Ameriku zničí tisícileté sucho, vyčetli vědci z letokruhů

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 13. 2. 2015 14:59
Situace je tak vážná, že půjde o pohromu srovnatelnou s těmi nejhoršími přírodními katastrofami, jaké lidstvo pamatuje.
Spojené státy čeká nejhorší sucho za poslední tisíciletí, varují vědci.

Washington - Na jihozápadě Spojených států se schyluje k pohromě. Přijde nejhorší sucho za poslední tisíciletí.

Blíží se kolaps ekosystému srovnatelný s těmi nejhoršími přírodními katastrofami, jaké lidstvo pamatuje. Varuje před ním alespoň studie vědeckého týmu Bena Cooka z Goddardova institutu pro vesmírné studie při NASA.

Její závěry publikoval odborný magazín Science Advances.

O tom, že jihozápad a Velké planiny, tedy pás od severního Texasu až po Dakotu, v následujících letech postihnou sucha způsobená emisí skleníkových plynů, se ví už dlouho. Nejnovější modely ale ukazují, že tentokrát to bude jiné, než klimatologové předpokládali.

Bude to mnohem horší. Sejdou se totiž dva faktory - přirozené cyklické změny klimatu znásobí vliv člověka, konkrétně jeho emise skleníkových plynů.

Vrátíme se do 12. století

Studie Bena Cooka prokazuje, že se musí Amerika připravit na podobnou pohromu, jakou naši předci prožili ve 12. a 13. století. "Tahle sucha trvala dvacet, třicet, čtyřicet i padesát let," varuje Cook.

Ve třicátých letech minulého století USA postihla série prachových bouří, pro něž se vžilo označení Dust Bowl (prachová pánev).

Šlo o ekologickou katastrofu, která donutila k exodu mnohé obyvatele Texasu, Arkansasu, Oklahomy a okolních států Velkých plání. Své domovy muselo opustit více než půl milionu Američanů, které prach připravil o živobytí.

Hovoříme tady o 80procentním riziku, že jihozápad a Velké planiny ke konci století postihne 35leté kontinuální sucho.

"Hovoříme tady o 80procentním riziku, že jihozápad a Velké planiny ke konci století postihne 35leté kontinuální sucho," varuje další z autorů studie Toby Ault z Cornellské univerzity.

Varují nás letokruhy

"Velmi důležitý je fakt, že k těmto suchům nejsme předem odsouzeni. Pokud dokážeme snížit emise skleníkových plynů a zastavíme globální oteplování, můžeme ty dopady zmírnit," dodává. 

"Zkuste si představit, jaké by to mělo důsledky, kdyby sucho, jež teď sužuje Kalifornii, trvalo dvacet let," přibližuje hlavní výzkumník Cook.

Varovné závěry jeho badatelský tým staví na matematických modelech, v nichž kalkuloval se statistikami vypracovanými na základě analýzy letokruhů stromů - období sucha je z nich možné vyčíst, protože ve vlhčích obdobích jsou letokruhy širší.

Nic není ztracené

Na základě výše popsané metody je možné zjistit, jak se bude podnebí  přirozeně měnit. A vyhlídky nejsou dobré.

Ukázalo se, že po roce 2050 čeká značnou část Spojených států horší pohroma než ta, jakou dnes lidé nazývají středověkou klimatickou anomálií.

Při ní se celosvětově výrazně oteplilo, ubylo srážek a vlhkost z půdy se vypařovala rychleji. Některé části planety tehdy úplně vyprahly.

"Data, která máme díky analýze letokruhů k dispozici, nám ale ukazují, že sucho nebylo tak zničující, že by vyhynuly všechny stromy. To znamená, že nebudeme bez vody. Vody ale bude podstatně méně, než jsme byli zvyklí z dvacátého století," uzavírá Toby Ault.

 

Právě se děje

Další zprávy