Po uprchlících ani vidu, ani slechu. Čeští policisté hlídají plot na maďarské hranici

Foto: Mikuláš Klang
Mikuláš Klang Mikuláš Klang
14. 12. 2015 21:17
Padesátce českých policistů pomalu končí mise na maďarských hranicích. Budapešť o jejich pomoc požádala v souvislosti s náporem nelegálních imigrantů, kteří se v létě snažili právě přes maďarsko-srbskou hranici dostat do Evropské unie. Vláda Viktora Orbána na to zareagovala stavbou plotu, za což si vysloužila kritiku hlavně od západních politiků. Sami Maďaři si ale plot pochvalují - dnes se přes něj pokusí projít průměrně pět až deset běženců, některé dny ani jeden.

Szegéd - Šest týdnů, den co den chodili čeští policisté spolu se svými maďarskými a slovenskými kolegy okolo plotu na pomezí Maďarska a Srbska, aby zachytávali nelegální migranty, kteří se na cestě za lepším životem chtějí vyhnout detenčním táborům.

Těch ovšem od půlky září, kdy Maďarsko plot postavilo, razantně ubylo. Jak deníku Aktuálně.cz řekl velitel české jednotky Marek Hruška, za celou dobu pomohli čeští policisté zadržet 179 ilegálních migrantů, včetně několika pašeráků.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy