Syrští islamisté se sjednotili, proti Asadovi i exilu

Michal Žák Michal Žák
25. 9. 2013 21:20
Radikálnější křídlo povstalců odmítlo uznat exilovou Národní koalici.
Foto: Reuters

Damašek - Plán na sjednocení syrské opozice bere za své.

Třináct vlivných islamistických povstaleckých skupin vydalo společné prohlášení. A oznamují v něm, že neuznají exilovou Národní koalici.

"Všechny skupiny, které vznikly v zahraničí, aniž by se vrátily do země, nás nereprezentují a my je neuznáme," tvrdí ovšem rebelové bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Dohromady jde přitom o nezanedbatelnou sílu, která podle odhadů čítá desítky tisíc bojovníků.

V dokumentu povstalci vyzvali "všechny vojenské a civilní síly, aby se sjednotily islámem založeným na šaríi (islámské právo - pozn. red.), jež by měla být základním pramenem legislativy".

Inspektoři jsou zpět

Do Damašku se ve středu vrátil tým inspektorů OSN, kteří mají prověřit přes deset údajných chemických útoků. I tentokrát v jeho čele stojí švédský expert na chemické zbraně Ake Sellström, podle něhož by mohla být konečná zpráva vypracována do konce října.

Z bezpečnostních důvodů přiletěli do libanonského Bejrútu, odkud byli konvojem pěti vozidel OSN přepraveni do damašského hotelu Four Seasons.

"Upřednostněte zájmy ummy (islámského národa - pozn. red.) nad zájmy každé ze skupin," nabádají.

Národní koalice je přitom Západem už od loňského listopadu uznávána coby legitimní opoziční síla, která dokonce ustavila prozatímní vládu.

Nepřátelé bok po boku

Odpor vůči Syřanům operujícím z exilu je podle všeho tak silný, že se k prohlášení připojily i skupiny, které mezi sebou jinak vedou nesmiřitelný boj.

Řeč je především o organizacích Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) a Fronta an-Nusrá, jež se obě hlásí k Al-Káidě. Doposud totiž bojovaly nejen proti povstalcům z umírněné Syrské svobodné armády (FSA), ale i mezi sebou.

Mezi signatáři jsou ovšem i dosavadní spojenci FSA, jako například Brigády Tavíd, jež bojují v Aleppu, či takzvaná 19. divize. "Je pravděpodobné, že koalice umírněných islamistů přestala existovat coby samostatný organizační celek," řekl agentuře Reuters Charles Lister z analytického centra IHS Jane's.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy