Afghánský Tálibán oznámil, že po dlouhé nemoci zemřel zakladatel sítě Hakkání

ČTK ČTK
4. 9. 2018 7:44
Síť Hakkání má podle odhadů 4 až 15 tisíc bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i Al-Káidou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Hnutí Tálibán v úterý oznámilo, že po dlouhé nemoci zemřel zakladatel sítě Hakkání, která je na radikální afghánské hnutí napojena. Podle některých zdrojů byl přitom Džalaluddín Hakkání již delší dobu po smrti, informovala agentura AFP. Síť Hakkání v Afghánistánu bojuje proti vládním silám i vojákům Severoatlantické aliance.

Síť Hakkání má podle odhadů 4 až 15 tisíc bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i Al-Káidou. Podle agentury Reuters se jedná o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.

Zprávy o smrti Hakkáního se pravidelně vynořují již několik let a nelze je nezávisle ověřit. Mluvčí Tálibánu agentuře AP řekl, že Hakkání zemřel v pondělí na území Afghánistánu.

Džalaluddín Hakkání svou síť založil v 70. letech 20. století. V době sovětské okupace Afghánistánu se mocný afghánský klan Hakkání vyzbrojil s vydatnou podporou americké a pákistánské špionáže.

Před několika lety se operačního vedení sítě Džalaluddín Hakkání vzdal ve prospěch svého syna Siradžuddína, který je zároveň zástupcem vůdce hnutí Tálibán.

 

Právě se děje

Další zprávy