Súdánka, kterou brání Halík, rodila na podlaze v okovech

Martin Novák Martin Novák
30. 5. 2014 13:20
Deník Times zveřejnil podrobnosti o osudu sedmadvacetileté ženy odsouzené k popravě.
Daniel Wani a Mariam Ibrahimová na svatební fotografii z roku 2011.
Daniel Wani a Mariam Ibrahimová na svatební fotografii z roku 2011.

Chartúm/Praha – Osud Súdánky držené po porodu holčičky v cele smrti za odpadnutí od islámu Čechům přiblížil svým otevřeným dopisem muslimům Tomáš Halík

Britský deník The Times nyní poprvé zveřejnil podrobnosti o sedmadvacetileté Miriam Ibrahimové (některé zdroje ji uvádějí i pod jménem Ishagová). Hovořil s jejím manželem i advokátem. Z jejich prohlášení vyplývá, že žena porodila na zemi, připoutaná řetězy a okovy k podlaze za kotníky.

Porodila předčasně v osmém měsíci.

Foto: Aktuálně.cz

Takto strávila poslední dva měsíce. S holčičkou Mayou, kterou přivedla na svět minulý týden, je u ní také její dvacetiměsíční syn Martin.

Manžel Daniel Wani ji smí vídat dvakrát týdně vždy jen dvacet minut za přítomnosti dozorkyň. Sám trpí svalovou dysfunkcí a je na invalidním vozíku.

Soudce Ibrahimové 15. května vyměřil sto ran holí za cizoložství a trest smrti za odpadnutí od islámu. Její otec byl muslim a matka křesťanka, vyrůstala však jen s matkou, takže přijala její náboženství.

V Súdánu se uplatňuje tvrdé islámské právo šaríja.
V Súdánu se uplatňuje tvrdé islámské právo šaríja. | Foto: Reuters

Soudce ale rozhodl, že na základě islámského práva šaría, které súdánská vláda v zemi uplatňuje, je Miriam po otci automaticky muslimkou.

Tím pádem je považována za odpadlici a soudce zrušil její sňatek, protože manžel je křesťan a muslimka si nesmí vzít muže jiného náboženství. Daniel Wani pochází z jihu Súdánu, nyní má americké občanství. Vzali se před třemi lety v chartúmském kostele.

Soudce zároveň rozhodl o dvouletém odkladu popravy, aby se Ibrahimová mohla o dceru dva roky starat.

Žena přes svého advokáta Šarífa Mohameda vzkázala, že chce opustit věznici a být pohromadě s celou rodinou, ale odmítá výzvy, aby se vzdala křesťanství a přihlásila k islámu. To by jí podle súdánské justice mohlo zachránit život.

"Jestli mne chtějí popravit, ať to udělají, ale nezměním svoji víru," řekla podle The Times advokátovi.

Súdánská vlajka.
Súdánská vlajka. | Foto: Aktuálně.cz

Její manžel tvrdí, že celý případ rozpoutala část příbuzných kvůli tomu, aby si přivlastnila obchod, který Miram Ibrahimová v Chartúmu vlastní.

Drakonické tresty se v Súdánu uplatňují od roku 1989, kdy se k moci dostal pučem generál Umar Hasan Bašír.

Súdán byl velmi dlouho dějištěm občanské války mezi muslimským severem a jihem, kde převládá původní animistické náboženství a křesťanství. Před třemi lety se Jižní Súdán stal samostatným státem, obě země se však přou o podíly z ropných polí v hraničním území.

Súdánský prezident Umar Hasan Bašír.
Súdánský prezident Umar Hasan Bašír. | Foto: Reuters

Na muslimském severu zůstala i po rozdělení početná křesťanská komunita.

Kromě Tomáše Halíka se do kampaně za osvobození Ibrahimové zapojili například Hillary Clintonová, herečka Mia Farrowová (ta se v Súdánu angažuje dlouhodobě) nebo byznysmen Richard Branson.

Halík otevřeným dopisem požádal představitele muslimské komunity v České republice, aby se za odsouzenou ženu postavili. Odvolával se na pasáž v koránu, kde se hovoří o tom, že člověk nemá být k náboženství donucován.

Tomáš Halík.
Tomáš Halík. | Foto: Ludvík Hradilek

"Podle toho mála informací, které poskytla média, a na základě naší znalosti šaríi vyhlašujeme, že zmíněná žena byla vychována jako křesťanka svou křesťanskou matkou a nikdy muslimkou nebyla, jelikož její otec, ač muslim, se její výchovy nikdy neúčastnil a k islámu ji nevedl. Proto nemůže být shledána vinnou z odpadlictví a z nelegálního sňatku s nemuslimským mužem," uvedla v odpovědi skupina podepsaná jako Kolektiv českých muslimů.

"Sňatek křesťanky s křesťanem a její právo dál vyznávat svou víru je šaríou garantováno jako nezcizitelné."

 

Právě se děje

Další zprávy