Vězeň, kterého zachránila novinářka, měl pracovat pro Asada. Má pověst šikanátora

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 12. 2024 9:50
Se zhroucením režimu Bašára Asada v Sýrii, který padl během bleskové ofenzivy povstalců, se dostaly na svobodu desítky tisíc vězňů. Zahraniční média jsou plná otřesných svědectví lidí, kteří mnohdy i po letech opustili žaláře. Šokující výpověď přinesla i známá reportérka CNN Clarissa Wardová. O pár dní později však vyšlo najevo, že muž, kterého vyvedla z vězení, dříve zřejmě pracoval pro Asada.
Reportérka CNN vyvedla ze syrského vězení vězně Asadova režimu.
Reportérka CNN vyvedla ze syrského vězení vězně Asadova režimu. | Foto: CNN International PR

Wardová zážitek označila za jeden z nejsilnějších v její téměř dvacetileté kariéře. Video zveřejnila minulý týden americká stanice CNN. Zachycuje reportérku s jejím týmem, jak prochází vězení v Damašku. V jedné cele, která je ale stále zamčená, si všimnou černé deky. Zprvu ovšem není jasné, zda pod ní někdo je. Ozbrojený voják odstřelí zámek a Wardová se ptá: "Je tu někdo? Nebo je to jen deka?"

K pokrývce přistoupí voják a nadzvedne ji. V tu chvíli zjistí, že se pod ní skrývá vyděšený muž, který se záhy posadí a se strachem říká, že je civilista. 

Jakmile se dozví, že Wardová mu nechce ublížit, vezme ji za ruku, kterou pevně sevře a odmítá ji pustit. Novinářka mu dá napít vody. "Jste v pořádku, jste v pořádku," říká šokovanému muži. Podle CNN strávil v cele bez oken tři měsíce a neměl tušení, že režim před několika dny padl.

Novinářka ho po chvíli vyvedla ven na světlo a dala mu najíst. "Můj bože, je tu světlo," říká osvobozený Syřan.

CNN po několika dnech informovala, že podle místních obyvatel však Syřan působil ve zpravodajských službách, a nešlo tedy o běžného civilistu. CNN poskytli fotografii, na níž je osvobozený muž ve vojenské uniformě a sedí za stolem v jedné z vládních kanceláří. Analýza obličeje ukázala, že se na více než 99 procent jedná o stejného muže.

Syřan se Wardové představil jako Adel Ghurbal z města Homs a damašské vězení bylo podle něj v pořadí již třetí, do kterého ho režim zavřel. Podle CNN jde ale ve skutečnosti o muže jménem Salama Mohammad Salama, kterému se přezdívá také Abu Hamza. Skutečně pochází z Homsu, kde měl ale pracovat pro syrské Ředitelství zpravodajských služeb vzdušných sil. Měl se starat o několik checkpointů a podle místních má pověst vyděrače a šikanátora. 

Investigativní organizace Verify-Sy tvrdí, že režim muže zavřel kvůli "sporu s vysokým důstojníkem o podíl na zisku z vylákaných prostředků". Upozornila, že Syřan na snímcích z osvobození nemá žádné viditelné známky zranění či mučení. CNN se s ním nepodařilo obnovit kontakt. Syrští rebelové jej po osvobození předali humanitární organizaci Červený půlměsíc, která ho vrátila k příbuzným v Damašku.

Vláda dynastie Asadů v Sýrii skončila po více než 50 letech poté, co povstalci začátkem prosince dobyli město Damašek a diktátor uprchl do Ruska, které mu poskytlo azyl.

Další osud blízkovýchodní země je ale nejistý, experti varují, že v Sýrii zřejmě vypukne boj o moc. Lídr rebelů z islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám Abú Muhammad Džúlání sice nyní vystupuje jako umírněný a tolerantní, v minulosti se ale hlásil k hrdlořezům z Islámského státu i k al-Káidě Usámy bin Ládina. Ani velcí znalci Sýrie, kteří roky monitorují tamní dění, se neshodují v tom, zda je jeho změna vystupování jen naoko, nebo jestli se skutečně posunul směrem k pragmatismu.

Clarissa Wardová působí jako hlavní zahraniční zpravodajka americké stanice CNN a je jednou z nejuznávanějších světových novinářek. Deník Aktuálně.cz s ní v roce 2022 přinesl exkluzivní rozhovor. 

Asadovo centrum mučení: Video ukazuje věznici Sajdnájá v Sýrii

Asadovo centrum mučení: Video ukazuje věznici Sajdnájá v Sýrii | Video: Reuters
 
TM
Tomáš Marnýpřed 4 měsíci

Podle mě, je to jenom nahraný. Nechci se nikoho dotknout, ale je mi opravdu podezřelý, že pán je jak ze žurnálu. Čistý oblečení, čistý obličej,ruce. Když se podíváte na video, jak to vypadalo v těch ostatních celách tak je tam rozdíl. Další věc je délka vlasů a vousů, po 4. Měsících by mi narostlo asi to co měl ten pán. Možná, že je pravidelně stříhali, nebo když nastupoval vzali ho do hola, nevím . Mě napadají 3 varianty. 1. Paní reportérka potřebovala super reportáž, tak si jí vyrobila. 2. Ve věznici se o vězně dobře starali alespoň co se týče vzhledu. 3. někdo z vedení věznice, se prostě ukryl do cely a čekal až ho zachrání a on proklouzne ven jako vězeň. Samozřejmě to může být i pravda, Nepřál bych to nikomu.

JP
Jan Pospíšilpřed 4 měsíci

Prosím, nemám sympatie k žádné z bojujících stran (což ale díky neověřeným informacím je pochopitelné) , ale co předvádí paní Wardová je skandál. TO JE MUŽ, KTERÝ BYL 3 MĚSÍCE V KOBCE BEZ OKEN ??? Dobře krmený muž s zastřiženým fousem, čistou pletí a pečlivě ostříhanými nehty a vlasy !!! DOBRÁ ZINSCENOVANÁ KOMEDIE OD pí. WARDOVÉ PRO KAMERU. Fake news nejhrušího zrna !!! Už ji nevěřím ani její minulou "předkládanou" karieru. Pouze bombastické osobní PR. :-(((

VV
Vojtech Vrtákpřed 4 měsíci

Pěkný kousek naaranžovaný pro media ale: Člověk na záběrech po třech měsících v cele vypadá čistý, upravený a dobře krmený. Žádné modřiny, krev, znečistěné šatstvo. Při přechodě na světlo prohlásil „je tu světlo“. Zkuste si zavřít jen na jeden den do místnosti bez světla a uvidíte reakci, když pak vyjdete na světlo, a ne to tři měsíce. Nezpochybňuji brutalitu v Asadových věznicích. Ale proč proboha proč někdo zneuctí památku skutečných obětí Asadova režimu tímto způsobem. Dle mého buď to celé naaranžoval reportérka anebo našli člověka, který dělal pro Asadův režim a nechal se narychlo zamknout, možná i sám, aby se vyhnul okamžitému popravě ozbrojenou opozicí. To odpovídá i reakci „oběti“, nejdříve vyděšenému, když viděl vojáka a pak když viděl reportérku uklidnil se a chytil ji za ruku, aby ho nikdo nemohl zabít. Znova zopakuji, vůbec nepochybuji o brutalitě Asadova režimu a fandím jeho pádu. Ale takou to reportáží jen zpochybňujete skutečnosti.

Právě se děje

Další zprávy