Rangún - Vůdkyně barmské demokratické opozice Aun Schan Su Ťij dnes poprvé popsala soudu okolnosti nedávného incidentu, za níž jí hrozí až pětiletý trest vězení.
Barmská junta ji obviňuje z porušení podmínek domácího vězení, v němž ji počátkem května navštívil americký občan John William Yettaw.
Kromě dvou opatrovnic a osobního lékaře přitom do domu čelní představitelky opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) nemá nikdo povolen přístup.
Obhajoba ale staví na tom, že host přišel bez pozvání a bez vědomí paní domu a pokud někdo pochybil, nebyla to ona, ale úřady, které jinak vilu na břehu jezera Inya bedlivě střeží.
„Dočasné přístřeší"
„Žádný zákon jsem neporušila," hájila se dnes laureátka Nobelovy ceny míru před speciálním tribunálem v rangúnské věznici Insein. Její výpověď mohli výjimečně sledovat i zahraniční diplomaté a novináři, kterým junta už podruhé povolila do jinak zavřené soudní síně přístup.
Jak Su Ťij před soudem prohlásila, o návštěvníkovi se poprvé dozvěděla od jedné ze svých dvou společnic 3.května časně ráno.
„Poskytla jsem mu dočasné přístřeší," řekla. Její právník již dříve uvedl, že Su Ťij Yettawa prosila, ať odejde. Jelikož byl ale po náročném přeplavání jezera vyčerpán a měl křeče, nechala ho, ať si v domě odpočine.
„Nikoho jsem o tom neuvědomila," připustila, když se jí soudce ptal, zda na přítomnost cizího muže upozornila úřady. Nechtěla prý dostat do svízelné situace ani Američana, ani strážce, kteří její dům hlídají.
Co s sebou host přinesl
Dům prý opustil 5.května čtvrt hodiny před půlnocí. „Vím jen, že odešel směrem k jezeru. Nevím, kudy přesně se vydal, protože byla tma," prohlásila.
Na otázku, proč Yettaw zanechal v jejím domě 22 různých předmětů včetně několika knih, černé róby, jakou se zakrývají muslimky, slunečních brýlí a videokamery, odpověděla Su Ťij, že se na to soud musí zeptat jeho.
Obžaloba během výslechu svých svědků minulý týden tvrdila, že by dotyčných předmětů mohlo být využito k případnému útěku.
Sám Yettaw se předtím u soudu nechal slyšet, že cestu podnikl proto, aby politickou vězenkyni upozornil na možné nebezpečí, které jí hrozí. Měl prý totiž předtuchu, že jí chce někdo zlikvidovat.
I jemu nyní hrozí až šest let vězení za to, že porušil podmínky vztahující se k udělení turistického víza a ignoroval i zákaz koupání v jezeře Inya.
Jako na zavolanou
O přesné motivaci 53letého mormona ze státu Missouri, který pobírá důchod pro válečné veterány z Vietnamu a údajně pracuje na psychologické studii o odpuštění, se v barmských opozičních kruzích usilovně spekuluje.
Někteří tvrdí, že jej junta nasadila proti politické vězenkyni číslo jedna jako agenta-provokatéra. Podle jiných je jen „nezodpovědným bláznem, který si hrál na spasitele", a nedošlo mu, jaké důsledky jeho čin může mít.
Všichni se ale shodují na tom, že jeho akce (ať už sólová či s podporou úřadů) přišla vojenskému režimu v Barmě mimořádně vhod.
Ve středu 27.května má totiž vypršet poslední roční prodloužení domácího vězení, které bylo na Su Ťij před šestil lety uvaleno. A ani podle nejpřísnějšího výkladu existujících zákonů této země nelze internaci dále prodlužovat bez sdělení nových obvinění.