Moskva - Nadcházející volby do ruské Státní dumy proběhnou bez přítomnosti největšího volebního monitorovacího orgánu v Evropě. Důvod? Pozorovatelé dospěli k závěru, že ruská strana na jejich účasti i přes formální pozvání ve skutečnosti nemá zájem, ba právě naopak.
Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), který patří do struktur Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a specializuje se mimo jiné právě na volební monitoring, dnes informoval ruskou ústřední volební komisi, že nebude schopen svůj mandát splnit.
"I přesto, že pozvání od ruských úřadů přišlo pozdě a provázela jej bezprecedentní omezení, měl ODIHR v úmyslu splnit svůj úkol svědomitě a v dobré víře," píše se v prohlášení, které vydala hlavní kancelář úřadu ve Varšavě.
ČTĚTE VÍCE: Nepleťte se nám do voleb, vzkazuje Kreml světu
Rusko: Je to výmysl
Zatímco na minulé volby do Dumy v roce 2003 vyslala OBSE 400 lidí, letos jich ruská strana pozvala je 70. Přestože se to na Západě nesetkalo s pochopením, přípravy na misi až do včerejška pokračovaly. Teď už to není pravda.
"Přes opakované pokusy o obdržení vstupních víz nám tato byla opakovaně upírána," píše se v prohlášení. ODIHR proto dospěl k závěru, že ruské úřady nemají zájem na přijetí našich pozorovatelů a na spolupráci s nimi. S lítostí jsme tedy nuceni oznámit, že za těchto okolností svůj mandát naplnit nedokážeme," konstatuje se na závěr prohlášení.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Michail Kamynin v reakci na to agentuře RIA Novosti nejprve řekl, že toto rozhodnutí (ruská strana) nedramatizuje, o několik hodin později ale v oficiálním prohlášení vydaném ruským ministerstvem zazněla podstatně tvrdší slova, která obvinila ODIHR, že problém uměle vykonstruoval.
"Jako důvod k tomuto kroku (=zrušení pozorovatelské mise) byly předloženy vymyšlené odkazy na údajné problémy při zajišťování víz," píše se v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "Pokud někdo nese vinu na tom, že pozorovatelé ODIHR do Ruska nepřijedou, pak je to neschopnost jeho vedení, které nezná obecně platné procedury."
ODIHR: Moskva neříká pravdu
Mluvčí ODIHR Urdur Gunnarsdóttir to ale v rozhovoru pro Aktuálně.cz zásadně odmítla. "Od začátku jsme věděli, že to bude nesmírně těžké, protože pozvání z Moskvy přišlo pozdě, ale doufali jsme, že ruská strana bude spolupracovat. Že se tak nestalo, nás mrzí."
Selhání na vlastní straně mluvčí vylučuje: "Pokaždé, když jsme na některém z konzulátů žádali o víza, říkali nám, že z Moskvy zatím žádné instrukce nepřišly. Když to trvalo dva týdny, nezbývalo nám, než misi odvolat. A věřte mi, že to nebereme na lehkou váhu."
Urdur Gunnarsdóttir odmítla spekulovat, zda se podobná situace může opakovat i v březnu příštího roku, kdy budou Rusové volit prezidenta. "Nikdo by si nepřál v takové situaci být a my pevně doufáme, že vše proběhne tak, jak má."
Oranžová revoluce všechno změnila
Na hlasování budou i tak dohlížet pozorovatelé z Evropy, i když jich bude podstatně méně než pořed čtyřmi lety. Parlamentní shromáždění OBSE například hodlá vyslat své delegáty, ODIHR ale zpravidla mívá největší zastoupení.
Rusko odmítá, že by pozorovatelům házelo klacky pod nohy a snížení počtu pozvaných odůvodňuje "určitými otázkami z minulosti".
Podle všeho jde o dozvuky z minulosti, konkrétně z roku 2003, kdy monitorovací mise ODIHR odsoudila průběh předvolební kampaně v celostátních médiích, kde zcela dominovala prokremelská strana Jednotné Rusko.
Napětí mezi volebními pozorovateli OBSE a Moskvou se pak ještě více vyhrotilo v souvislosti s ukrajinskými prezidentskými volbami o rok později, které nastartovaly tzv. oranžovou revoluci.
Moskva tehdy otevřeně podporovala premiéra Viktora Janukovyče a když nakonec v opakovaném hlasování prohrál s opozičním kandidátem Viktorem Juščenkem, označovalo to Rusko za spiknutí Západu, na němž se měli pozorovatelé aktivně podílet.