Svět tlačí na Asada, jeho tanky útočí poblíž Turecka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 8. 2011 17:05
Syrský prezident Bašár Asad stupňuje útoky, ocitá se však čím dál víc v izolaci
Po Hamá poslal Asad tanky také do Biniše.
Po Hamá poslal Asad tanky také do Biniše. | Foto: Reuters

Damašek - Se stejnou zarputilostí, s jakou Syřané bojují proti diktátorskému režimu Bašára Asada, odmítá vláda v Damašku všechny výzvy ze zahraničí, aby zahájila dialog s opozicí a odvolala ze syrských měst tanky.

Od počátku nepokojů, které v zemi propukly před pěti měsíci, v Sýrii zahynuly téměř dva tisíce osob. Asad ale represe každým dnem zintenzivňuje.

V úterý poslal obrněnce do města Binniš poblíž turecké hranice. Pokračuje také v razii ve městě Dajr az-Zaur, 450 kilometrů severovýchodně od Damašku.

"Celé město se po večerních modlitbách připojilo k protestům proti Asadovi," řekl agentuře Reuters telefonicky jeden z místních obyvatel.

Žádná z mocností zatím ovšem nenavrhla vojenskou akci podobnou té, jakou NATO na jaře zahájilo proti libyjskému diktátoru Muammaru Kaddáfímu.

Turecko obrací

Při úterních vojenských operacích zahynulo podle agentury AFP šest lidí. Prezident Bašár Asad ve stejný den přijal tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglua a k diplomatické intervenci přijeli do Damašku také zástupci Indie, Brazílie a Jihoafrické republiky.

Celý svět znepokojují zprávy, které svědčí o stupňujícím se násilném potlačování syrských protestů. Jen minulý týden při nich zahynulo na 300 lidí.

Ke kritikům Asadova režimu se připojila také Ankara, která dosud s Damaškem udržovala přátelské vztahy.

Před úterní cestou s Davutogluem telefonicky hovořila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a podle mluvčího jejího úřadu se oba politici shodli, že Asadovi je třeba dát jasně najevo, že násilí uplatňované proti jeho kritikům nemůže pokračovat.

Davutoglu se má večer připojit k věřícím a pomodlit se s nimi v jedné z damašských mešit.

Tanky v ulicích Biniše

Damašek na dosavadní tlak ze zahraničí zatím nereagoval. Mezi zeměmi, které ze Sýrie odvolaly své velvyslance, přitom byly vlivné státy Perského zálivu. Vládní deník Al-Baas napsal, že Sýrie doufá, že Turecko a země Perského zálivu "své názory budou korigovat".

Lidé z předměstí Hamá se kryjí před palbou.
Lidé z předměstí Hamá se kryjí před palbou. | Foto: Reuters

Syřané protestují proti Asadově režimu již od března. Nynější vlna násilností začala koncem července, těsně před zahájením postního měsíce ramadánu.

Největší krveprolití byla vedle Daj az-Zauru zaznamenána ve městě Hamá, kde žije významná sunnitská menšina. Syrské úřady znemožňují získat nezávislé informace, jelikož do měst nepouštějí žádné zahraniční novináře a omezují přístup i těm domácím.

Je možné, že ani v syrské vládě už nepanuje jednota. Naznačuje to pondělní Asadův krok: prezident nahradil ministra obrany Alího Habíba náčelníkem generálního štábu armády. Podle analytiků Habíb neschvaloval vojenské akce proti oponentům režimu.

Dnes jsou oběti hlášeny z provincie Idlib, z Hamá a také z Dajr az-Zauru. Do města Binniš, které je v provincii Idlib a od turecké hranice je vzdáleno asi 30 kilometrů, vjelo dle svědků deset tanků a obrněných vozů.

V noci se tam prý konalo několik protestních pochodů. V Daj az-Zauru je slyšet střelba a armáda tam systematicky pročesává jednotlivé čtvrti a zatýká. Vojáci jsou údajně asi kilometr od centra. Jedna žena a mladý muž tam podlehli zraněním. V Hamá dva civilisty zabili policisté.

 

Právě se děje

Další zprávy