Tahle mise změní chápání Slunce. První sonda se dotkne žhnoucí hvězdy, prozkoumá tajemnou korónu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 8. 2018 17:37
NASA v sobotu zahájí historickou misi. Vyšle do vesmíru sluneční sondu Parker, která se stane prvním lidským výtvorem, který se dotkne Slunce. Pokud vše dopadne podle plánu, v příštích sedmi letech jej několikrát obletí a dostane se až do jeho žhavé atmosféry. V roce 2024 se ke Slunci přiblíží na 6,2 milionu kilometrů, což se ještě žádné vesmírné lodi nepodařilo. Start nosné rakety, která sondu Parker vyšle ke Slunci, je z floridského mysu Canaveral naplánován na sobotu 11. srpna.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker | Foto: Reuters

V čem je mise výjimečná?

Sonda Parker se ke Slunci dostane blíž než jakékoliv vesmírné plavidlo před ní. Za sedm let (tak dlouho mise potrvá) se přiblíží ke Slunci na rekordních 6,2 milionu kilometrů. Do té doby ale Slunce celkem čtyřiadvacetkrát obletí, přičemž bude čelit extrémním teplotám.

Jde o první lidský výtvor, který pronikne do koróny, což je vrchní vrstva sluneční atmosféry. Je tvořená žhavými plyny, jejichž teplota stoupá až k několika milionům stupňů Celsia. Podle předpokladů ale sonda Parker bude čelit teplotám kolem 1370 stupňů.

Jde také o první misi NASA pojmenovanou po žijícím vědci, astrofyziku Eugenu Parkerovi.

 

Právě se děje

Další zprávy