Hrdinka a královna. Zpívající žena v bílém se stala symbolem protestů v Súdánu

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 4. 2019 21:21
Dvaadvacetiletá studentka Alaa Salahová se stala pro řadu Súdánců symbolem protestů proti tamnímu režimu. Když v bílém šátku skandovala na střeše auta, shlukl se kolem ní dav lidí, kteří na její energické vystoupení odpovídali jediným slovem: thowra. Jde o arabský výraz pro revoluci, o které lidé v této africké zemi sní už dlouho.
Podívejte se na protesty v Súdánu. | Video: Associated Press

"Zabili nás ve jménu náboženství, zatkli nás ve jménu náboženství, ale náboženství nesmíme vinit," prozpěvovala Salahová směrem k lidem. Fotografie a video s ženou, která se na střeše vozu obrací k nadšenému zástupu demonstrantů a zpívá, se pak začaly šířit na sociálních sítích.

Severoafrickou zemí zmítají protesty už od konce loňského roku. Znovu nabraly na síle o víkendu a tentokrát přinesly své ovoce. Súdánský autoritativní prezident Umar Bašír byl po třiceti letech vlády pevné ruky ve čtvrtek, pod tlakem protestů a armády, svržen. Nyní se dojednává přechod moci na prozatímní nejvyšší radu ozbrojených sil.

"Chtěla jsem mluvit jménem mladých… Chtěla jsem vystoupit a říct, že Súdán je pro všechny," říká nyní pro americkou televizi CNN Salahová. Svým projevem v rozbouřené súdánské metropoli Chartúmu, kde od soboty zemřelo okolo 20 lidí, si přála dát najevo také sílu žen.

Ty podle ní hrají v nynější situaci důležitou roli. Podle britského serveru BBC mohly více než 70 procent demonstrantů, kteří se od prosince objevili v ulicích, tvořit ženy. 

Hrdinka a královna

Bílá róba, kterou si Salahová na demonstrace oblékla, podle ní vyjadřuje sílu, nevinnost i odvahu. Na její oděv a masivní zlaté náušnice hojně poukazují i lidé na sociálních sítích. Ti mladou aktivistku nazývají hrdinkou nebo královnou, která jim dodala odhodlání v boji proti režimu.

Její oblečení navíc připomíná vzhled súdánských žen z 60. až 80. let minulého století, které se takto oblékaly na demonstrace. V té době ještě nebyl u moci Bašír a obyvatelé protestovali proti vojenské diktatuře.

Bavlněné splývavé šaty patří také k tradičnímu oděvu pracujících žen v Súdánu. "Je to symbol identity pracující ženy, súdánské ženy, která dokáže cokoliv, ale zároveň si stále váží své kultury," vysvětlila pro americký deník The Washington Post súdánská bojovnice za lidská práva Hala Al-Karibová.  

I podle ní jsou to právě ženy, kdo se nachází v popředí současných demonstrací. V posledních několika desetiletích přitom v Súdánu čelí utlačování a diktátu, který jim například nařizuje, co si smí a nesmí obléknout nebo kam smí a nesmí jít, připomněla Al-Karibová. 

Podle ní se ale Salahová možná inspirovala ještě dávnější historií. Například básnířkou a válečnicí Miherou bint Abboudovou, která na počátku 19. století vedla ryze mužskou armádu proti turecko-egyptské invazi. 

Dvaadvacetiletá žena nicméně tak velkou odezvu, jaké se dočkala mezi lidmi, nečekala. "Jsem šťastná, že lidé díky tomu videu věnují protestům větší pozornost. (…) Potřebujeme mezinárodní podporu, lidé musí vědět, co se tady děje," nechala se slyšet Salahová, která se věnuje také studiu inženýrství a architektury na vysoké škole v Chartúmu.

"Je to tady, vyhráli jsme"

Právě v súdánském hlavním městě se o víkendu rozhořely další desetitisícové násilné protesty, které požadovaly pád Bašíra. Súdánské bezpečnostní složky použily proti nespokojenému obyvatelstvu slzný plyn. Někteří jejich členové demonstranty přímo na ulici zbili nebo je odvedli do vězení.

Foto: Jan Kačer

Na stranu súdánského lidu se však přidala armáda. Někteří vojáci demonstranty chránili před střelbou.

Podle úterních informací ministerstva vnitra bylo od propuknutí víkendových protestů zatčeno téměř 2500 demonstrantů. Zadržení lidé skončili ve vězení bez jakéhokoliv soudu. Po pádu prezidenta Bašíra se však objevují zprávy, že političtí vězni jsou propouštěni na svobodu.

Armáda ve čtvrtek Bašíra zadržela a oznámila, že dva roky teď muslimskou zemi povede ona. "Je to tady, vyhráli jsme," reagovali lidé na Bašírovo odstoupení. Prezident se podle opozičního zdroje nyní nachází v domácím vězení. 

Pořadatelé demonstrací nicméně vyzývají lidi, aby v protestech pokračovali. "Súdánský lid souhlasí, aby vojáci dočasně převzali moc, než budou volby. Nesouhlasí ale s tím, aby šlo o armádu pod vedením ministra obrany. Do vedení přechodné vojenské vlády žádají nezávislé důstojníky," uvedla pro server Aktuálně.cz Aisha Hamzová, která v Súdánu dlouhou dobu žila. Její manžel pracoval pro tamní opozici a byl opakovaně vězněn. Oba nyní pobývají v Česku.

"Bašír odstoupil díky nátlaku lidu, tisíce lidí tři dny v kuse obklopovaly budovu generálního štábu súdánské armády. Je vyloučeno, že by se mu ještě povedlo vrátit se k moci," dodala Hamzová s tím, že situace v zemi zůstává nadále velmi chaotická.

Video: Chirurgem v Súdánu? Lidé nevědí, jestli přežijí dnešek, třetina pacientů jde k šamanovi, říká Šebek

Mise jsou intenzivnější než práce v nemocnici, ale vztah k pacientovi je pořád stejný, setkání s tamními šamany byl náraz do zdi, říká Šebek. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy