Svět kritizuje Izrael za záměr zničit beduínskou vesnici. Netanjahu demolici odložil

ČTK ČTK
21. 10. 2018 15:26
Svět kritizuje snahu Izraelců o to zničit beduínskou vesnici Chán al-Ahmar na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Beduínská vesnice Chán al-Ahmar.
Beduínská vesnice Chán al-Ahmar. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahu v neděli uvedla, že Izrael na několik týdnů odložil plánovanou demolici beduínské vesnice Chán al-Ahmar na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Vesnici tvoří provizorní chaty s plechovou střechou, které jsou domovem asi 180 lidí. Plán demolice je přitom kritizován širokou veřejností. Podle mnohých jde o nucené vysídlování, jehož cílem je získat pozemky pro další židovské osady.

Zástupci Netanjahuovy kanceláře oznámili, že demolice byla odložena pro získání dalšího času na rozhovory o evakuaci. Beduíni původně dostali lhůtu k vyklizení vesnice do 1. října. Obyvatelé obce od té doby společně se zahraničními aktivisty čekají na příjezd buldozerů.

Izrael tvrdí, že vesnice vznikla nelegálně a na nebezpečném místě u rušné dálnice. Beduíni dostali nabídku přestěhovat se o zhruba 12 kilometrů dál, kde je sice voda a elektřina, zároveň se ale místo nachází vedle skládky odpadu. Již v sobotu agentura Reuters napsala, že jeden z představitelů Netanjahuova kabinetu prohlásil, že vláda nyní zvažuje alternativní plán přemístění vesnice.

Palestinci: Izrael se snaží odříznout východní Jeruzalém

Žalobkyně Mezinárodního trestního soudu Fatou Bensoudaová ve středu uvedla, že vyhnání obyvatel z Chán al-Ahmaru a likvidace vesnice nesou prvky válečného zločinu.

K výzvě, aby Izrael odstoupil od likvidace vesnice se připojila také OSN, EU a další organizace pro lidská práva. Poukázaly na dopady takového činu na místní komunitu i na mírové snahy na Blízkém východě.

Podle Palestinců je izraelský plán na likvidaci vesnice součástí snahy Izraele vytvořit oblouk židovských osad, jenž by odřízly východní Jeruzalém, který Palestinci chtějí prohlásit za hlavní město svého budoucího státu, od Západního břehu Jordánu.

Většina světa židovské osady, jež Izrael buduje na Západním břehu a v nichž žije na 400 tisíc lidí, považuje za nelegální a navíc jako překážku uzavření mírové dohody s Palestinci. Izrael argumentuje tím, že osidluje území, k němuž jeho národ vážou biblické, historické a politické vazby.

V Jižní oblasti Izraele - v Negevské poušti a na jejích okrajích, žije kolem 200 tisíc příslušníků nomádských arabských kmenů, kteří vyznávají islám. Více než polovina z nich obývá oficiálně neuznané osady, zbývající žijí v chudobě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy