Bagan (Barma) - Známá barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij poprvé po letech v domácím vězení opustila město Rangún, kde stojí její dům.
Vojenská junta sice zrušila šestašedesátileté laureátce Nobelovy ceny míru trest už loni v listopadu, vzápětí ji ale vystavila soustavnému tlaku, kdy ji v médiích obviňovala ze snah rozdmýchávat nepokoje.
A poté, co koncem května oznámila, že se chystá k cestě po barmských provinciích, aby se setkala se svými příznivci, úřady ji varovaly, že by to mohlo mít "tragický konec".
Takto junta zrušila domácí vězení Su Ťij:
Opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) proto nyní vyzvala přívržence Su Ťij, aby se drželi stranou. Obávali se totiž opakování situace z roku 2003, kdy při krvavých útocích zemřelo na 70 sympatizantů.
Disidentka proto nyní zvolila nenápadnou návštěvu starobylého města Bagan, které leží asi 700 kilometrů od metropole Rangúnu.
Společnost jí dělal syn Kim Aris, to vše za dohledu zhruba desetičlenné ochranky, upozorňuje agentura Reuters s tím, že více informací NLD neposkytla.
Diplomat žádá v USA o azyl
Informace přišla ve stejný den, kdy vysoký barmský diplomat požádal ve Spojených státech o politický azyl.
Zástupce barmského velvyslance ve Washingtonu Ťjo Win rozhlasové stanici Radio Free Asia jako důvod uvedl, že vláda jeho země po loňských volbách nedokázala zahájit přechod Barmy k demokracii. "Život můj a mé rodiny je v nebezpečí," prohlásil dále.
"Vysoká vojenská hierarchie konsoliduje ovládnutí moci a snaží se umlčet hlasy těch, kdo chtějí demokracii," dodal 59letý diplomat. Navzdory volbám "si vojáci udržují nepopiratelnou moc". Zdůraznil také, že je třeba brát vážně hrozby režimu proti vůdkyni opozice Do Aun Schan Su Ťij.