Rangún - Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij, kterou úřady zadržují v domácím vězení, byla dnes ze svého domu převezena do jednoho z vládních paláců. Zhruba za hodinu se do své vily vrátila.
S odvoláním na diplomatické zdroje v Rangúnu a představitele Národní ligy pro demokracii (NLD), kterou Su Ťij vede, o tom informuje agentura Reuters.
Má se za to, že se opoziční vůdkyně a laureátka Nobelovy ceny míru setkala s Aung Kyim, představitelem vládní junty, který byl nedávno jmenován prostředníkem pro jednání mezi vládou a opozicí. Podrobnosti jejich jednání však zatím známy nejsou
Reakce na mezinárodní kritiku
Jmenování vládního vyjednavače pro navázání dialogu s opozicí bylo jedním z mála vstřícných kroků barmské junty poté, co byla v zahraničí ostře kritizována za brutální potlačení zářijových protivládních protestů v ulicích Rangúnu.
Rada bezpečnosti OSN tento měsíc použití násilí proti neozbrojeným demonstrantům odsoudila ve společném prohlášení, které podpořili všichni členové včetně Číny a Ruska, tedy dvou zemí, jež v lednu zablokovaly rezoluci vyzývající barmskou juntu k demokratickým reformám.
Prohlášení nicméně není právně závazné a neukládá juntě žádnou časovou lhůtu k zahájení dialogu s opozicí. Generálové se dosud s Aun Schan Su Ťij odmítali setkat, dokud nesplní jejich podmínky a nezřekne se například volání po mezinárodních sankcích vůči juntě.
Vůdkyně NLD jakékoli předběžné požadavky ze strany úřadů označila za nepřijatelné.
Aung Kyi má podle BBC mezi zahraničními diplomaty a novináři pověst relativně přístupného a racionálního člověka na rozdíl od většiny hlavních představitelů junty.
V minulosti již několikrát zastával složité role. Musel například coby úřadující ministr práce vyjednávat s Mezinárodní organizací práce (ILO), která Barmu opakovaně kritizuje za údajné využívání nucené práce.
Gambari se vrací. Pinheiro také
Jeho jmenování přecházela návštěva zmocněnce OSN pro Myanmar (od roku 1989 oficiální, ovšem opozicí neuznávaný název Barmy) Ibrahima Gambariho, který se začátkem října setkal jak s představiteli junty, tak se Su Ťij, a to hned dvakrát.
Na počátku listopadu by se měl do Barmy vrátit, aby zjistil, nakolik slibovaný dialog mezi vládou a opozicí pokročil. Momentálně Gambari objíždí asijské země a snaží se sladit mezinárodní postup vůči juntě.
Kromě nej se do Barmy chystá i expertní zpravodaj OSN pro lidská práva Paulo Sergio Pinheiro, který ve své oficiální kapacitě zemi navštívil celkem šestkrát. Od listopadu 2003 mu však barmské úřady vstup do země přes opakované žádosti neumožnily.
Jak řekl, chce během své pětidenní cesty navštívit i věznice, kam byli umístěni účastníci srpnových a zářijových demonstrací.
"Co mě znepokojuje nejvíce je to, že represe ani na chvíli nepřestaly, a to navzdory všem výzvám," řekl Pinheiro novinářům v newyorském sídle OSN. Barmská vláda slíbila, že jej do země vpustí ještě před chystaným summitem Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), který se má sejít 17.listopadu v Singapuru.