Washington/Řím/Manila - Představitelé asistenčních programů Organizace spojených národů, Světové banky (SB) i Mezinárodního měnového fondu (MMF) hovoří jasně: Pokud vlády na celém světě urychleně nezakročí proti momentálnímu prudkému nárůstu cen potravin, hrozí destabilizace chudších zemí a v konečném důsledku i globální ekonomická krize.
"Ceny potravin se od konce roku 2006 k dnešnímu dni zvýšily o 48 procent. To je obrovský nárůst a může smazat veškerý pokrok, jehož jsme dosáhli v boji se světovou chudobou," prohlásil výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn.
"Tisíce, statisíce lidí, budou hladovět. Děti budou trpět podvýživou a ponesou následky celý život," řekl šéf fondu novinářům po sobotním zasedání řídícího výboru MMF ve Washingtonu. "Není to ale jen humanitární otázka," dodal s poukazem na to, že problém může vyústit v obchodní nerovnováhu, která se promítne i do vývoje ve vyspělých zemích.
Počet zemí, kde lidé vyšli do ulic vyjádřit svou frustraci ze zdražování a nedostatku základních potravin, začíná rychle narůstat. Protesty, místy i násilné, jsou hlášeny z Asie, Afriky i Latinské Ameriky.
Čtěte více: Svět protestuje proti zdražování potravin. A bude hůř
"V řadě rozvojových zemí utratí lidé až tři čtvrtiny svého příjmu za jídlo. Když vzrostou ceny základních potravin, je to pro ně těžká rána," vysvětluje prezident Světové banky Robert Zoellick.
"Jen za poslední dva měsíce ceny rýže doslova proletěly stropem a dosáhly takřka historického maxima. Na celém světě vzrostly v průměru o 75 procent, na některých trzích dokonce ještě víc. A dá se očekávat, že to bude pokračovat," dodal.
I proto byl na začátek června svolán do Říma, kde sídlí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), summit, který má potravinovou krizi řešit.
Podle generálního ředitele FAO Jacquese Dioufa se budou světoví představitelé radit, jak dosáhnout toho, aby si zemědělci na celém světě mohli i při nynějším nárůstu cen dovolit nakoupit osivo, hnojivo a krmivo.
"Realita je taková, že už teď při protestech umírají lidé," prohlásil Diouf na tiskové konferenci v Římě. "Umírají zatím v důsledku reakcí na nynější situaci a pokud nepřijmeme potřebné kroky, hrozí, že brzy začnou umírat hlady."
V poslední situační zprávě o stavu potravin ve světě FAO konstatuje, že potravinová krize bezprostředně hrozí 37 zemím. Jsou mezi nimi i Filipíny, jeden z největších světových dovozců rýže, kde v uplynulých dnech propukla panika kolem nedostatku této základní potraviny a její rostoucí ceny.
Právě z toho důvodu Manilu navštívil zástupce prezidenta Mezinárodního fondu OSN pro zemědělský rozvoj (IFAD) Kevin Cleaver, který se s tamní prezidentkou Glorií Macapagalovou-Arroyovou shodl, že nejlepší odpovědí na nynější problémy bude zvýšení produkce.
"Světová potravinová krize je realitou," prohlásil Cleaver v Manile s tím, že už 33 zemí hlásí nepokoje kvůli nedostatku potravin a jejich rostoucím cenám.
To, že je svět vývojem zaskočen, připisuje americký ekonom na vrub tomu, že si lidé často nechávají ukolébat nebo jsou příliš zahleděni do svých vlastních problémů.
Čtěte také: Varování: Svět sní víc, než stačí vyrobit. Bude hlad?
"Pořád ještě je však čas, aby vlády přijaly opatření k odvrácení hladomoru," dodal