Trumpův sen o dobývání kosmu: Poletí jeho vesmírné síly na Mars? A dočkáme se Hvězdy smrti?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
1. 7. 2018 12:25
Americké vesmírné síly coby nová složka americké armády. Rovnocenná všem ostatním, tedy letectvu, námořnictvu, pozemnímu vojsku, zvláštním námořním jednotkám a konečně i pobřežní stráži. S impozantním prohlášením o budování nových sil s působností mimo planetu Zemi přišel americký prezident Donald Trump zhruba před týdnem. Američané od té doby spekulují, jak by vesmírní mariňáci mohli vypadat a co by byla jejich práce. Prezident Trump ale nic bližšího nesdělil.
Země ve vesmíru
Země ve vesmíru | Foto: Shutterstock

Co prezident Trump ohlásil?

Trump už loni avizoval, že Spojené státy oživí svůj vesmírný program, aby hrály v konkurenci Ruska nebo Číny vedoucí roli. A jako cíle stanovil například to, že se američtí astronauti vrátí na Měsíc a dosáhnou Marsu.

V prosinci loňského roku vydal nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na zmíněná místa. Pokyn vesmírné agentuře NASA má vést k zahájení "inovativního programu průzkumu vesmíru".

"Tentokrát to nebude jen o vztyčení vlajky a o lidské stopě na měsíčním povrchu," vysvětloval Trump. "Vytvoříme (na Měsíci) základnu pro mise na Mars a jednou možná i dál," předpověděl. Amerika by se podle něj měla stát "hybnou silou kosmického průmyslu".

Letos v červnu Trump zašel ještě o něco dál. Chce, aby americké ministerstvo obrany vytvořilo nezávislou sekci vesmírných sil, která bude rovnocenná s ostatními armádními složkami. "Když jde o obranu Ameriky, nestačí pouhá americká přítomnost ve vesmíru. Potřebujeme americkou dominanci ve vesmíru," pravil. "Budeme mít vzdušné síly a budeme mít vesmírné síly, oddělené, ale rovnocenné."

Direktiva, kterou přitom Trump během tohoto projevu podepisoval, hovořila spíše o "bezpečnosti vesmírných letů" coby globální výzvě nebo o sdílení dat a korigování vesmírné dopravy, jak píše server The Verge. Přesto si Trump neodpustil ohlásit budování samostatné šesté armádní složky, o kterou v podepisovaném nařízení vlastně ani tolik nešlo.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy