Nad rozbouřenou Sýrií leží stín starých krveprolití

Martin Novák Martin Novák
29. 3. 2011 14:47
Prezident Bašár Asad má vystoupit v televizi a slíbit reformy
Hamá na snímku z roku 1982. Po masakru, o kterém se v Sýrii nemluví.
Hamá na snímku z roku 1982. Po masakru, o kterém se v Sýrii nemluví. | Foto: Zdroj: Wikipedia

* Syrský režim je údajně rozdělen na dva tábory * Sektářské násilí v Sýrii si v minulosti vyžádalo tisíce obětí * Bývalý politický vězeň se obává, že vláda přitvrdí

Damašek - Sýrie je unikátní stát. Jediný, kde výjimečný stav platí téměř půl století. Od roku 1963, kdy se dosud vládnoucí strana Baas dostala k moci.

Prezident Bašár Asad slíbil, že v nejbližších dnech vystoupí v televizi, a naznačil, že výjimečný stav zruší. Vláda odpoledne rezignovala, do dvou dnů má Asad jmenovat novou.

Děje se tak pod tlakem demonstrací. Syřané překonali bariéru strachu z tvrdých represí a vyšli do ulic protestovat. Režim zareagoval podle očekávání.

V několika městech speciální policejní síly střílely do lidí ostrými náboji, v Latákíji na břehu Středozemního moře dokonce odstřelovači pálili ze střech tak, že lékaři museli například jedné ženě amputovat nohu.

Všemocnými institucemi, které jsou páteří diktatury, jsou rozvětvená tajná policie a elitní Republikánská garda.

Snímek pořízený z amatérského videa, které bylo publikováno na stránkách jedné ze sociálních sítí. Demonstranti se snaží sejmout sochu bývalého syrského prezidenta Hafíze Asada v Dará.
Snímek pořízený z amatérského videa, které bylo publikováno na stránkách jedné ze sociálních sítí. Demonstranti se snaží sejmout sochu bývalého syrského prezidenta Hafíze Asada v Dará. | Foto: Reuters

V obou hrají prim prezidentovi příbuzní. Gardě velí jeho bratr Máhir, na hustou síť zpravodajských organizací dohlíží jeho švagr Asíf Šavkát, šéf vojenské rozvědky.

Galerii nejvíce nenáviděných rodinných příslušníků hlavy státu doplňuje jeho bratranec Rámí Machlúf. Miliardář, který ovládá velkou část syrského byznysu, je například majitelem mobilního telefonního operátora Syriatel.

Ostatně proto rozlícení demonstranti v Dará vedle policejní stanice a sídla strany Baas vypálili i kancelář Syriatelu.

Deník Financial Times s odvoláním na svůj "vysoce postavený zdroj" v Damašku napsal, že režimní špičky jsou rozděleny v názoru na to, jak postupovat.

Jedná část, kterou reprezentuje právě Asadův bratr Mahír a další lidé z tajných služeb a velení armády - jsou pro tvrdou odpověď ve stylu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Druhá část režimu se kloní k tomu, aby se alespoň v něčem vyšlo požadavkům demonstrantů vstříc, protože nespokojenost lidí se situací v zemi je zřejmá.

Foto: Aktuálně.cz

K tomuto křídlu údajně patří i sám prezident, původním povoláním oční lékař s diplomem z britské univerzity.

Rozdělení odpovídá i dosavadní postup. Na jednu stranu mluvčí vlády slibuje reformy a větší svobodu, na druhé straně odstřelovači zabíjejí lidi.

Podle některých názorů stojí za masakry v Latákíjí i městě Dará na jihu země právě oddíly loajální především Mahíru Asadovi.

Většinu vlivných pozic v nejvyšší hierarchii režimu zastávají od začátku sedmdesátých let příslušníci komunity alávitů. Vyznávají šíitský islám, ale v Sýrii jsou v menšině, tvoří jen něco přes dvanáct procent obyvatel.

Alávité ovládají klíčové armádní a policejní složky, sám prezident a jeho rodina do této komunity patří.

Většinu z 22 milionů obyvatel země ale tvoří sunnitští muslimové, jichž se na moci podílí jen část. Naopak křesťanská komunita, představující zhruba deset procent populace, Asada podporuje v obavách, že by po něm mohlo nastoupit k moci Muslimské bratrstvo.

Bašár Asad na návštěvě Francie v roce 2008.
Bašár Asad na návštěvě Francie v roce 2008. | Foto: Reuters

Ačkoliv současné protesty zatím nemají sektářskou podobu, nad Sýrií stále leží stín událostí z roku 1982, kdy povstání sunnitů ve městě Hamá režim Háfize Asada - Bašárova otce - nesmlouvavě potlačil.

Bylo to krveprolití, jakých Blízký východ při všech svých válkách a konfliktech zažil jen málo.

Vypuklo 2. února ráno, když povstalci povraždili několik stovek vojáků a vojaček v místních kasárnách, stejně tak jako všechny činitele strany Baas ve městě.

Prezident Asad do Hamá poslal elitní oddíly s tanky a děly, kterým velel jeho bratr Rifát. Armáda nejprve odřízla stotisícové město, rozdělené na dvě poloviny řekou Orontes, od okolního světa a odpojila telefony.

Téměř měsíc trvající nelítostná válka v ulicích , kde se sunnitští rebelové ukrývali, si vyžádala zhruba osm až deset tisíc mrtvých, velká část Hamá byla srovnána se zemí.

Hamá. Město, které ví, jak se umí zlobit Asadovi, na snímku z roku 2009.
Hamá. Město, které ví, jak se umí zlobit Asadovi, na snímku z roku 2009. | Foto: Simona Holecová

Režim se tím mstil i za předchozí útoky sunnitských odpůrců. V červnu 1979 útočníci postříleli na půdě vojenské akademie v Aleppu dvaatřicet kadetů, většinu alávitů.

O rok později byl terčem atentátu v Palmyře sám Háfiz Asad. Přežil, ale výbuch mu poranil ucho, takže od té doby velmi špatně slyšel.

Někteří analytici nebo Syřané žijící v exilu tvrdí, že lidé v Sýrii se bojí opakování podobné tragédie jako v Hamá, pokud vládnoucí elita bude přitlačena ke zdi.

"Myslím si, že takové riziko existuje. Režim je založen na menšinové skupině obyvatel a pro ni takový konflikt představuje i boj o samotné přežití," řekl agentuře Reuters analytik syrského původu Fajsal Itání s tím, že pokud diktatura padne, alávité se mohou ocitnout v ohrožení jako celek.

Háfiz Asad vládl v Sýrii v letech 1970 až 2000. Syn Bašár ho nahradil po jeho smrti. Na snímku demonstrant ve měste Homs ničí billboard s jeho tváří.
Háfiz Asad vládl v Sýrii v letech 1970 až 2000. Syn Bašár ho nahradil po jeho smrti. Na snímku demonstrant ve měste Homs ničí billboard s jeho tváří. | Foto: Reuters

Domnívá se také, že část armády může velení vypovědět poslušnost, pokud bude nucena střílet do neozbrojených civilistů.

Bývalý politický vězeň Mamún Humsí zpochybňuje zprávy, že Bašár Asad se chystá k ústupkům a liberálním reformám.

"Je to trik. Řekne, že ruší výjimečný stav a hned poté oznámí nový zákon o boji proti terorismu, který jim znovu umožní represe proti všem, kteří chtějí změnu. Každého z nich prostě nazvou teroristou," říká právník, který seděl v syrském vězení pět let a nyní žije v Kanadě.

S napětím očekávaný projev má Asad přednést v úterý nebo ve středu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy