Syrská opozice ustavila Národní radu, armáda dál útočí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 6. 2011 19:15
Krvavé boje mezi povstalci a syrskou armádou pokračují. V Turecku už je 10 tisíc uprchlíků
Masivní protesty Syřanů v Dejr ez-Zoru
Masivní protesty Syřanů v Dejr ez-Zoru | Foto: Reuters

Damašek - Představitelé syrské opozice vytvořili Národní radu, která má za úkol přispět k pádu režimu prezidenta Bašára Asáda a získat mezinárodní uznání.

V neděli to podle agentury AFP na syrsko-turecké hranici oznámili její zástupci. U hranic s Tureckem se mezitím dál hromadí běženci prchající před syrskou armádou.

"Oznamujeme vytvoření Národní rady, která má vést revoluci. Tvoří ji všechna společenství a národní politické síly uvnitř i mimo Sýrii," oznámil mluvčí opozice Džamil Saíb. Zároveň vyzval všechna syrská města a provincie, aby spolupracovaly na "legitimním cíli", jímž je pád nynějšího režimu a dohnání jeho představitelů před soud.

Krvavé boje pokračují

Syrská armáda už několik týdnů operuje na severu země, kde se zintenzivnily protivládní protesty, které jinak zachvátily většinu země. Na severu se k nim ale poprvé připojili i zběhlí vojáci, kteří pak způsobili citelné ztráty v řadách oddílů věrných režimu.

Turecko už přijalo přes 10 tisíc uprchlíků. Podle odhadů syrské opozice bylo od března při represích vůči prorežimním silám zabito přes 1400 Syřanů a dalších 10 tisíc lidí zatčeno.

Červený kříž bije na poplach

Do Damašku by měl v neděli večer přiletět šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Jakob Kellenberger.

Při plánovaných schůzkách se syrským premiérem Ádilem Safarem a ministrem zahraničí Valídem Mualimem chce Kellenberger podle sdělení MVČK v Ženevě osobně naléhat na to, aby syrské úřady umožnily neutrální pomocné skupině a syrskému Červenému půlměsíci přístup ke zraněným a zadrženým osobám.

MVČK o to usiluje už řadu týdnů a je připraven lidem postiženým násilnostmi poskytnout pomoc, od syrských úřadů ale dosud nedostal povolení.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Po zřícení části obytného domu u Miami se pohřešuje 51 lidí, řekla místní činitelka televizi CNN. Podle starosty počet obětí pravděpodobně naroste.

Další zprávy