Paříž - Jeden z nejsledovanějších procesů za poslední desetiletí začal v Paříži.
Na lavici obžalovaných sedí známí a kdysi velmi vlivní politici. Syn bývalého prezidenta Jean-Christophe Mitterrand, exministr vnitra Charles Pasqua a někdejší šéf Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Jacques Attali.
Všem hrozí vězení za to, žo vzali úplatky a podíleli se na nelegálním prodejí zbraní do Angoly. Transakce měla pomoci afghánské vládě v občanské válce proti hnutí UNITA.
Mezi obžalovanými jsou také dva miliardáři a obchodníci se zbraněmi: Francouz Pierre Falcone a Izraelec Arkady Gayadamak. Ten je souzen v nepřítomnosti a skrývá se na neznámém místě v Izraeli.
Angolská vláda získala v devadesátých letech z Evropy tanky, rakety, helikoptéry i miny v celkové hodnotě téměř 800 milionů dolarů.
Podle obžaloby se zmínění politici a obchodníci na nelegální transakci různým způsobem podíleli. Mitterrandův jedenašedesátiletý syn, který byl kdysi poradcem svého otce pro africké záležitosti, se údajně obohatil o 2,6 milionu dolarů.
Zbraně putovaly do Angoly prostřednictvím firem, sídlících v Paříži, Ženevě a Tel Avivu. Část dodávek směřovala také přes Slovensko.
Angolská vláda se snaží celý případ zamést pod koberec a požádala Francii o zastavení procesu, protože "ohrožuje bezpečnostní zájmy Angoly."
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v květnu africkou zemi navštívil a řekl, že s ní chce budovat dobré vztahy a dívat se především do budoucnosti. Angola je jedním ze tří největších afrických exportérů ropy.
Prezident José Eduardo dos Santos je u moci už od roku 1979. Z počátku jako spojenec Sovětského svazu, po konci studené války se začal orientovat na USA a západní Evropu.
Občanská válka si za více než dvacet let vyžádala životy zhruba půl milionu Angolanů. Skončila v roce 2002, kdy zahynul vůdce opoziční organizace UNITA Jonas Savimbi.
Francouzský tisk případ s dodávkami zbraní nazývá "Angolagate" v narážce na americkou aféru Irangate v osmdesátých letech, kdy tajně putovaly z USA zbraně do Íránu.
Obžalovaným hrozí až deset let vězení.
Čtěte blog k tématu: Ve Francii začal soud s aktéry tzv. Angolagate |