Syrští islamisté se sjednotili, proti Asadovi i exilu

Michal Žák Michal Žák
25. 9. 2013 21:20
Radikálnější křídlo povstalců odmítlo uznat exilovou Národní koalici.
Foto: Reuters

Damašek - Plán na sjednocení syrské opozice bere za své.

Třináct vlivných islamistických povstaleckých skupin vydalo společné prohlášení. A oznamují v něm, že neuznají exilovou Národní koalici.

"Všechny skupiny, které vznikly v zahraničí, aniž by se vrátily do země, nás nereprezentují a my je neuznáme," tvrdí ovšem rebelové bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Dohromady jde přitom o nezanedbatelnou sílu, která podle odhadů čítá desítky tisíc bojovníků.

V dokumentu povstalci vyzvali "všechny vojenské a civilní síly, aby se sjednotily islámem založeným na šaríi (islámské právo - pozn. red.), jež by měla být základním pramenem legislativy".

Inspektoři jsou zpět

Do Damašku se ve středu vrátil tým inspektorů OSN, kteří mají prověřit přes deset údajných chemických útoků. I tentokrát v jeho čele stojí švédský expert na chemické zbraně Ake Sellström, podle něhož by mohla být konečná zpráva vypracována do konce října.

Z bezpečnostních důvodů přiletěli do libanonského Bejrútu, odkud byli konvojem pěti vozidel OSN přepraveni do damašského hotelu Four Seasons.

"Upřednostněte zájmy ummy (islámského národa - pozn. red.) nad zájmy každé ze skupin," nabádají.

Národní koalice je přitom Západem už od loňského listopadu uznávána coby legitimní opoziční síla, která dokonce ustavila prozatímní vládu.

Nepřátelé bok po boku

Odpor vůči Syřanům operujícím z exilu je podle všeho tak silný, že se k prohlášení připojily i skupiny, které mezi sebou jinak vedou nesmiřitelný boj.

Řeč je především o organizacích Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) a Fronta an-Nusrá, jež se obě hlásí k Al-Káidě. Doposud totiž bojovaly nejen proti povstalcům z umírněné Syrské svobodné armády (FSA), ale i mezi sebou.

Mezi signatáři jsou ovšem i dosavadní spojenci FSA, jako například Brigády Tavíd, jež bojují v Aleppu, či takzvaná 19. divize. "Je pravděpodobné, že koalice umírněných islamistů přestala existovat coby samostatný organizační celek," řekl agentuře Reuters Charles Lister z analytického centra IHS Jane's.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy