Začneme zabíjet, hrozí piráti. Drží stovky rukojmích

Martin Novák Martin Novák
15. 4. 2009 9:45
Do rukou únosců padly posádky dalších dvou nákladních lodí
Vepředu vlevo je americký torpédoborec USS Bainbridge, který vysvobodil kapitána nákladní lodi z rukou somálských pirátů. Tři z nich ostřelovači zabili.
Vepředu vlevo je americký torpédoborec USS Bainbridge, který vysvobodil kapitána nákladní lodi z rukou somálských pirátů. Tři z nich ostřelovači zabili. | Foto: Reuters

Mogadišo - Nedělní zásah amerických námořníků, který skončil smrtí tří pirátů a osvobozením zajatého kapitána Richarda Phillipse, ani na chvíli nezastavil únosy dalších nákladních lodí u somálského pobřeží.

V úterý padly do rukou novodobých bukanýrů další dvě. Irene E. M. z Řecka a libanonská Sea Horse. A ve středu ráno se piráti pokusili zaútočit na americkou nákladní loď, ta ale útok odrazila.

Piráti navíc slibují, že po úderech amerického a francouzského komanda začnou i oni zabíjet. Jako mstu. Do rukou jim k dnešnímu dni padly stovky rukojmích, s nimiž dosud zacházeli relativně slušně.

Ačkoliv v Rudém moři a Adenském zálivu hlídkují vojenská plavidla mnoha zemí, počet přepadení spíše stoupá. Ozývají se tak hlasy, že ojedinělé zásahy na moři nepomohou a možná bude potřeba udeřit na piráty přímo v jejich srdci na pobřeží.

Člun se zajatým kapitánem na fotografii, kterou po osvobozovací akci zveřejnilo americké námořnictvo.
Člun se zajatým kapitánem na fotografii, kterou po osvobozovací akci zveřejnilo americké námořnictvo. | Foto: Reuters

Somálské pobřeží Indického oceánu je dlouhé 3300 kilometrů. Piráti už ale působí i jižněji v keňských vodách.

"Po nedělní přestřelce bude násilí v tomto konfliktu a v této části světa eskalovat, o tom nepochybuji," řekl viceadmirál Bill Gortney, který vede pátou americkou námořní flotilu, dislokovanou na Bahrajnu v Perském zálivu.

Většina pirátů vyjíždí na moře ze somálské provincie Puntland, která se nachází na severovýchodě země. Většina unesených lodí kotví v přístavu Eyl, odkud pak po zaplacení výkupného plavidla vyrážejí zpět na moře.

Počet pirátů je odhadován na několik tisíc. Žijí převážně ve třech pobřežních městech: Bossasu, Eylu a Haradhere. Na pobřeží na severovýchodě země si stavějí opulentní vily, jezdí v nových drahých automobilech, elektřinu jim vyrábějí jejich vlastní generátory.

Příslušníci francouzského komanda na palubě jachty, kterou vysvobodili z rukou pirátů.
Příslušníci francouzského komanda na palubě jachty, kterou vysvobodili z rukou pirátů. | Foto: Reuters

Zmocněnec OSN pro Somálsko upozornil, že peníze pirátů často končí na jejich účtech nebo účtech jejich "sponzorů" v Dubaji, Nairobi či dokonce v Londýně.

Svědci uvádějí, že ulice jsou plné mercedesů a místní ženy jsou ověšeny zlatem "od hlavy až k patě." Podle reportéra AP, který toto "pirátské pobřeží" navštívil, jsou pro většinu místních lidí hrdiny.

Nad Eylem už o víkendu přelétávaly americké helikoptéry a místní lidé se schovávali, protože se obávali útoku.

Jeden z velitelů NATO pro námořní operace Chris Davies ale řekl agentuře Reuters, že pro takové velké operace zřejmě ještě čas nenastal. I proto, že žádným rukojmím se dosud nic nestalo.

"Lodě projíždějící těmito vodami se mohou ozbrojit, ale nikde není psáno, že piráti ve svých akcích také nepřitvrdí. Peníze na nákup dalších zbraní mají. Plavidla by se měla řídit existujícími doporučeními. Informovat o své poloze, držet se mezinárodních tranzitních koridorů, v případě ohrožení manévrovat nebo použít vodní děla," říká velitel.

Foto: Aktuálně.cz

Somálská vláda chce, aby jí USA a další země především pomohly dostat pod kontrolu většinu země a posílily ji, protože s piráty se prý nejlépe vypořádá právě ona.

Bombardování by údajně vyústilo v řadu obětí z řad civilistů a posílilo by radikální islamisty, kteří jsou v rozvráceném Somálsku už tak dost silní. Někteří z nich se hlásí k Al-Káidě.

Kabinet nemá na většině území Somálska žádný vliv, části území ovládají různé skupiny místních samozvaných vládců a ozbrojenců. V novém dokumentu OSN o pirátství se uvádí, že piráti v Eylu a okolí jsou spojeni s politiky v provincii Puntland a spolupracují s nimi.

 

Právě se děje

Další zprávy