Po uprchlících ani vidu, ani slechu. Čeští policisté hlídají plot na maďarské hranici

Po uprchlících ani vidu, ani slechu. Čeští policisté hlídají plot na maďarské hranici
Szegéd, asi stošedesátitisícové město jen pár kilometrů od maďarsko-srbských hranic. Právě tady sídlí operační centrum koordinující několik stovek policistů, kteří linii mezi oběma státy hlídají.
Spolu s maďarskými a slovenskými kolegy tu slouží už šest týdnů i padesátka českých policistů. Za nimi o víkendu přijel ministr vnitra Milan Chovanec, aby jim poděkoval za vynikající reprezentaci České republiky.
Návštěva je to se vší parádou, přijel i prezident, i když jen ten policejní.
Ve trojčlenných hlídkách chodí vždy policisté ze všech tří zemí. Přestože polští policisté v Szegédu chybí, podle Chovance je to ukázka toho, že visegrádská čtyřka doopravdy funguje.
Foto: Mikuláš Klang
Mikuláš Klang Mikuláš Klang
14. 12. 2015 21:17
Padesátce českých policistů pomalu končí mise na maďarských hranicích. Budapešť o jejich pomoc požádala v souvislosti s náporem nelegálních imigrantů, kteří se v létě snažili právě přes maďarsko-srbskou hranici dostat do Evropské unie. Vláda Viktora Orbána na to zareagovala stavbou plotu, za což si vysloužila kritiku hlavně od západních politiků. Sami Maďaři si ale plot pochvalují - dnes se přes něj pokusí projít průměrně pět až deset běženců, některé dny ani jeden.

Szegéd - Šest týdnů, den co den chodili čeští policisté spolu se svými maďarskými a slovenskými kolegy okolo plotu na pomezí Maďarska a Srbska, aby zachytávali nelegální migranty, kteří se na cestě za lepším životem chtějí vyhnout detenčním táborům.

Těch ovšem od půlky září, kdy Maďarsko plot postavilo, razantně ubylo. Jak deníku Aktuálně.cz řekl velitel české jednotky Marek Hruška, za celou dobu pomohli čeští policisté zadržet 179 ilegálních migrantů, včetně několika pašeráků.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy