Čeká nás novodobé stěhování národů. Podle Světové banky může být motorem ekonomického růstu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 10. 2015 20:37
Podle předpovědi odborníků ze Světové banky ve světě bude nadále přibývat migrantů, a to především těch ekonomických. Bohaté země, jejichž populace stárne, by tuto situaci měly vnímat jako příležitost pro globální ekonomický rozvoj a snížení chudoby. Svět se totiž nachází v demokratické nerovnováze a právě masová migrace může pomoci tento stav zvrátit. Nabádají proto světové politiky, aby podpořili vytvoření legálních migračních toků a získali nad migrační vlnou kontrolu. Podle odhadů totiž tato vlna potrvá ještě desítky let a neomezí se jen na evropský kontinent.
Migrační vlna, kterou právě zažívá Evropa, postihne podle Světové banky brzy většinu vyspělých regionů.
Migrační vlna, kterou právě zažívá Evropa, postihne podle Světové banky brzy většinu vyspělých regionů. | Foto: Reuters

Lima - Evropa by si na příliv běženců měla raději pomalu zvykat a naučit se z něj těžit.

Vyplývá to alespoň ze zprávy Světové banky, kterou vydala před zasedáním Mezinárodního měnového fondu v peruánské Limě.

Současná uprchlická krize je podle ní jen předzvěstí demografických změn.

Svět totiž čelí něčemu, co by se dalo nazvat novodobým stěhováním národů. Příliv migrantů se podle odborníků nezastaví ani během následujících desítek let a nebude se omezovat jen na evropský kontinent.

To ale nemusí nutně znamenat nic špatného. Světová banka - s odkazem na statistiky - dokonce hovoří o tom, že stěhování lidí z chudých koutů planety do vyspělých zemí povede k ekonomické prosperitě a snížení chudoby ve světě.

Podíl světové populace v produktivním věku dosáhl svého vrcholu - 66 procent - a je nyní na ústupu. Navíc se odhaduje, že populační růst bude pomalu klesat. To znamená, že lidstvo stárne.

Odhaduje se, že podíl seniorů se do roku 2050 na celém světě zdvojnásobí na celých 16 procent.

Masovou migrací k hospodářskému růstu

Tyto trendy se samozřejmě mění v závislosti na regionu, a tak se svět nachází v demografické nerovnováze. Bez ohledu na odlišnosti lze ale podle studie tvrdit, že všechny země mohou využít demografických změn k obrovské příležitosti dalšího rozvoje.

Více než 90 procent nejchudších oblastí je obýváno mladou a rychle rostoucí populací. V takových oblastech lze navíc předpokládat, že jejich populace v produktivním věku ještě dále poroste. Na druhé straně více než tři čtvrtiny celosvětového růstu je generováno v zemích s vyššími příjmy, ale s mnohem nižší porodností, a tedy nižším podílem lidí v produktivním věku.

Navíc země oplývající rychle rostoucí populací a vysokým počtem lidí v produktivním věku jsou často zmítané konflikty a nestabilními vládami. Zářným příkladem je region Subsaharské Afriky. Právě odtud budou mladí lidé ve velkém odcházet do bohatých regionů, kde jich je prozatím nedostatek.

"Tato éra demografických změn může být motorem hospodářského růstu,” vyjádřil se prezident Světové banky Jim Yong Kim. "Pokud země, jejichž obyvatelstvo stárne, dokáže pro imigranty vytvořit cestu k jejich účasti na svém hospodářství, budou z toho těžit všichni. Většina důkazů nasvědčuje tomu, že imigranti tvrdě pracují a přispívají tak na daních více, než spotřebují na sociálních službách," dodal.

Cestou k ekonomickému růstu a snížení chudoby by mohl být zcela volný tok obchodu, investic i lidí. Autoři zprávy nezlehčují mnohá úskalí, která s sebou migrace přináší. Trvají však na tom, že správným politickým řízením mohou mít zmírněny.

Apelují na mezinárodní společenství, aby prosazovalo vytvoření legálních migračních tras k vyrovnání poklesu populace v produktivním věku ve vyspělých zemích a naopak k úlevě nestabilních zemí, kde je pracovní síla nevyužitá.

 

Právě se děje

Další zprávy