Švédsko se brání přílivu uprchlíků. Dopravcům nařídilo kontrolovat cestující

ČTK ČTK
22. 12. 2015 7:20
Desetimilionové Švédsko, které letos do listopadu přijalo téměř 150 000 žadatelů o azyl, se snaží proud migrantů mířících do země omezit. Země byla nucena zpřísnit hraniční kontroly i dosud vstřícnou azylovou politiku. Dalším opatřením je nařízení kontrolovat pasažéry. Pakliže tuto povinnost dopravní společnosti nesplní, hrozí jim vysoké pokuty.
Švédští dobrovolníci distribuují pomoc uprchlíkům.
Švédští dobrovolníci distribuují pomoc uprchlíkům. | Foto: Reuters

Stockholm - Dopravním společnostem, které nebudou před cestou do Švédska kontrolovat identitu pasažérů, hrozí pokuta až 50 000 švédských korun (přes 145 000 Kč). Podle portálu The Local to oznámila švédská ministryně dopravy Anna Johanssonová. Opatření má platit od 4. ledna.

"Nejsou stanoveny žádné podrobné požadavky či návrhy, jak ověřování identity provádět," řekla Johanssonová s tím, že je odpovědností autobusových, vlakových i trajektových dopravců ověřovat identitu cestujících.

Pasažéři mladší 18 let, kteří cestují v doprovodu dospělé osoby s platným identifikačním dokladem, nebudou podle Johanssonové kontrolováni.

Desetimilionové Švédsko, které letos do listopadu přijalo téměř 150 000 žadatelů o azyl, se snaží proud migrantů mířících do země omezit.

Švédský premiér Stefan Löfven na konci listopadu oznámil, že jeho země je nucena zpřísnit hraniční kontrolyi dosud vstřícnou azylovou politiku. Od obnovení pasových kontrol na hranici u Malmö v polovině listopadu počet běženců přicházejících do Švédska klesl o 30 procent.

Reportéři stanice Svobodná Evropa sledovali syrské novomanžele při jejich útěku z válkou zmítané země. Ve Vídni jim dočasný azyl nabídl německý baron. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

před 17 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy