Syřané demonstrují po celé zemi, čelí kulkám a plynu

Martin Novák Martin Novák
17. 6. 2011 17:28
Podle některých analytiků režim prezidenta Bašára Asada už protesty "nestíhá" potlačit
Syrské utečenecké tábory na turecké straně hranice.
Syrské utečenecké tábory na turecké straně hranice. | Foto: Reuters

Damašek - Elitní divize syrské armády pokračuje v likvidaci ohnisek protivládního odporu na severu země. Podle svědků ráno vojáci s tanky a helikoptérami vstoupili do měst Maarat Numán a Chán Šajchún.

V obou městech se konaly velké protesty proti prezidentu Bašáru Asadovi a celá oblast se na několik dní vymkla kontrole režimu.

Na začátku týdne už čtvrtá divize, které velí prezidentův bratr Mahír, vstoupila do města Džisr aš-Šughúr.

Ze severu Sýrie lidé dál prchají k turecké hranici. Na turecké straně už se počet osob žijících ve stanech v utečeneckých táborech blíží deseti tisícům. Další tisíce zůstávají na syrské straně a chystají se utéci, pokud armáda dorazí až k samotné hranici.

Režim strany Baas čelí velkým protestům od poloviny března, zatím revoltu drtí střelbou ostrými náboji, tanky a masovým zatýkáním. Zemřelo přes 1300 lidí, více než 10 tisíc osob tajná policie či armáda zatkla.

Mezinárodní kritiku za surovosti, kterých se dopouští, režim odmítá s tím, že potlačuje povstání ozbrojených gangů a islamistů koordinované ze zahraničí.

V pátek odpoledne po skončení modliteb znovu začaly protestní průvody po celé zemi. Demonstrují také studenti v areálu univerzity v Aleppu.

Vlajka dlouhá dva kilometry

V Dejr ez-Zoru na východě země policisté zastřelili dva muže, kteří se snažili strhnout portrér prezidenta Bašára Asada. V Homsu zabili čtyři demonstranty a na předměstí Damašku dva.

Celkem dnes zahynulo šestnáct lidí, v Homsu je v kritickém stavu dvanáctiletá dívka, která se nadýchala slzného plynu.

V Hamá demonstruje 150 tisíc lidí, kteří nesou údajně přes dva kilometry dlouhou syrskou vlajku.

Proti některým vojáci a policisté tvrdě zasahují, jiné nechávají na pokoji. Podle znalců Sýrie začínají být ty ozbrojené složky, s jejichž loajalitou může Asad stoprocentně počítat, přetížené a "nestíhají" potlačovat všechny projevy nespokojenosti.

Protestní demontrace ve městě Dejr ez-Zor na východě Sýrie.
Protestní demontrace ve městě Dejr ez-Zor na východě Sýrie. | Foto: Reuters

"Předpokládáme, že režim nakonec padne. Mohou vést vojenské operace, jaké teď vedou, ještě po dobu tří až šesti měsíců. Ale nemohou takto postupovat donekonečna," řekl agentuře Reuters jeden z diplomatů působících v Damašku.

"Zkusili už všechno. Vraždí, mučí, plení domy, masově zatýkají. Ale nic nefunguje, protesty pokračují," dodal diplomat.

Nejvěrnějšími oddíly jsou Prezidentská garda a již zmíněná čtvrtá divize, dohromady jde o zhruba dvacet tisíc lidí. Režim má navíc k dispozici milice dobrovolníků, nazývané Šabíha.

Strach alávitů

Asadův režim se opírá hlavně o podporu náboženské komunity alávitů, k ní patří i prezident a jeho rodina. Alávité ovládají nejvyšší posty v armádě i tajné policii.

Většinu obyvatel tvoří sunnitští muslimové, kteří stojí především za současnými protesty a snahou vládu svrhnout.

Zprávy ze Sýrie hovoří o tom, že alávité a jejich rodiny už mají strach z pomsty a někteří z nich své děti posílají ze škol ve smíšených oblastech do míst, kde má alávitská populace většinu (alávitů je v Sýrii kolem 11 procent ze 22 milionů obyvatel).

Někteří analytici se domnívají, že sunnitská část armády postupně dezertuje a postaví se na stranu povstání. Další mají za to, že syrská ekonomika míří do hluboké krize a i střední třída a podnikatelská elita se nakonec obrátí proti Asadovi.

S překvapivým prohlášením vystoupil v noci na pátek prezidentův bratranec a zřejmě nejbohatší Syřan Rámí Machlúf.

Bašár Asad s ministry.
Bašár Asad s ministry. | Foto: Reuters

Podnikatel, který kontroluje řadu velkých firem a klíčových odvětví syrské ekonomiky, řekl na tiskové konferenci, že se vzdá svého čtyřicetiprocentního podílu v telekomunikační společnosti Syriatel a věnuje peníze na charitu. Zároveň prý omezí své působení v byznysu.

Machlúf patří k nejvíce nenáviděným osobám mezi odpůrci režimu, protože je symbolem korupce a držení klíčových postů v syrské politice a ekonomice úzkou vrstvou příbuzných či přátel rodiny Asadů.

Na některých demonstracích protestující lidé ničili v ulicích pobočky firmy Syriatel, právě kvůli jejímu spojení s Machlúfem.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy