Rizika přenosu ziky jsou větší, než se čekalo. Ve spermatu virus přežije až půl roku

Zahraničí Zahraničí
12. 8. 2016 15:50
Italskému pacientovi, který se v lednu vrátil ze své cesty na Haiti, našli lékaři ještě půl roku po návratu domů ve spermatu virus zika. Ačkoliv ve slinách a v moči byl přítomný pouze po dobu 91 dnů od prvních projevů onemocnění, ve spermatu ho lékaři objevili ještě po 188 dnech. Objev vrhá nově světlo na nebezpečí tohoto onemocnění, které u novorozenců způsobuje předčasné zastavení růstu mozku.
Foto: Reuters

Řím - Virus zika dokáže přežít v mužském spermatu až šest měsíců. Přišli na to italští vědci. Sledovali třicetiletého muže, který se virem nakazil v lednu při své cestě na Haiti.

O případu z italského centra pro infekční choroby v Římě informovala agentura AFP.

Zatímco v moči a ve slinách pacienta zůstal virus 91 dní, ve spermatu ho lékaři ke svému překvapení našli ještě po 188 dnech. Doposud se mělo za to, že maximální doba rizika přenosu viru při pohlavním styku jsou tři měsíce.

O viru, který způsobuje předčasné ukončení růstu mozku u novorozených dětí, se toho stále hodně neví. Přenáší ho komár egyptský, ale může se šířit i pohlavním stykem a v období těhotenství také z matky na dítě.

Na konci července se v americkém Utahu dokonce objevil první neobjasněný případ přenosu z jednoho člověka na druhého, aniž by došlo k sexuálnímu styku.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy