V Sýrii už bojují vojáci proti vojákům. Povstání sílí

Martin Novák Martin Novák
7. 6. 2011 11:08
Povstalci zřejmě kontrolují město Džisr aš-Šughúr na severozápadě země
Lidé prechají před střelbou ve městě Homs, severně od Damašku.
Lidé prechají před střelbou ve městě Homs, severně od Damašku. | Foto: Reuters

Damašek - Syrský režim stupňuje brutalitu vůči demonstrantům, o život už přišlo přes tisíc lidí a na internetu se objevuje stále více videozáznamů umučených stoupenců opozice a Syřanů, zastřelených při pouličních protestech.

Vypadá to však, že taktika zastrašování je kontraproduktivní a volání po odstoupení prezidenta Bašára Asada je stále silnější.

Minulý týden se v ulicích města Hamá sešlo sto tisíc lidí, bouří se ale už téměř každé větší město v Sýrii.

Nad městem Džisr aš-Šughúr na severozápadě země dokonce vláda zřejmě ztratila kontrolu. Zprávy z této oblasti jsou jen kusé, ale vyplývá z nich, že část armádních jednotek, nasazených proti demonstrantům, se přidala k povstání.

Armáda se rozdělila

Podle svědků se ve městě odehrávaly o víkendu a v pondělí těžké boje.

"Armáda se rozdělila, bojují tady vojáci proti vojákům," řekl telefonicky zpravodaji listu Washington Post místní opoziční aktivista Saíb Džámil.

Město, ležící nedaleko turecké hranice, má dlouhou tradici odporu proti vládnoucí straně Baas. V roce 1980 sem Háfiz Asad, otec nynějšího prezidenta Bašára Asada, poslal tanky k potlačení protestů.

Syrská státní televize oznámila, že armáda čelí ve městě "ozbrojeným gangům, které terorizují obyvatelstvo". Lidé  z Džisr aš-Šughúru ale tvrdí, že těmi "ozbrojenýni gangy" jsou dezertéři, kteří se připojili k povstání.

Syrská vláda do země nepouští zahraniční novináře, takže informace není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Odstřelovači zabíjejí ze střech

Opoziční aktivisté tvrdí, že několik měst severně a jižně od Damašku ozbrojené síly drží v obklíčení a na ulicích do protestujících pálí odstřelovači, rozmístění na střechách domů.

Z masakrů obviňuje opozice čtvrtou armádní divizi, které velí Mahír Asad, prezidentův bratr. Střelbou rozhánějí demonstrace také příslušníci milice Šabíha, kteří jsou extrémně loajální vůči režimu a mají volnou ruku.

(Video zachycuje člena milice Šabíha, jak střílí před policisty do demonstrantů)

Ve městě Dejr ez-Zor na východě Sýrie ozbrojené síly brání už několik dní velkou sochu bývalého prezident Háfize Asada. Dav se k ní snaží přiblížit a svrhnout ji z podstavce. Mnoho soch a billboardů, propagujících režim, už demonstranti během uplynulých týdnů zničili.

Baas vládne v zemi od roku 1963. Bašár Asad je prezidentem jedenáct let, ve funkci nahradil svého otce Háfize.

Plakáty z Háfizem i Bašárem Asadem ze syrských měst mizí. Lidé je ničí.
Plakáty z Háfizem i Bašárem Asadem ze syrských měst mizí. Lidé je ničí. | Foto: Reuters

Klíčové posty režimu, hlavně v armádě a zpravodajských službách, ovládají příslušníci muslimské sekty alávitů, k nimž patří i prezident. Tvoří přitom jen jedenáct procent obyvatel.

Většina Syřanů se hlásí k sunnitskému islámu a oblasti, kde je povstání nejsilnější, jsou převážně sunnitské.

Opozice tvrdí, že protesty nemají sektářský charakter a jsou motivovány touhou po svobodě a demokracii.

Francie chce ještě tento týden iniciovat v Radě bezpečnosti OSN hlasování o rezoluci, která odsoudí syrskou vládu za brutalitu a násilí proti vlastnímu obyvatelstvu. Není však jasné, zda Rusko a Čína přijetí rezoluce nezablokují.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy