Simona Fendrychová
10. 8. 2018 17:37
NASA v sobotu zahájí historickou misi. Vyšle do vesmíru sluneční sondu Parker, která se stane prvním lidským výtvorem, který se dotkne Slunce. Pokud vše dopadne podle plánu, v příštích sedmi letech jej několikrát obletí a dostane se až do jeho žhavé atmosféry. V roce 2024 se ke Slunci přiblíží na 6,2 milionu kilometrů, což se ještě žádné vesmírné lodi nepodařilo. Start nosné rakety, která sondu Parker vyšle ke Slunci, je z floridského mysu Canaveral naplánován na sobotu 11. srpna.
Tajemná koróna
Jednou z největších záhad kolem Slunce je právě koróna, do které se sonda Parker ponoří. Vědce trápí jedna zásadní otázka: Jak je možné, že je povrch Slunce s teplotou okolo 5500 stupňů Celsia výrazně chladnější než koróna? Odborníci se nemohou smířit s tím, že ve větší vzdálenosti od Slunce je jeho teplota vyšší než v jeho samotném jádru.
Doposud se tato svrchní vrstva sluneční atmosféry zkoumala ze Země. Dlouhá léta byla jedinou vhodnou dobou k jejímu zkoumání zatmění Slunce, kdy je viditelná pouhým okem.
Její vysoká teplota je něco, co nedává podle vědců smysl, a pochopení tohoto fenoménu by mohlo vést k dalším objevům v otázce, jak Slunce funguje. A nejlepším způsobem se nabízí studie koróny zblízka. Trvá totiž čtyři dny, než se částice ze Slunce - takzvaný sluneční vítr - dostane k Zemi. Za tu dobu se může smísit s jinými částicemi a celkově se proměnit.