V Sýrii bojují stovky žoldnéřů z Ruska, varují agenti

ČTK ČTK
20. 9. 2013 22:00
Jestli se vrátí do Ruska, mohou být 'šílení fanatici' hrozbou pro olympiádu v Soči
Radikálové považují mauzolea za projev "neislámského modlářství".
Radikálové považují mauzolea za projev "neislámského modlářství". | Foto: Reuters

Moskva - V Sýrii válčí asi tři až čtyři stovky žoldnéřů původem z Ruska, kteří by po návratu do vlasti mohli představovat "velké nebezpečí", a to i pro zimní olympiádu v Soči.

Varování v pátek vyslovil zástupce ředitele ruské tajné služby FSB Sergej Smirnov při setkání s kolegy ze středoasijských republik a Číny. Šéf FSB dříve odhadoval počet válečníků z ruského Kavkazu, bojujících v Sýrii pod vlajkou Al-Káidy, na dvě stovky.

"Odhadujeme, že asi 300 až 400 lidí odjelo z naší země (bojovat) do Sýrie," řekl dnes Smirnov s tím, že návrat ostřílených bojovníků bude představovat značné nebezpečí. Navíc ruské zákony s žoldnéřstvím nepočítají, a tak "máme nad čím pracovat".

Ohrozí 'šílení fanatici' olympiádu?

Smirnovův názor sdílejí i další analytici, podle kterých by ostřílení válečníci mohli představovat i bezpečnostní hrozbu pro zimní olympiádu, která se v únoru příští roku odehraje v Soči na jihu Ruska.

"Jestli se vrátí do Ruska a budou zorganizovaní, pak budou krajně nebezpeční," odhadl šéfredaktor serveru Kavkazskij uzel Grigorij Švedov a připomněl, že vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov už v létě vyzval k útokům proti olympiádě.

I Alexej Malašenko z moskevského centra Carnegie se obává, že žoldnéři coby "šílení fanatici" mohou pro hry představovat "reálné nebezpečí".

Ruské úřady slibují, že hry v Soči bezpečně ochrání, ale čas od času problesknou v médiích obavy ze zranitelnosti, plynoucí z blízkosti setrvale neklidného Kavkazu.

Tajná služba: Kavkazané bojují pod vlajkou Al-Káidy

V květnu šéf FSB Alexandr Bortnikov odhadoval, že v syrské občanské válce bojují asi dvě stovky radikálů z Ruska a Střední Asie.

Předpokládalo se, že mezi povstalci jsou zastoupeni hlavně islamisté z Čečenska a dalších končin severního Kavkazu, kteří už roky bojují za odtržení regionu od Ruska a vytvoření islámského státu.

Bortnikov tvrdil, že Kavkazané v Sýrii válčí pod vlajkou teroristické sítě Al-Káida. V arabských médiích se objevily dokonce zprávy o celé čečenské jednotce složené z tisícovky exulantů a s výcvikovým táborem v Halabu. A podle ruských médií na syrské frontě válčí od tří stovek až po dvě tisícovky Kavkazanů i Tatarů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy