masa a zpřísnil tresty za týrání zvířat až na dva roky vězení a pokutu do dvou milionů tchajwanských dolarů (1,6 milionu Kč).
Ve středu o tom informovala agentura AP.
"Tento zákon ukazuje, že Tchaj-wan rozvíjí životní prostředí příznivé pro živočichy," řekl poslanec Wang Jü-min, který změnu zákona navrhl.
Tchajwanské úřady první zákaz zabíjení psů a koček vydaly už v roce 2001. Nové, přísnější tresty jsou více než dvakrát vyšší.
Kromě toho mohou úřady zveřejnit jména a fotografie lidí, kteří kočičí nebo psí maso prodávají.
Stejně jako v jiných asijských zemích i na Tchaj-wanu byla konzumace kočičího a psího masa před několika desítkami let běžná, i když ne příliš rozšířená. Na problematiku ochrany zvířat na ostrově upozornili bohatí majitelé domácích mazlíčků.
Psí ani kočičí maso už není v módě
Země má nyní jeden z nejrozsáhlejších zákonů na ochranu zvířat v Asii.
V současné době je prodej a konzumace kočičího a psího masa spíše výjimečná, v minulých letech se přesto sporadicky objevovaly případy prodeje psího masa. Pozornost veřejnosti vyvolaly i mediálně rozšířené šokující zprávy o týrání zvířat.
Loni se například tchajwanská armáda musela omluvit za nahrávku, na které tři vojáci umučili toulavého psa. Případ dokonce vyvolal několik pouličních protestů. Veřejnost pobouřila i smrt hrocha v místní zoo, když si zvíře zlomilo nohu.
Na ochraně zvířat postavila svou předvolební kampaň i současná tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která má sama dvě kočky a loni adoptovala tři psy.