reklama
 
 

Rizika přenosu ziky jsou větší, než se čekalo. Ve spermatu virus přežije až půl roku

12. 8. 2016 15:50
Italskému pacientovi, který se v lednu vrátil ze své cesty na Haiti, našli lékaři ještě půl roku po návratu domů ve spermatu virus zika. Ačkoliv ve slinách a v moči byl přítomný pouze po dobu 91 dnů od prvních projevů onemocnění, ve spermatu ho lékaři objevili ještě po 188 dnech. Objev vrhá nově světlo na nebezpečí tohoto onemocnění, které u novorozenců způsobuje předčasné zastavení růstu mozku.

Řím - Virus zika dokáže přežít v mužském spermatu až šest měsíců. Přišli na to italští vědci. Sledovali třicetiletého muže, který se virem nakazil v lednu při své cestě na Haiti.

O případu z italského centra pro infekční choroby v Římě informovala agentura AFP.

Zatímco v moči a ve slinách pacienta zůstal virus 91 dní, ve spermatu ho lékaři ke svému překvapení našli ještě po 188 dnech. Doposud se mělo za to, že maximální doba rizika přenosu viru při pohlavním styku jsou tři měsíce.

O viru, který způsobuje předčasné ukončení růstu mozku u novorozených dětí, se toho stále hodně neví. Přenáší ho komár egyptský, ale může se šířit i pohlavním stykem a v období těhotenství také z matky na dítě.

Na konci července se v americkém Utahu dokonce objevil první neobjasněný případ přenosu z jednoho člověka na druhého, aniž by došlo k sexuálnímu styku.

autor: Zahraničí | 12. 8. 2016 15:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama