* POZNÁMKA REDAKCE: Tento materiál vyšel jakožto monitor článku, který se v červenci 2012 objevil na webovém portále britského deníku Daily Mail. Toto médium jsme také jasně uvedli a odkázali jako zdroj. Později během dne se ukázalo, že se text na britský web dostal omylem, ve skutečnosti byl napsán a publikován již v roce 2001. Tímto svou chybu neomlouváme, pokud jsme někoho z vás, vážení čtenáři, uvedli převzatým textem v omyl, mrzí nás to. Děkujeme za pochopení. Redakce Aktuálně.cz
Washington - Dosud šlo především o téma hollywoodských sci-fi trháků. Podle nejnovějších zpráv ale vědci prolomili další tabu.
Ve Spojených státech se v posledních letech narodilo třicet zdravých, geneticky modifikovaných dětí, napsal britský list Daily Mail s odvoláním na studii zveřejněnou v odborném časopise Human Reproduction.
Tým pod vedením odborníka na reprodukční medicínu Jacqua Cohena tvrdí, že jde o vůbec "první případ genetické modifikace u lidí, jejímž výsledkem jsou normální zdravé děti".
Děti se narodily ženám, které měly problémy s početím. Vědci do jejich vajíček před samotným oplodněním vložili geny ženské dárkyně, které nakonec umožnily oplodnění.
A výsledky prvních dvou testů ukázaly, že jednoroční děti zdědily DNA tří "rodičů" - dvou matek a otce. Genetickou výbavu tak budou moci předat svým potomkům.
Krok špatným směrem
Vzápětí po zveřejnění studie se objevila ostrá kritika. Experiment Institutu reprodukční medicíny a vědy svatého Barnabáše v americkém New Jersey byl označen za neetický.
Část vědecké veřejnosti se obává, že podobné pokusy by mohly v budoucnu vést ke snahám o "vyšlechtění" lidí, kteří by disponovali například větší silou či inteligencí.
"Člověk samozřejmě soucítí s páry, které mají problémy s početím, ale tohle vypadá jako další důkaz, že početí in vitro dělá z dětí produkty výrobní linky," míní John Smeaton, ředitel britské Společnosti na ochranu nenarozených dětí. Dodal, že pro lidstvo jde o krok špatným směrem.
Holanďan Jacqes Cohen je považován za výtečného, ale kontroverzního vědce, jenž rád posunuje hranice asistované reprodukce. Šedesátiletý embryolog v minulosti vyvinul například techniku, která umožnila početí neplodným mužům. DNA ze spermií zavedl v laboratoři přímo do vajíčka budoucích matek.
On sám by rád šel ještě dál. Tvrdí, že se svými znalostmi by mohl klonovat děti. Na to ale svět není připraven. Jakákoliv zmínka o klonování lidí vyvolává ostré diskuse o etice.