Syrští uprchlíci zaplavují Turecko. OSN zatím mlčí

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
9. 6. 2011 15:20
Příhraniční město Džisr Šughúr je v obležení syrské armády
Syrští uprchlíci na tureckých hranicích.
Syrští uprchlíci na tureckých hranicích. | Foto: Reuters

Guvecci - Až tisíc lidí překročilo v noci na čtvrtek hranice mezi Sýrií a Tureckem.

Drtivá většina z nich pochází z příhraničního syrského města Džisr Šughúr a jeho okolí. Právě tam se odehrávají nejtvrdší střety mezi odpůrci diktátora Bašára Asada a jeho armádou.

"Posily jsou na místě a armáda může do města kdykoliv vtrhnout," řekl agentuře AP jeden z obyvatel. Podle všeho se na operaci podílí elitní 4. brigáda, kterou vede Asadův mladší bratr Maher.

Odbojný Džisr Šughúr...

Městečko nedaleko tureckých hranic je posledním z řady míst, kde k ozbrojeným střetům dochází.

Asadova vláda tvrdí, že tam povstalci zabili 120 příslušníků bezpečnostních složek. Místní naopak tvrdí, že došlo k povstání místní posádky. Vojáci prý nesouhlasili se zátahem ve městě.

Armáda obléhá Džisr Šughúr ze tří stran. Na vozovkách hoří pneumatiky, místní staví zátarasy. Jediná volná cesta vede k tureckým hranicím. Ty jsou vzdálené zhruba 20 kilometrů.

... a vstřícné Turecko

Nápor uprchlíků Turky nepřekvapil. Za hranicemi stojí stanové tábory, připravená je lékařská péče.

Podle tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana země své "brány nezavře".

"Doufáme, že Sýrie zmírní svůj přístup k civilistům a zahájí reformy, jež budou pro civilisty přijatelnější, stejně tak pro transformaci země," citovala Erdogana agentura Reuters.

Velká Británie a Francie chtějí v souvislosti se syrskými nepokoji protlačit na půdě Rady bezpečnosti OSN rezoluci, která odsuzuje chování režimu Bašára Asada. O úspěšnosti rezoluce lze ale pochybovat.

Ruské ministerstvo zahraničí už podle agentury RIA Novosti vydalo prohlášení, že Rusko bude jako stálý člen Rady bezpečnosti jakoukoliv rezoluci namířenou proti Sýrii, respektive proti prezidentu Asádovi vetovat. Na vysvětlenou dodalo, že situace v Sýrii neohrožuje bezpečnost ve světě. Neochotu podpořit rezoluci Rady bezpečnosti lze očekávat také od Číny.

Protesty začaly v Sýrii před jedenácti týdny. Zemřelo během nic přes 1200 lidí, převážně civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy