V Sýrii bojují stovky žoldnéřů z Ruska, varují agenti

ČTK ČTK
20. 9. 2013 22:00
Jestli se vrátí do Ruska, mohou být 'šílení fanatici' hrozbou pro olympiádu v Soči
Radikálové považují mauzolea za projev "neislámského modlářství".
Radikálové považují mauzolea za projev "neislámského modlářství". | Foto: Reuters

Moskva - V Sýrii válčí asi tři až čtyři stovky žoldnéřů původem z Ruska, kteří by po návratu do vlasti mohli představovat "velké nebezpečí", a to i pro zimní olympiádu v Soči.

Varování v pátek vyslovil zástupce ředitele ruské tajné služby FSB Sergej Smirnov při setkání s kolegy ze středoasijských republik a Číny. Šéf FSB dříve odhadoval počet válečníků z ruského Kavkazu, bojujících v Sýrii pod vlajkou Al-Káidy, na dvě stovky.

"Odhadujeme, že asi 300 až 400 lidí odjelo z naší země (bojovat) do Sýrie," řekl dnes Smirnov s tím, že návrat ostřílených bojovníků bude představovat značné nebezpečí. Navíc ruské zákony s žoldnéřstvím nepočítají, a tak "máme nad čím pracovat".

Ohrozí 'šílení fanatici' olympiádu?

Smirnovův názor sdílejí i další analytici, podle kterých by ostřílení válečníci mohli představovat i bezpečnostní hrozbu pro zimní olympiádu, která se v únoru příští roku odehraje v Soči na jihu Ruska.

"Jestli se vrátí do Ruska a budou zorganizovaní, pak budou krajně nebezpeční," odhadl šéfredaktor serveru Kavkazskij uzel Grigorij Švedov a připomněl, že vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov už v létě vyzval k útokům proti olympiádě.

I Alexej Malašenko z moskevského centra Carnegie se obává, že žoldnéři coby "šílení fanatici" mohou pro hry představovat "reálné nebezpečí".

Ruské úřady slibují, že hry v Soči bezpečně ochrání, ale čas od času problesknou v médiích obavy ze zranitelnosti, plynoucí z blízkosti setrvale neklidného Kavkazu.

Tajná služba: Kavkazané bojují pod vlajkou Al-Káidy

V květnu šéf FSB Alexandr Bortnikov odhadoval, že v syrské občanské válce bojují asi dvě stovky radikálů z Ruska a Střední Asie.

Předpokládalo se, že mezi povstalci jsou zastoupeni hlavně islamisté z Čečenska a dalších končin severního Kavkazu, kteří už roky bojují za odtržení regionu od Ruska a vytvoření islámského státu.

Bortnikov tvrdil, že Kavkazané v Sýrii válčí pod vlajkou teroristické sítě Al-Káida. V arabských médiích se objevily dokonce zprávy o celé čečenské jednotce složené z tisícovky exulantů a s výcvikovým táborem v Halabu. A podle ruských médií na syrské frontě válčí od tří stovek až po dvě tisícovky Kavkazanů i Tatarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy