Tři evropské země neskrývají hněv nad tím, že jim vláda v Bernu nepovolila dodat Ukrajině zbraně, které byly vyrobené ve Švýcarsku. Vzhledem ke svému neutrálnímu statusu musí každý, kdo chce takovou techniku předat někomu jinému, žádat o švýcarský souhlas. A ten obvykle nepřichází.
Švýcaři nejprve zamítli dánskou žádost o odeslání obrněných vozů Piranha na Ukrajinu. Potom Bern odpověděl záporně na německou žádost poslat Ukrajině ve Švýcarsku vyrobenou munici do protiletadlových kanónů Gepard. A naposledy Španělsko neuspělo s prosbou vyvézt na Ukrajinu systém protivzdušné obrany vyrobený ve Švýcarsku.
Alpská republika proto čelí hlasité kritice. "Upřímně nerozumím tomu, proč nám Švýcarsko munici neposkytne," řekl deníku Die Zeit německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck.
Ve Švýcarsku se tak rozpoutala debata, zda dosavadní koncept neutrality už není překonaný. Někteří politici chtějí, aby vláda učinila v případě Ukrajiny výjimku. "Jsme neutrální zemí a zůstaneme jí i nadále. Ale když za současné situace bráníme našim západním partnerům podpořit Ukrajinu, tak jsme na straně Ruska a nikoliv neutrální," uvedl pro server Politico poslanec švýcarského parlamentu a předseda Svobodné demokratické strany Thierry Burkart.
Podle průzkumu agentury Sotomo se k podobnému názoru kloní většina Švýcarů: 55 procent dotázaných obyvatel země souhlasí s tím, aby švýcarské zbraně bylo možné reexportovat na Ukrajinu.
A jsou tu i zájmy švýcarského zbrojního průmyslu. Jeho zástupci naznačili, že pokud vláda stanovisko nezmění, švýcarské zbrojovky přijdou o kontrakty. V roce 2021 přitom vyrobily zboží v hodnotě 800 milionů švýcarských franků (více než 19 miliard korun), což Švýcarsko řadí mezi dvacet největších světových producentů zbraní.
"Nezdá se to, ale Švýcarsko je významným hráčem na mezinárodním zbrojařském trhu. Vyrábí i cvičné letouny, obrněné transportéry, ruční zbraně nebo tanky. V licenci Švýcaři vyrábějí tanky Leopard 2. Americká armáda například používá švýcarské obrněné transportéry. Na to, jak je Švýcarsko malé, vyrábí opravdu dost zbraní," vysvětlil Aktuálně.cz vojenský analytik Jiří Vojáček.
První problémy pro švýcarské zbrojaře už se podle něj objevují. "Švýcarské zbrojovky vyráběly munici do protiletadlových kanónů Gepard, které Německo posílá na Ukrajinu. Teď je ale zase začne vyrábět německý Rheinmetall, který s tím přestal v roce 2010, protože si Němci řekli, že se jim vyplatí munici nakupovat ve Švýcarsku," uvádí Vojáček.
K uvolnění reexportu vyzval Bern i starosta Kyjeva Vitalij Kličko. "Chci požádat švýcarskou vládu, aby umožnila dodávky zbraní, které pomáhají chránit lidské životy. Když jde o lidská práva a otázky života a smrti, nemůže být neutrální," uvedl v lednu.
Ve vládnoucí Švýcarské lidové straně ale návrhy na povolení reexportu nemají zatím velkou podporu. Poslanec švýcarského parlamentu Marco Chiesa se dokonce opřel do Německa s tím, že německé vměšování se do záležitostí jiných zemí nikdy neskončilo dobře.
Švýcarsko nicméně v OSN ruskou agresi vůči Ukrajině odsoudilo a připojilo se také k některým protiruským sankcím Evropské unie. Moskva proto paradoxně Bernu sdělila, že jejich zemi nadále už nepovažuje za neutrální.