Povstalci bojují o sever Sýrie, zabili desítky radikálů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 9. 2013 13:44
Znesvářené jsou i islamistické skupiny hlásící se k Al-Káidě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Boje o kontrolu nad severní Sýrií nekončí.

Protivládní povstalci podporovaní Západem zabili dvě desítky rebelů z řad islamistů, včetně jejich libyjského velitele, napsala agentura Reuters s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (OSDH).

Asi tucet příslušníků organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) zahynul při nedělní bitvě na severu u tureckých hranic. Ve stejný den zahynulo šest členů další extremistické skupiny Fronta an-Nusrá západně od Aleppa, rovněž na severu Sýrie.

Rozkol i mezi islamisty

Roztříštěnost sil bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada násobí i to, že znesvářené jsou obě islamistické skupiny hlásící se k Al-Káidě.

V sobotu bojovníci ISIL přepadli pozice Fronty an-Nusrá na východě země. Dva obránci přitom přišli o život. Fronta přitom bojovala v danou dobu s kurdskými bojovníky, kteří údajně bojují na Asadově straně.

K islamistickým skupinám se v poslední době připojilo mnoho zahraničních bojovníků, pro něž je válka v Sýrii hlavně příležitostí k historickému boji sunnitů proti šíitům. Jejich cílem je nastolit v Sýrii islámský stát.

Pro civilisty to znamená nové nebezpečí v podobě útoků motivovaných nábožensky. Snahou radikálů je likvidovat šíity, jejich modlitebny a také příslušníky šíitské sekty alávitů, která Sýrii vládne.

Právě neshody a nejasnosti kolem toho, kdo vlastně tvoří syrskou opozici, jsou důvodem, proč západní státy váhají poskytnout opozici zbraně.

Jeden ze západních představitelů, který je se syrskou opozicí v kontaktu, řekl, že mezi členy Západem podporované ozbrojené opozice na severu nyní panuje přesvědčení, že boj proti Asadovi nelze vyhrát, dokud nebudou poraženi islamisté.

 

Právě se děje

Další zprávy