reklama
 
 

Palestinka zemřela po útoku kamenem. Za smrtí stojí Izraelci, říká její muž

Aktualizováno 13. 10. 2018 20:42
Manžel zemřelé i palestinské úřady ze smrti obviňují izraelské osadníky.

Ramalláh - Izraelská policie vyšetřuje smrt Palestinky, která přišla o život na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle jejího manžela ji patrně zabili izraelští osadníci, kteří jejich auto zasypali kameny. Jak poznamenala agentura Reuters, okolnosti celého incidentu nebylo možné nezávisle posoudit. Vůdce palestinské samosprávy Mahmúd Abbás z činu rovněž obvinil židovské osadníky.

Incident se stal v noci na dnešek, když žena s manželem a dvěma dětmi jela autem domů do vesnice nedaleko Nábulusu. Na vůz ale zaútočila kameny skupina lidí, která rozbila čelní sklo. Jeden z kamenů zasáhl ženu do hlavy a způsobil jí vážné zranění, kterému podlehla.

Na záběrech, které pořídil kameraman agentury Reuters, bylo vidět automobil s palestinskou poznávací značkou plný rozsypaného skla a uvnitř na sedadle cihlu od krve. Podle lékaře z palestinské nemocnice byla 48letá matka osmi dětí mrtvá již při příjezdu do nemocnice.

Manžel oběti následně vypověděl, že neviděl, kdo automobil zasáhl. "Kameny přiletěly z míst, kde se nachází osada. Slyšel jsem lidi mluvit hebrejsky, ale neviděl jsem je," uvedl. Agentura AP poznamenala, že v oblasti je několik ultraortodoxních židovských osad. V osadě nedaleko od místa dnešního útoku před týdnem v neděli palestinský útočník zabil dva Izraelce a ve čtvrtek zde Palestinec pobodal izraelského vojáka, což podle AP zvýšilo riziko možné odplaty.

"Do oblasti dorazili policisté a zahájili vyšetřování," okomentoval případ izraelský policejní mluvčí Micky Rosenfeld. Žádné další detaily ale nezveřejnil. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve svém prohlášení, které zveřejnila palestinská agentura WAFA, označil úmrtí ženy za "ohavný zločin" spáchaný osadníky.

Izraelské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu považuje palestinská samospráva za nelegální, Izrael je ale zákonem považuje za věc národního zájmu. Spor o osud osad má i mezinárodní rozměr, neboť například Evropská unie zakazuje prodávat na svém území zboží z osad, pokud je na něm uvedeno, že bylo vyrobeno v Izraeli.

Video: Izraelsko-palestinský konflikt? Dva státy jsou iluze. Na Západním břehu je apartheid, říká spisovatel Jehošua

Musíme přijít s něčím jiným, než je založení dvou států, ke kterému nikdy nedojde, říká izraelský spisovatel A. B. Jehošua | Video: DVTV, Emma Smetana

autor: ČTK | 13. 10. 2018 10:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama