Saddám v několika výlevech bránil minulá rozhodování své vlády a nakonec prohlásil, že se před tento nespravedlivý soud nehodlá ve středu vrátit.
O sobě hovořil ve třetí osobě čísla jednotného a nakonec poslal soud k čertu. "Popravu Saddáma Husajna si přejí Američané
a Izraelci a budou se cítit menší než blechy, jestliže se jim nepodaří ho odsoudit," prohlásil bývalý irácký prezident.
Technické problémy zdržely start
Začátek jednání poznamenaly technické problémy se zařízením, které má zajistit utajení totožnosti svědkyně. Po čtyřicetiminutové přestávce bylo jednání obnoveno.
Svědkyně vypovídala za zástěnou a její hlas byl počítačově zkreslen. Pro veřejnost je označována jen jako "Svědek A". Podle předsedajícího soudce Rizgara Muhammada Amína bude totožnost svědkyně sdělena obhájcům, ti ji ale nesmějí prozradit nikomu mimo tribunál.
Svědkyně líčila, jak Saddámovi vojáci po nezdařeném atentátu na tehdejšího iráckého prezidenta v roce 1982 odvlekli jejího bratra a další členy rodiny včetně jí samé. V době masakru v Dudžailu jí bylo 16 let. Ve věznici ji prý bývalý důstojník irácké rozvědky Wadáh Ismáíl Šajch nařídil, aby se svlékla.
"Potom mi dával elektrické šoky"
"Vystřelil proti zdi a já jsem myslela, že je to doopravdy. Ukázalo se ale, že to byl jen slepý náboj. Přinutili mě svléknout se, on mi pak zvedl nohy a přivázal ruce nahoru. Potom mě bil a dával mi elektrické šoky," vypovídala svědkyně, která několikrát během své řeči propukla v pláč.
PŘEČTĚTE SI: Pravidla procesu se Saddámem: otázky a odpovědi
Později prý byli vězni převezeni do věznice Abú Ghrajb, kde mučení pokračovalo. Voda v celách této věznice prý v zimě zamrzala, vlasy vězeňkyň byly plné vší a ženy vytrhávaly nitě z přikrývek, aby si mohly trochu zašít oděv.
Po kruté zimě strávené ve věznici Abú Ghrajb byla svědkyně podle svého líčení převážena z jedné věznice do druhé celé čtyři roky. Do jedné z věznic vedla cesta přes poušť. Tam si vězni museli hledat potravu mezi odpadky a pro dříví na topení chodili i tři kilometry.
Saddám pasivně přihlížel
Obžalovaný Saddám Husajn sledoval výpověď s kamenným výrazem ve tváři a s nápadnou pasivitou. Jen při vstupu do soudní síně pozdravil své spoluobžalované vzdorovitou větou: "Dobré ráno všem, kdo ctí zákony."
O dění u soudu minulý týden ČTĚTE ZDE.
Saddám a sedm jeho spoluobviněných jsou souzeni v případu Dudžail. Obžalováni jsou ze zločinů proti lidskosti za masakr, při němž bylo v roce 1982 zabito 140 lidí ze šíitského Dudžailu po nezdařeném atentátu na Saddáma Husajna.