Švýcarská inspirace v boji s virem: Testování vzdáváme, přednost mají staří a nemocní

Martin Novák Martin Novák
13. 3. 2020 15:11
Švýcarsko postupuje proti epidemii koronaviru jinak než mnoho evropských zemí včetně Česka. Rezignovalo na testování všech lidí s příznaky onemocnění. Přednost mají lidé starší 65 let a ti, u kterých se očekává vzhledem k jejich dosavadnímu zdravotnímu stavu závažný průběh nemoci.
Kontroly ve Švýcarsku v souvislosti s koronavirem.
Kontroly ve Švýcarsku v souvislosti s koronavirem. | Foto: Reuters

Úřady zároveň apelují na všechny starší lidi, aby se dobrovolně izolovali. Jejich příbuzné vyzývá, aby je nenavštěvovali a omezili s nimi kontakty na minimum.

Podle listu Neue Zürcher Zeitung se švýcarská vláda tímto způsobem snaží předejít krizi, která nastala v Itálii. Příjem každého nakaženého tam přetížil nemocnice, které nedokázaly vlnu nemocných zvládnout a nemohly zajistit lůžko na jednotkách intenzivní péče.

"Potřebujeme především chránit staré a vážně nemocné lidi. Ti potřebují nemocnice. Pokud bude přicházet příliš pacientů, nemocnice nebudou schopné situaci zvládnout," řekl rozhlasové stanici SRF Daniel Koch, ředitel oddělení infekčních chorob švýcarského  Federálního úřadu pro zdravotnictví, který v zemi spadá pod ministerstvo vnitra.

Deník Neue Zürcher Zeitung informuje s odvoláním na lékařské zdroje, že zhruba pět procent nakažených potřebuje léčbu na jednotce intenzivní péče.

Oficiálně je ve Švýcarsku téměř 900 nakažených, sedm lidí zemřelo. Skutečný počet lidí, kteří mají Covid-19, je ale zřejmě mnohem vyšší. Lidé s podezřením na nákazu, kteří nepociťují vážné dýchací problémy, mají podle instrukcí vlády a ministerstva zdravotnictví zůstat v karanténě doma a minimalizovat kontakty s jinými osobami. Vláda doporučila obyvatelům země, aby se do odvolání vyhýbali stiskům rukou na veřejnosti.

Epidemiolog z Basileje Andreas Widner vyzval mladé Švýcary k ohleduplnosti ke starším spoluobčanům a aby se nescházeli ve větším počtu, pokud to není nutné. "Lidé mladší pětadvaceti let jsou velmi pravděpodobnými přenašeči nákazy ze svých nosů a hrdel. Proto je vyzývám, aby po dobu několika týdnů omezili své setkávání," prohlásil Widmer.

Švýcarsko zpočátku váhalo se zavřením škol, dosud k tomu přistoupil jen kanton Ticino, ležící u hranice s Itálií. Média však v pátek informovala, že se Bern přece jenom chystá výuku na všech školách pozastavit a přesunout ji do on-line režimu. To se má týkat i univerzit.

Federální vláda vyhlásila nouzový stav, který jí umožňuje odebrat v některých záležitostech pravomoci z rukou kantonů. Švýcarsko je za normálních okolností pověstné tím, že regionální vlády a úřady mají rozsáhlou autonomii na centrální vládě v Bernu.

Úplné uzavření hranice s Itálií švýcarská vláda na rozdíl od Rakouska odmítla. Zhruba sedmdesát tisíc Italů s pracovním povolením denně dojíždí do Švýcarska - na stavby, do bank, restaurací i nemocnic.

"Hranice zůstane pro italské občany s pracovním povolením otevřená," uvedla v prohlášení švýcarská vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy