Neexistuje ani jeho fotka. Tajemný vůdce IS zemřel v afghánské jeskyni, americký nálet byl přesný

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2018 14:54
Při úderu zemřelo spolu s lídrem Islámského státu v Afghánistánu dalších deset členů vedení této organizace.
Vlajka teroristické organizace Islámský stát.
Vlajka teroristické organizace Islámský stát. | Foto: Reuters

Kábul - Nad Afghánistán v sobotu vzlétly americké bombardéry. Pumy nakonec shodili na jeskynní komplex velmi blízko hranice s Pákistánem. Piloti měli k dispozici informace afghánské kontrarozvědky o tom, kde se nachází vedení místní odnože teroristů. A byly správné.

Pří úderu zemřel vůdce Islámského státu (IS) v Afghánistánu Abú Sáad Arhabí, používající rovněž jméno Abú Sajíd Orakzaí. Muž, o kterém je známo minimum informací, ani jeho fotografie neexistuje. Spolu s ním zemřelo dalších deset členů vedení organizace, jejíž bojovníci před čtyřmi lety přísahali věrnost šéfovi IS Abú Bakru Bagdádímu.

Nálet mířil na východoafghánskou provincii Nangarhár, kde je Islámský stát nejsilnější a kontroluje celistvé území. Arhabí velel zhruba dvěma tisícům bojovníků pod černobílou vlajkou, která je poznávacím znamením a symbolem IS po celém světě.

Skončil jako jeho předchůdce Háfíz Saíd Chán. Ten zemřel ve stejné provincii v červenci 2016 během náletu, při kterém Američané použili supertěžkou pumu, takzvanou Matku všech bomb. Ta rozmetala velké podzemní úkryty a chodby bojovníků IS, včetně skladů zbraní a munice.

Bratrovražedná bitva

Pro organizaci je smrt vůdce a dalších jedenácti vysoce postavených členů druhou špatnou zprávou letošního léta. V červnu se dvě stovky válečníků IS vzdaly afghánské armádě na severu země poté, co utrpěly těžkou porážku v měsíc trvající "bratrovražedné bitvě" s Tálibánem. V zuřivých bojích šlo hlavně o kontrolu pašeráckých cest do sousedního Turkmenistánu.

Afghánský Islámský stát vznikl na konci roku 2014, když skupina členů Tálibánu dezertovala z tohoto hnutí. A vyzvala další afghánské a pákistánské islamisty, ať je následují. Od té doby Islámský stát a Tálibán mezi sebou svedly několik tvrdých bitev. A to i přesto, že je spojuje islamistická ideologie, odpor k vládě v Kábulu a odmítání zahraničních vojsk NATO v Afghánistánu.

Islámský stát se prezentoval stejnou brutalitou jako v Iráku nebo Sýrii. Zajatcům stínal hlavy, vysílal sebevražedné atentátníky na tržiště, do škol či míst, kde se shromažďují šíitští muslimové. IS považuje šíity za odpadlíky, které je nejen povoleno, ale přikázáno vraždit.

Mnoho členů afghánské odnože IS pochází z jiných zemí - hlavně z Pákistánu a Uzbekistánu. Původní Islámský stát v Iráku a Sýrii byl loni poražen a má pod kontrolou jen pouštní oblast na hranici mezi oběma zeměmi.

Vůdce IS a samozvaný chalífa Abú Bakr Bagdádí se skrývá. Minulý týden se po dlouhé době objevil na internetu záznam jeho projevu. Z kontextu jeho slov vyplynulo, že nahrávku někdo pořídil letos v srpnu.

Video: Afghánská armáda odrazila útok Tálibánu na město Ghazní

Afghánská armáda podporovaná Spojenými státy tvrdí, že získala po dnech tvrdých bojů s bojovníky Tálibánu kontrolu nad strategickým městěm Ghazní. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 55 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy