Palestinka zemřela po útoku kamenem. Za smrtí stojí Izraelci, říká její muž

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2018 20:42
Manžel zemřelé i palestinské úřady ze smrti obviňují izraelské osadníky.
Izraelská policie - ilustrační foto.
Izraelská policie - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ramalláh - Izraelská policie vyšetřuje smrt Palestinky, která přišla o život na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle jejího manžela ji patrně zabili izraelští osadníci, kteří jejich auto zasypali kameny. Jak poznamenala agentura Reuters, okolnosti celého incidentu nebylo možné nezávisle posoudit. Vůdce palestinské samosprávy Mahmúd Abbás z činu rovněž obvinil židovské osadníky.

Incident se stal v noci na dnešek, když žena s manželem a dvěma dětmi jela autem domů do vesnice nedaleko Nábulusu. Na vůz ale zaútočila kameny skupina lidí, která rozbila čelní sklo. Jeden z kamenů zasáhl ženu do hlavy a způsobil jí vážné zranění, kterému podlehla.

Na záběrech, které pořídil kameraman agentury Reuters, bylo vidět automobil s palestinskou poznávací značkou plný rozsypaného skla a uvnitř na sedadle cihlu od krve. Podle lékaře z palestinské nemocnice byla 48letá matka osmi dětí mrtvá již při příjezdu do nemocnice.

Manžel oběti následně vypověděl, že neviděl, kdo automobil zasáhl. "Kameny přiletěly z míst, kde se nachází osada. Slyšel jsem lidi mluvit hebrejsky, ale neviděl jsem je," uvedl. Agentura AP poznamenala, že v oblasti je několik ultraortodoxních židovských osad. V osadě nedaleko od místa dnešního útoku před týdnem v neděli palestinský útočník zabil dva Izraelce a ve čtvrtek zde Palestinec pobodal izraelského vojáka, což podle AP zvýšilo riziko možné odplaty.

"Do oblasti dorazili policisté a zahájili vyšetřování," okomentoval případ izraelský policejní mluvčí Micky Rosenfeld. Žádné další detaily ale nezveřejnil. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve svém prohlášení, které zveřejnila palestinská agentura WAFA, označil úmrtí ženy za "ohavný zločin" spáchaný osadníky.

Izraelské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu považuje palestinská samospráva za nelegální, Izrael je ale zákonem považuje za věc národního zájmu. Spor o osud osad má i mezinárodní rozměr, neboť například Evropská unie zakazuje prodávat na svém území zboží z osad, pokud je na něm uvedeno, že bylo vyrobeno v Izraeli.

Video: Izraelsko-palestinský konflikt? Dva státy jsou iluze. Na Západním břehu je apartheid, říká spisovatel Jehošua

Musíme přijít s něčím jiným, než je založení dvou států, ke kterému nikdy nedojde, říká izraelský spisovatel A. B. Jehošua | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 43 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy