Začal soud s manželkou izraelského premiéra, kupovala jídla z luxusní restaurace

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2018 18:15
Sara Netanjahuová v letech 2010 až 2013 údajně objednávala na účet státu jídla v luxusní restauraci, i když měl premiér k dispozici kuchaře. Soud byl v neděli odročen na listopad.
Benjamin Netanjahu a jeho žena Sara Netanjahuová.
Benjamin Netanjahu a jeho žena Sara Netanjahuová. | Foto: Reuters

Jeruzalém - V Jeruzalémě začal soud se Sarou Netanjahuovou, manželkou současného izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, která je podezřelá z podvodu a zpronevěry. Za zneužití státních peněz při objednávání jídla pro premiérovu rezidenci jí hrozí až pět let vězení. Soudkyně po nedělním jednání stanovila další stání na polovinu listopadu.

Netanjahuová je souzena za to, že si v letech 2010 až 2013 s jedním spolupracovníkem objednávala na účet státu jídla v luxusní restauraci, i když zároveň v premiérově rezidenci byli zaměstnáni kuchaři. Izraelskou státní kasu stovky vybraných pokrmů vyšly na 350 000 šekelů (asi 2,15 milionu korun).

Když 59letá Sara Netanjahuová k soudu přišla, působila podle agentury Reuters napjatě. S přítomnými novináři se nebavila a jen si sedla za své právníky. Soud se zabýval pouze procesními záležitostmi. Soudkyně Avital Chenová podle listu Haarec poskytla obhajobě i obžalobě další čas k dosažení dohody a jednání odročila na 13. listopadu.

Netanjahuová tvrdí, že je nevinná. "Poprvé v historii je obžalovaná manželka premiéra kvůli rýžovým nudlím a jídlu s sebou," řekli její obhájci přes začátkem stání. Jídla prý objednával bývalý správce rezidence Netanjahuových proti vůli premiérovy manželky. Kuchaři údajně vařili jen při oficiálních příležitostech a ne při soukromých jídlech. Zákon objednávky z restaurací na účet státu neumožňuje, pokud jsou součástí personálu kuchaři.

Premiér, který je sám vyšetřovaný v několika případech kvůli podezření na korupci, označil obvinění vůči své manželce za absurdní a nepodložená. Saře Netanjahuové se i v minulosti několikrát dostalo nechtěné publicity kvůli jejímu údajně nevybíravému chování. Loni Netanjahuovi vyhráli soud s novinářem, který tvrdil, že Sara jednou během hádky vyhodila svého manžela z auta. O rok dříve soud přiznal odškodnění bývalému zaměstnanci v premiérově rezidenci za to, že ho urážela a řvala na něj. V roce 2015 státní kontrolní úřad zveřejnil kritickou zprávu o vysokých výdajích v premiérově domácnosti.

Podle agentury Reuters není pravděpodobné, že by nynější soudní proces nějak výrazněji Netanjahuovi uškodil. Post izraelského premiéra zastává čtvrté období a i přes své problémy se zákonem se těší vysoké oblibě.

Izrael zasáhly desítky raket z Gazy, letectvo podniklo protiútok | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy