Tahle mise změní chápání Slunce. První sonda se dotkne žhnoucí hvězdy, prozkoumá tajemnou korónu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 8. 2018 17:37
NASA v sobotu zahájí historickou misi. Vyšle do vesmíru sluneční sondu Parker, která se stane prvním lidským výtvorem, který se dotkne Slunce. Pokud vše dopadne podle plánu, v příštích sedmi letech jej několikrát obletí a dostane se až do jeho žhavé atmosféry. V roce 2024 se ke Slunci přiblíží na 6,2 milionu kilometrů, což se ještě žádné vesmírné lodi nepodařilo. Start nosné rakety, která sondu Parker vyšle ke Slunci, je z floridského mysu Canaveral naplánován na sobotu 11. srpna.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker. | Foto: NASA.gov

Co se o Slunci dozvíme?

NASA slibuje, že mise sondy Parker zcela změní to, jak Slunce chápeme a jak o něm přemýšlíme. Koróna není záhadou jen kvůli extrémním teplotám, které v ní panují. Vysílá do vesmíru i takzvaný sluneční vítr.

Částice v koróně mají díky vysokým teplotám i vysokou energii a sluneční gravitace je nedokáže udržet. Nicméně vědci netuší, jakým způsobem jsou částice slunečního větru urychlovány takovým způsobem. Sluneční vítr obvykle dosahuje rychlosti 450 kilometrů za sekundu.

Na Zemi způsobuje ionizaci zemské atmosféry, která je na obloze viditelná a říká se jí polární záře. Může ale způsobovat také výpadky elektrické sítě.

Sonda Parker má za cíl zkoumat strukturu koróny, způsob urychlování částic slunečního větru a zjistit strukturu magnetických polí v místech, kde vítr vzniká.

 

Právě se děje

Další zprávy