Tálibán v Afghánistánu útočil na policisty i vládní ozbrojence. Zemřelo 52 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 9. 2018 16:40
Nejvíce mrtvých je v provincii Samangan a Kunduz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Nejméně 52 příslušníků afghánských bezpečnostních sil zabili od pondělní noci při útocích na severu země povstalci z řad islamistického hnutí Tálibán. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Při střetech byly podle dostupných informací zabity také čtyři desítky ozbrojenců Tálibánu. Bilance obětí na obou stranách ale mohou nadále stoupat.

V provincii Kunduz zahynulo při útoku na kontrolní stanoviště v okrese Daští Arči 13 členů bezpečnostních složek a dalších 15 utrpělo zranění. Bitva začala v neděli večer a trvala až do dnešního rána, uvedl šéf kunduzské provinční rady Muhammad Júsuf Ajúbí.

V provincii Džauzdžán napadli rebelové z Tálibánu okres Chamjáb z několika různých stran a donutili afghánské vládní síly, aby se stáhly ze svého ústředí. "Rozpoutala se prudká bitva a my jsme nechtěli, aby byly zničeny domy civilistů a aby byli zabiti civilisté," zdůvodnil rozhodnutí vládních sil šéf provinční policie Fakír Muhammad Džauzdžání. Podle něj v boji padlo osm policistů, tři byli zraněni. O život přišlo také sedm členů Tálibánu a osm utrpělo zranění.

K útokům v Kunduzu i Džauzdžánu se prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida přihlásilo hnutí Tálibán.

Povstalci z Tálibánu rovněž usmrtili dalších 14 afghánských policistů a provládních ozbrojenců v provincii Samangan, šest jich utrpělo zranění. V bitvě také zemřeli tři bojovníci Tálibánu a čtyři utrpěli zranění.

K útoku v Samanganu se zatím nikdo nepřihlásil, místní provinční rada z něj ale viní Tálibán, který je v provincii aktivní a často si bere za terč členy afghánských bezpečnostních sil.

V severní provincii Saripúl rovněž zaútočili bojovníci Tálibánu na několik stanovišť afghánské armády a provládních milic. Při střetech bylo zabito nejméně 17 příslušníků bezpečnostních sil. "Útok Tálibánu byl odražen, ale sporadické střety na předměstích stejnojmenné provinční metropole pokračují," prohlásil šéf provinční policie.

Od červnového příměří u příležitosti islámského svátku íd al-fitr zesílili ozbrojenci Tálibánu útoky proti afghánským bezpečnostním silám. Při čím dál tím lépe koordinovaných útocích po celé zemi byly zabity stovky příslušníků afghánské armády a policie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy