Afghánský Tálibán oznámil, že po dlouhé nemoci zemřel zakladatel sítě Hakkání

ČTK ČTK
4. 9. 2018 7:44
Síť Hakkání má podle odhadů 4 až 15 tisíc bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i Al-Káidou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Hnutí Tálibán v úterý oznámilo, že po dlouhé nemoci zemřel zakladatel sítě Hakkání, která je na radikální afghánské hnutí napojena. Podle některých zdrojů byl přitom Džalaluddín Hakkání již delší dobu po smrti, informovala agentura AFP. Síť Hakkání v Afghánistánu bojuje proti vládním silám i vojákům Severoatlantické aliance.

Síť Hakkání má podle odhadů 4 až 15 tisíc bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i Al-Káidou. Podle agentury Reuters se jedná o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.

Zprávy o smrti Hakkáního se pravidelně vynořují již několik let a nelze je nezávisle ověřit. Mluvčí Tálibánu agentuře AP řekl, že Hakkání zemřel v pondělí na území Afghánistánu.

Džalaluddín Hakkání svou síť založil v 70. letech 20. století. V době sovětské okupace Afghánistánu se mocný afghánský klan Hakkání vyzbrojil s vydatnou podporou americké a pákistánské špionáže.

Před několika lety se operačního vedení sítě Džalaluddín Hakkání vzdal ve prospěch svého syna Siradžuddína, který je zároveň zástupcem vůdce hnutí Tálibán.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy