Mogadišo - Nizozemskému komandu se v sobotu podařilo osvobodit dvacet jemenských námořníků zadržovaných somálskými piráty. Jen krátce poté však jiná skupina pirátů unesla belgickou loď s deseti námořníky.
"Osvobodili jsme rukojmí, osvobodili jsme rybářskou loď a zajistili jsme zbraně. Piráti nebojovali a nedošlo ke střelbě," citovala agentura Reuters zástupce velitele patroly NATO v oblasti Alexandra Fernandese.
Zatýkat nemůžeme
Somálci unesli jemenskou loď minulý týden a používali ji jako základnu pro další přepady. Unesená posádka ji musela i nadále řídit. Nizozemci, kteří jsou zde v rámci ochranné protipirátské mise, piráty na krátkou dobu zadrželi, vyslechli a pak propustili, protože nemají mandát je zatknout.
V sobotu se kanadským bezpečnostním silám podařilo zabránit dalšímu útoku, tentokrát na norský tanker. Kanaďané zatkli sedm pirátů, ale i oni je museli brzy propustit.
"NATO nemá (společnou) politiku zatýkání. Válečné lodi se musejí řídit zákony svého státu," prohlásil Fernandes. „Mohou je zatknout pouze v případě, že jsou piráti Nizozemci, oběti jsou z Nizozemska nebo pokud se nacházejí v nizozemských vodách."
Jinak by mohlo komando postupovat, pokud by se mu podařilo narazit na belgickou loď Pompei, kterou piráti obsadili v sobotu. Na její palubě se totiž nacházejí čtyři Chorvaté, tři Filipínci, dva Belgičané a jeden Nizozemec.
Raději okolo Jižní Afriky
"Pompei pomalu míří k somálskému pobřeží," říká mluvčí krizového centra belgické vlády Peter Mertens. "Máme s ní vizuální kontakt skrze loď španělského námořnictva." Na španělské lodi však žádné speciální jednotky, které by mohly zajatce osvobodit, nejsou.
Piráti minulý rok v Adenském zálivu a u pobřeží Somálska zaútočili na 111 lodí. Celkem bylo roku 2008 podle Mezinárodní námořní organizace (IMO) zaplaceno 30 milionů dolarů na výkupném.
Kvůli pirátům musí platit námořní společnosti vyšší pojištění a některé z nich tak přestávají využívat služeb Suezského průplavu a raději posílají lodě okolo jihoafrického Mysu dobré naděje.
Příští týden se v Bruselu uskuteční dárcovská konference, která by měla pomoci získat somálské vládě finance ke stabilizaci země, která se v roce 1991 de facto rozpadla.