Dušanbe - Imomali Rachmon, dlouholetý prezident chudého středoasijského Tádžikistánu, podle očekávání hladce zvítězil ve středečních prezidentských volbách a hned v prvním kole obhájil svůj mandát. Podle oficiálních údajů tádžické ústřední volební komise pro něj hlasovalo 83,1 procenta hlasů.
Západní státy označují volby v Tádžikistánu za nedemokratické a zmanipulované. Volební účast podle úřední zprávy dosáhla téměř hranice 87 procent.
Rachmonova Národně demokratická strana Tádžikistánu už v metropoli Dušanbe zahájila pečlivě připravené oslavy, konstatuje místní agentura Avesta.
Staronový prezident byl v souladu s tradicí kandidátem nejen dominantní politické strany, ale i mládeže a odborů. Nejblíže se Rachmonovi přiblížil kandidát komunistů Ismoil Talbakov, který získal pět procent hlasů.
Hlasování je podle ústavy platné, pokud k volbám přijde aspoň polovina voličů. Rachmon, který je u moci od roku 1992, byl zvolen hlavou státu na příštích sedm let.
Proti prezidentovi kandidovalo pět politiků, kteří se většinou sami označovali za jeho oddané stoupence. Jediná skutečná protikandidátka Ojnichol Bobonazarovová podle volební komise neshromáždila dostatek nutných podpisů a byla z volebního klání vyřazena.
Hlasování podle státní agentury Chovar sledovalo na 500 pozorovatelů ze zahraničí. Jako první vydali svůj verdikt pozorovatelé ze Společenství nezávislých států (SNS), které sdružuje postsovětské země s výjimkou Pobaltí.
Podle mise SNS byly tádžické prezidentské volby "průzračné". Západní státy označují tádžický režim za nedemokratický a veškeré dosavadní volby za netransparentní.