Sucho likviduje jezera, z vody vystupují města a hroby

Martin Novák Martin Novák
23. 11. 2011 6:00
Texas a Oklahomu sužuje rekordní sucho, problémy jsou i na bulharském toku Dunaje
Takto vypadá vodní nádrž u města Robert Lee v západním Texasu.
Takto vypadá vodní nádrž u města Robert Lee v západním Texasu. | Foto: Reuters

Dallas - Americký jihovýchod se potýká s rekordním suchem, největším v historii Spojených států.

Ztráty na zemědělské produkci odhaduje jen Texas na pět miliard dolarů, další problémy způsobily šířící se požáry.

Nejvíce zasaženy jsou Texas a Oklahoma, částečně však extrémní sucho postihlo i Louisianu, Nové Mexiko a pšeničná pole v Kansasu.

V Texasu extrémní počasí vedlo k nevídanému jevu. Uměle vybudovaná jezera a nádrže vyschla natolik, že odhalila stará, dávno zapomenutá města, hřbitovy a kostely.

Lidé mají jedinečnou příležitost zhlédnout zbytky už neexistujícího světa. Vyschlá jezera přitahují historiky, archeology, zvědavce s fotoaparáty a kamerami, ale také zloděje.

Například jezero Buchanan vyschlo natolik, že odhalilo základy města Bluffton, zaniklého ve třicátých letech minulého století. Objevil se také hřbitov z devatenáctého století.

Foto: Reuters

Jezero Texoma v Oklahomě zase "vydalo" zbytky městečka Woodwille, zatopeného v roce 1944. Na jiném místě se objevila mnoho set let stará lebka muže, pocházející ze starého indiánského pohřebiště.

"Tímto neobvyklým způsobem máme možnost zdokumentovat řadu nálezů a minulost těchto míst. Většina místních lidí patrně vůbec netušila, co se tady pod těmi vodními hladinami skrývá," řekla agentuře AP Pat Mercado-Allingerová, archeoložka z Texasu.

Ze dna jezera Whitney zloději ukořistili několik nástrojů, patřících kdysi dávno místním Indiánům. Podezřelé policie zatkla.

Sucho netrápí jen jihovýchod americký, ale také evropský. Konkrétně Bulharsko a bulharsko-rumunské pomezí, kde kvůli suchému létu i podzimu mimořádně klesla hladina Dunaje. Nejvíce od čtyřicátých let minulého století.

Na bulharském toku Dunaje dokonce lodě musejí plout bez nákladu. Na některých místech řeky je hloubka vody pouhý metr a šedesát centimetrů.

Podle serveru Novinite.com hrozí v důsledku omezení provozu bankrot mnoha firmám sídlícím nebo působícím poblíž toku Dunaje.

Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) označuje extrémy, jako je sucho v Texasu nebo záplavy v Bangkoku, za jev, na který si lidé budou muset zvyknout, protože takových pohrom bude přibývat. Klimatologové na to upozorňují ve zprávě, kterou vydali po konferenci v Ugandě.

"Je třeba se připravit na to, že v důsledku globálních změn klimatu se podobné nebezpečné a šílené extrémy budou opakovat. Bez řádné přípravy mohou některá místa na zemi učinit neobyvatelnými," píše se ve zprávě.

Podle expertů panelu lidi čeká více vln veder, záplav a prudkých bouří.

Podívejte se na zbytky zatopené vesnice v upuštěné přehradě Jesenice u Chebu:

 

Právě se děje

Další zprávy