Palestinka zemřela po útoku kamenem. Za smrtí stojí Izraelci, říká její muž

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2018 20:42
Manžel zemřelé i palestinské úřady ze smrti obviňují izraelské osadníky.
Izraelská policie - ilustrační foto.
Izraelská policie - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ramalláh - Izraelská policie vyšetřuje smrt Palestinky, která přišla o život na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle jejího manžela ji patrně zabili izraelští osadníci, kteří jejich auto zasypali kameny. Jak poznamenala agentura Reuters, okolnosti celého incidentu nebylo možné nezávisle posoudit. Vůdce palestinské samosprávy Mahmúd Abbás z činu rovněž obvinil židovské osadníky.

Incident se stal v noci na dnešek, když žena s manželem a dvěma dětmi jela autem domů do vesnice nedaleko Nábulusu. Na vůz ale zaútočila kameny skupina lidí, která rozbila čelní sklo. Jeden z kamenů zasáhl ženu do hlavy a způsobil jí vážné zranění, kterému podlehla.

Na záběrech, které pořídil kameraman agentury Reuters, bylo vidět automobil s palestinskou poznávací značkou plný rozsypaného skla a uvnitř na sedadle cihlu od krve. Podle lékaře z palestinské nemocnice byla 48letá matka osmi dětí mrtvá již při příjezdu do nemocnice.

Manžel oběti následně vypověděl, že neviděl, kdo automobil zasáhl. "Kameny přiletěly z míst, kde se nachází osada. Slyšel jsem lidi mluvit hebrejsky, ale neviděl jsem je," uvedl. Agentura AP poznamenala, že v oblasti je několik ultraortodoxních židovských osad. V osadě nedaleko od místa dnešního útoku před týdnem v neděli palestinský útočník zabil dva Izraelce a ve čtvrtek zde Palestinec pobodal izraelského vojáka, což podle AP zvýšilo riziko možné odplaty.

"Do oblasti dorazili policisté a zahájili vyšetřování," okomentoval případ izraelský policejní mluvčí Micky Rosenfeld. Žádné další detaily ale nezveřejnil. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve svém prohlášení, které zveřejnila palestinská agentura WAFA, označil úmrtí ženy za "ohavný zločin" spáchaný osadníky.

Izraelské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu považuje palestinská samospráva za nelegální, Izrael je ale zákonem považuje za věc národního zájmu. Spor o osud osad má i mezinárodní rozměr, neboť například Evropská unie zakazuje prodávat na svém území zboží z osad, pokud je na něm uvedeno, že bylo vyrobeno v Izraeli.

Video: Izraelsko-palestinský konflikt? Dva státy jsou iluze. Na Západním břehu je apartheid, říká spisovatel Jehošua

Musíme přijít s něčím jiným, než je založení dvou států, ke kterému nikdy nedojde, říká izraelský spisovatel A. B. Jehošua | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy